Мандруємо минулим Вінниці

Мандруємо минулим Вінниці
На перших своїх фотографіях Вінниця має вигляд невеличкого повітового містечка. Нинішня обласна рада засідає в колишньому цукротресті

- Усі старі будинки, які є сьогодні на Соборній, будувались у кінці ХІХ - на початку ХХ століття, - розповідає викладач історії Алла Бєлова. - Саме тоді почалось капітальне будівництво приміщень із аптеками, магазинами, ательє, прибуткових будинків, які здавались в оренду. Сюди потягнулись поміщики, офіцери, які споруджували тут для себе особняки. Наприклад, капітан Кочетков, звільнившись зі служби, працював у Вінниці вчителем фізкультури в реальному училищі і жив у власному особняку (на вулиці Пушкіна, нині - міське управління архітектури) - кращий вінницький будинок у стилі модерн. Звичайно, за цей час багато чого знесли і перебудували, але стару Вінницю все ж таки можна впізнати.

 У 1912 році у Вінниці було дев'ять готелів, пишні презентаційні назви яких відповідали тодішній моді на французький кшталт. Це "Бель-В'ю", "Європейський", "Континенталь", "Гранд-Отель". Один з них - найбільший - шестиповерховий готель "Савой" і сьогодні є чи не найкращою спорудою міста. Будівництво його закінчилось у 1912 році. Готель мав єдиний у місті електричний ліфт, що на той час було технічною новинкою у Вінниці, гарячу воду і чудовий ресторан. Нині - це готель "Україна".

Міський театр на початку ХХ ст. Поштові листівки

Будинок міського театру на вулиці Театральній. Тут був зал на 1000 місць, невеликий вестибюль, фойє на другому поверсі, сцена та службові кімнати. Небагато міст, подібних до Вінниці, мали у той час такі зручні гарні театральні приміщення. У 1944 році театр був зруйнований і відновлений за проектом Д. Чорновола. У місцевому театрі проходили вистави столичних драматичних та оперних груп з Москви, Петрограда, Києва, Риги, Варшави, Одеси. За кошти міської управи в театрі влаштовувались вистави для поранених і солдатів, які лікувались у шпиталях і лазаретах.

Колись це був будинок Наркомхарчпрому (цукротрест), зараз - Обласна рада та обласна державна адміністрація. Поштові листівки

1936 року в центрі міста, на розі вулиць Леніна - 9 січня (нині Соборна - Архітектора Артинова) споруджено будинок обласної ради, що спочатку призначався для Наокомхарчпрому - цукротресту. Величний адмінбудинок з модернізованим великим ордером вже проектно планувався для облради та був переданий обласному комітетові комуністичної партії. Тепер це обласна рада та обласна державна адміністрація.

Портал єзуїтського колегіуму. Перша третина 18 ст. Поштові листівки

Відео дня
>У 1610 році староста - поляк Валента Олександр Калиновський - пожертвував 30 тисяч золотих і два села для монастиря єзуїтів у Вінниці. Приблизно в 1610-1611 роках єзуїти збудували костьол і започаткували діяльність колегіуму. Нині це архітектурна пам'ятка - Вінницький обласний архів.

Учительський інститут у 30-х роках 20 століття. Поштові листівки

У 1930 році з метою підготовки вчителів у Вінниці було створено інститут соціального виховання. Розташований він був у "Мурах" і мав у своєму складі чотири факультети: історико-економічний, мови та літератури, агробіологічний і технічно-математичний. У 1933 році його реорганізовано у педагогічний інститут з чотирьохрічним терміном навчання. На двох його факультетах - соціальних наук та математичному готували вчителів для середніх навчальних закладів. Протягом 1931-1935 років інститут закінчили 450 випускників. Серед них відомий український письменник, лауреат Державної премії України ім. Т. Шевченка Михайло Стельмах. З метою прискорення випуску вчителів у 1935 році педагогічний інститут  реорганізували в учительський з дворічним терміном навчання. 1936 року інститут закінчили 266 випускників. Педколектив нараховував 36 викладачів, із них - один професор і 21 доцент.

Довідка:
На обстеження і проектні ремонтно-реставраційні роботи одного невеличкого будиночку потрібні мінімум сто тисяч гривень

Врятувати старі будинки можуть бізнесмени
Вигідніше знести, ніж реставрувати
 

 Деякі старі будинки Вінниці дешевше знести, ніж реставрувати. Принаймні до такої думки схиляється частина чиновників. Як пояснили „20 хвилинам” у міському управлінні містобудування та архітектури, реставрація приміщень - процедура досить дорога. І на це в державі наразі не вистачає грошей. Так, лише проектна документація для реставраційних робіт може коштувати сотні тисяч гривень, а це, як відомо, лише близько 10% вартості решти робіт. Кошториси ж самих ремонтів сягатимуть кількох мільйонів гривень, не менше, - так запевняють спеціалісти.
Обласному архіву та краєзнавчому музею з ремонтом пощастило. Вони отримали такий собі подарунок у вигляді бюджетної субвенції, де були передбачені кошти на реставрацію цих будівель, що є нічим іншим, як історичними пам’ятками. Ще однією з відносно давніх будівель міста, якій, так би мовити, пощастило, і її все ж таки відновлять, є приміщення краєзнавчого музею. Його представники обласної влади пообіцяли відремонтувати вже до 2010 року. Щоправда, обійдеться це орієнтовно в двадцять п’ять мільйонів гривень. Проте після завершення ремонту Вінницький обласний академічний театр буде як новенький.
Щодо решти старих будинків, то розраховувати на косметичний ремонт, не кажучи вже про реставрацію, їм не варто. Це стосується і будинків, розташованих безпосередньо в центрі міста, вздовж вулиці Соборної. Тут основні надії варто покладати на комерсантів, які користуються згаданими будинками і безпосередньо зацікавленні в їх гарному естетичному вигляді, а не в облізлій штукатурці своїх офісів.

Над темою працювали: Марина ЩЕРАЦЬКА, Оксана ЦИБА

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (5)
  • Anonymous
    Для початку треба розібратися, які саме будинки є памятками місцевого значення. Далі для цього переліку заборонити будь-яку зміну фасаду і екстерєру. Ці дії не вимагають грошей, а лише порядку і твердості влади. От, наприклад, будують другий вихід Магі-Ценру на Соборну. Невже було складно вписати його у старий фасад? Ззаду ліпіть, що завгодно, але не псуйте загальну лінію будинків. Чосусь Царенко таку ідею не відстоював. Та й громадськість мовчить.
    Anonymous reply Anonymous
    А Макдональдс напротив глаза не мозолит?
    Anonymous reply Anonymous
    А теперь уже всё равно,Винница окончательно превратилась в архитектурный кошмар.
    Anonymous reply Anonymous
    Здравствуй, Тролль
    Anonymous reply Anonymous
    Здравствуй, человек-нивидимка!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
13:06 На набережній Roshen відбувся благодійний концерт на підтримку бригади «Червона калина» play_circle_filled 11:43 Смертельні аварії на Вінниччині: у Барі загинула 75-річна велосипедистка, у Турбові — 24-річний мотоцикліст 11:11 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 10:43 У Вінницьких Хуторах сварка під чарку закінчилася ножовим пораненням Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба ! 10:18 Над Україною летіли 322 дрони. Основний удар — по сусідній Хмельниччині 09:56 До Дня спортивного журналіста у Вінниці започаткували футбольні змагання пам’яті колег photo_camera 09:52 На Магістратській водій KIA збив мотоцикліста. Подробиці аварії play_circle_filled 09:12 Вінниця прощається з Героєм: пішов із життя легкоатлет і захисник Анатолій Зерук 08:16 Цей день, 5 липня: яке сьогодні свято: традиції, заборони і прикмети 21:00 Суд повернув державі приміщення ветеринарного коледжу в Тульчині, яке незаконно здавали в оренду 20:57 Комп’ютери, кінескопи і гру «Ну, постривай!»: що виготовляли вінницькі заводи в радянські часи photo_camera 20:06 Синочки «Торо» і «Тенет» народилися і загинули в один день, але додому повернувся лише один 20:06 За $6000 — до Придністров'я: затримали перевізника «ухилянтів» з Вінниччини 18:31 Лише третина дітей потрапляє в садочок: яка ситуація з чергами до дошкільних закладів Вінниці? 18:04 У Вінниці відкрили четвертий ветеранський простір «Побратим» 17:07 Кір наступає на Вінниччину: що потрібно знати вже сьогодні? 16:50 DenLi індивідуальні корпусні меблі (Новини компаній) 16:03 Біля Тульчина затримали 35-річного «експедитора» ухилянтів за кордон 15:12 Судитимуть шахрая, який видурив майже мільйон у матері загиблого Захисника play_circle_filled
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up