Станіслав Розсоха розповів 20minut.ua про те, що до експерименту з вирощування лаванди вдався недавно. Каже, після окупації Росією Криму, вітчизняна промисловість стала відчувати «голод» на сировину ефірно-олійних культур. Раніше їх вирощували переважно на півострові. Аби частково заповнити нішу, спробував вирощувати лаванду й олійну троянду.
Надалі планує розширити запашні площі, причому, у незвичний спосіб.
За словами співрозмовника, від лаванди не тільки користь, а й краса.
Поки квіти цвіли, ладижинці приїздили на поле на фотосесію. Робили світлини на фоні розлитого фіолету, саме такий колір у цих квітів, вдихали приємний аромат, слухали гудіння бджіл.
Збирали урожай вручну. Скошували серпами. Складали у невеликі ящики з отворами.До соені квіти ще раз відростуть. Щоправда, уже не так пишно, як перший раз, все одно буде ще один врожай.
На запитання, чому саме в такій тарі, співрозмовник каже, що так передбачено технологією, аби сировина не зіпріла у складі.
Тим часом фахівці зайняті наладкою технологічного обладнання.
Якраз напередодні лавандових жнив у кооперативі отримали обладнання для виготовлення ефірних олій.
Одразу приступили до монтажу і наладки.
—Квіти мають невеликі коробочки, в яких зберігаються олійні насінини, — продовжує Станслав Розсоха. — З них отримують олію.
На перші пахучі краплини чекають з цікавістю. Це стане продовженням розпочатого експерименту з лавандою.
Розширити її площі Розсоха планує у дещо незвичний спосіб. Пропонує охочим розсаду на вигідних умовах. Купують її за 35% вартості. Решту коштів повернуть після того, коли зберуть врожай і продадуть його кооперативу.
За його словами, четверо земляків уже уклали договір з кооперативом. Загалом взяли розсаду на п’ять гектарів поля. Один з них зібрав вирощений врожай і привіз на переробку у кооператив.
Як пояснив співрозмовник, лаванда має свою особливість. Після зрізання розслини знову починають відростати. До осені буде ще один врожай.
Інша особливість в тому, що посаджений кущ дає урожай протягом 20-ти років.
Підприємець поділився планами посадити нинішньої осені ділянку рослин бузини. А поруч уже плодоносить шипшина.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер