Навіщо фотографувати їжу, якщо можна її намалювати? І замість світлини гарного будинку - знову малюнок. У Вінниці з’явився новий рух - скетчери. Це художники, які відтворюють у своїх блокнотах все, що трапляється їм на очі.
Ось у суботу, 16 липня, скетчери зі спільноти Breakfast & Sketch зібралися біля медичного університету. Малювали хто що хотів: будівлю універу, ліхтар поруч з ним, дерево чи людину. Журналіст 20minut.ua дізнався у вуличних художників, навіщо вони це роблять.
- Скетч - це малюнок нашвидкуруч. Ескіз, - розповідає одна з керівників спільноти Анна Куриленко. - Наскільки швидко? Це може бути хвилина, три, п’ять чи година. Залежить від обставин, у яких малюєш. Якщо ми приходимо у парк, то можемо просидіти тут хоч годину. А якщо це скетч у транспорті, коли маєш тільки кілька зупинок, то і часу обмаль.
Малюнок Анни Куриленко
Скетчери малюють те, що бачать. Те, що викликає емоції та хочеться запам’ятати. Їжу у кафе, архітектуру, людей… Кажуть, що фотографія не викликає стільки емоцій, як малюнок.
Анна Куриленко - одна з керівників спільноти
- Наша спільнота називається Breakfast & Sketch не тому, що ми малюємо їжу, - сміється Анна. - А тому, що почали ми збиратися у вихідні дні зранку, коли люди снідають. Ми малювали якийсь час, а потім йшли у кафе пити каву… і знову ж малювати. Прийти до нас може кожен. І це безкоштовно.
Малюнок Анни
- Нам уже більше року. Це вже наше друге активне літо, - каже вона. - Збираємося майже кожні вихідні. Приходять 10-20 людей. Максимально було 33 людини - коли ми у “Старвіні” розмальовували стаканчики. За одну зустріч ми змінюємо 2-3 локації. Локації різні: головне, щоб там було щось красиве. Але одного разу малювали й будівельний майданчик на Подолі.
Анна Іванова. Каже, що малювати на свіжому повітрі цікаво, а ще тут можна знайти багато друзів
Приходять різні люди, як новачки, так і професіонали. Для того, щоб стати скетчером, треба піти у магазин канцелярії, купити собі альбом чи блокнот з чистими аркушами, олівець або фарби - як кому зручно. Для початку цього достатньо. А взагалі у рюкзаку скетчера можуть бути і фломастери, і кілька видів фарб, і олівці - дуже багато всього.
- Скетчерський рух молодий, йому усього кілька років, - каже Анна. - Більшість людей малюють просто для душі, але на цьому можна і заробити. Хоч і не багато. Breakfast & Sketch - некомерційний проект, але також є інший - “Крейда”, де ми розмальовуємо мілками меню у кафе.
Малюнок Анни Куриленко з байкерського фестивалю
- Я не дуже досвічений скетчер, - каже художниця Оксана Барко. - На зустріч у Вінниці прийшла тільки другий раз. Я закінчила художню школу і тому зацікавилася. Знайшла цю спільноту рік тому, коли вони проводили конкурс. Взагалі, я живу у Києві, а коли приїхала у Вінницю, то вирішила сходити. Скетчерський рух - це дуже класно.
Малюнок Оксани
- Спочатку я довго соромилася приходити, - говорить Ірина Золотарьова. - Але зважилася і не жалкую. Сюди мене привела моя співробітниця. Коли просто сидиш і малюєш на вулиці, то маєш дуже класні відчуття, що ти здатен це робити. Тут підкажуть і допоможуть.
Ірина та її малюнок
- Я почала малювати більше року тому, - каже Тетяна Морозова. - Потім зрозуміла, що найбільше подобається малювати швидко. І дізналася про цю групу. Тепер з ними ходжу і малюю всюди. Подобається те, що за дві години маю п’ять малюнків. Їх, звичайно, нікуди не виставиш, але і я ж не професіонал. Просто малюю для задоволення.
Малюнок Тетяни
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер