Кіт став символом незламності. Де у Вінниці є зображення та скульптури цих тварин?

Кіт став символом незламності. Де у Вінниці є зображення та скульптури цих тварин?
  • Світ облетіла історія неймовірного порятунку кота зі зруйнованого росіянами будинку у Бородянці. Тварина без їжі та води місяць просиділа на сьомому поверсі.
  • Після цього кіт став символів незламності українського народу у війні з російськими загарбниками.
  • У нашому місті не одна локація присвячена цим тваринам.

На офіційному туристичному сайті міста створили добірку відомих зображень чотирилапих у міському просторі Вінниці. 

— Найперше з котами асоціюються місто Стамбул, острів Мальта та наша українська Одеса, — йдеться у повідомленні. — Та у Вінниці теж люблять пухнастиків, і тому їх чимало можна побачити у вигляді муралів і скульптур.

Кіт Шльома

Найвідомішим котиком нашого міста є легендарний і невловний кіт Шльома. Він жив на початку 20 століття у єврейському кварталі й так майстерно цупив м’ясо з помешкань, що історії про нього дійшли до наших днів. Про Шльому навіть розповідають під час екскурсій Містом ідей, адже це одна з легенд Вінницької Єрусалимки.

Відео дня

Цей котик увічнений у скульптурі, що розташована перед музеєм-кав’ярнею «Панъ Заваркінъ та синъ». На ньому Шльома краде сосиску у місцевого мешканця, поки той попиває каву. А поруч стоїть бляшанка з написом “подайте котику”, і туристи регулярно кидають туди донати «на корм Шльомі».

З приходом весни, коли місцеві коти виходять полежати, вигріваючи боки на сонці, атмосфера і затишок Єрусалимки відчувається особливо сильно. Але котиків у місті дуже багато. Варто лише зійти з центральних вулиць, і ви точно десь побачите цих чотирилапих пухнастиків.

Коти на Київському мосту

У Вінниці є ще кілька котиків, вилитих у бронзі, і знайти їх можна на Київському мосту через річку Південний Буг. З одного боку є скульптура кота, що лежить на перилах, а з іншого — двох котиків, що граються з метеликами.

Ці звірята, разом зі скульптурами птахів, стали подарунком вінничанам на День святого Миколая у 2018 році. Над втіленням ідеї працювала команда вінницьких дизайнерів та художників, а виготовили скульптури у місцевій майстерні «Оврах».

Кілька років тому з одним із трьох котиків сталася прикра історія, але зі щасливим фіналом. Весною 2019-го фігурка зникла, і це дуже обурило місцевих мешканців. Вінницька міська рада навіть оголосила винагороду за допомогу у виявленні та затриманні крадіїв. Але вже наступного дня бронзового кота знайшли водолази на дні Південного Бугу. Згодом фігурку повернули на місце, а на мосту встановили додаткові камери відеоспостереження, щоб запобігти проявам вандалізму.

Арка Центрального парку ім. Леонтовича

Цікаво, що й один з головних символів Вінниці — центральна арка на вході до парку ім. Леонтовича — також пов’язана з котами.

Цю білосніжну арку з чотирма опорами, а також шпиль біля неї, спорудили у 1967 році за проєктом Романа Мархеля та Владислава Горбатого. Вважається, що композиція символізує політ людини у космос: сама арка – це Земля, а шпиль біля неї – космічна ракета.

Однак за іншою, не менш відомою версією, на створення такої арки архітектора Романа Мархеля надихнула дерев’яна фігурка кішки з вигнутою спиною. Тому шпиль, за цією версією, є нічим іншим, як витягнутим вгору котячим хвостом.

Мурал «Космічні мрії»

У Вінниці є кілька десятків муралів, і тут також не обійшлося без котів. У 2019 році, в рамках мистецького проєкту «VIN-ART-CITY», чорний пухнастик прикрасив стінопис на п’ятиповерхівці по вул. Космонавтів, 6. Це був дебютний мурал вінницької художниці Наталії Вусик під назвою «Космічні мрії».

Його більшу частину займає космічний простір зі знаками зодіаку та великим сузір’ям кита. А у правому нижньому куті зображена замріяна дівчина зі своїм домашнім улюбленцем котиком.

Кіт на підвіконні VinSmart

Ще один намальований котик прикрашає будівлю VinSmart центру по вул. Соборна, 91. Сьогодні це найбільш патріотичний кіт Вінниці, адже зображення виконано у кольорах українського прапора. Влітку 2016 року, коли у мережу потрапило його фото, цей малюнок став чи не найрозшукуванішим у Вінниці.

Кумедного котика, який сидить на підвіконні і дивиться на перехожих, намалювала педагогиня-організаторка центру VinSmart Ірина Ковалевська. Жінка каже, що особливої ідеї в цей малюнок не закладали, але саме котик є одним з найпопулярніших домашніх улюбленців, і це та тваринка, яку найпростіше намалювати малечі.

Вона працює з дітками уже 28 років і веде гурток з творчості. Каже, що котика можна намалювати товстеньким чи худеньким, з довгим чи коротким хвостиком, очі можуть бути великі чи примружені, і це неабияк розвиває фантазію.

«В мене вдома мешкає двоє котиків. Обоє взяті з двору. І на уроках я теж розповідаю, що тварин потрібно любити, не ображати, якщо є можливість, взяти додому, якщо немає, то можна погодувати чи приглядати за ними», — розповіла Ірина Ковалевська.

Як допомогти вижити вуличним тваринам

Всеукраїнський гуманістичний рух UAnimals надав п'ять порад:

  1. Ви не доїли кашу? Не викидайте в загальне сміття, візьміть окрему тарілку і складайте все, що не доїли. У вас є продукти, які ви не встигаєте їсти? Так само складіть їх у тарілку.
  2. Зібрану їжу виносьте на вулицю та залишайте у відкритому вигляді біля тепла (люки каналізаційні, труби, біля підвалів, біля під’їзду).
  3. Якщо у вас є корм для тварин — можна ділитися ним з безпритульними.
  4. Не залишайте велику кількість їжі в одному місці.
  5. Також тваринам необхідно пити, тож залишайте лотки з водою поряд з їжею. 

 

Читайте також:

Релакс-відео суботнього вечора: як мама-індичка дітей на прогулянку водила

«Від обстрілу врятувалося лише шість тварин». Історія коней-переселенців з Київщини

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Светлана Петрик Золоташко

    На київському мосту.

keyboard_arrow_up