Цієї суботи, 8 грудня, у Вінниці пройде перший фестиваль вина. Він називається «БОЖЕ ЛЛЄ» і має на меті популяризацію цього напою. Захід локальний, тому на ньому будуть представлені позиції тільки вінницьких виробників. Усього близько 15 виноробів.
Днями, 30 листопада, пройшла присвячена фестивалю прес-конференція. Де організатори, зокрема винороб Олександр Шемет, детально розповіли про захід. За словами Шемета, більшість учасників є «гаражниками», але будуть й сертифіковані виробники.
Вино на фестивалі можна буде скуштувати безкоштовно. Щоправда перед цим доведеться придбати фірмовий бокал. Орієнтовна ціна 50 грн. Саме з нього і будуть дегустувати червоне, рожеве, біле, квіткове…
І все було б добре, якби не скандал, що спалахнув у мережі після прес-конференції. Справа в тім, що назва однієї з винних позицій, яка буде представлена на фестивалі – «Небесна сотня».
Деяких користувачів мережі це сильно обурило. Мовляв, «взяв і розлив те вино по пляшкам і назвав його "Небесна сотня"... Півасік "Іловайськ", горілка "Голодомор"... Кощунство».
Дати таку назву вину Шемет вирішив самостійно. На сторінці свого фейсбуку винороб розповів про походження напою і чому в нього саме така назва.
(Далі авторський стиль збережено)
«...У Максима Шимка теж є свій фестиваль. Він проходить у жовтні на базі громадського простору "Блокпост Підкова", в якому я координую певні соціальні програми. На останньому фестивалі переможці в колективному поєдинку бугурті мали в якості призу отримати як символ там тих часів діжечку вина. Але діжечки не знайшли і придумали якийсь інший приз. Вино подарували мені, бо знали, що я в тому кохаюсь.
Спробувавши трунок був приємно здивований його якістю. Тому мене дуже зацікавило, хто ж той майстер, який знає секрет такого напою. Виявилося, що вино на свято принесла мама Максима Зоя Семенівна та його брат Павло.
Поцікавився у них скільки років тому вину. Вони сказали, що років так шість. О, то може це вино робив сам Максим? Ні, кажуть, він тільки яблука на нього збирав... Саме тоді у мене виникла ідея нагадати землякам, що герої це такі ж як і вони звичайні люди, і що вони теж можуть бути героями, якщо зроблять для себе такий вибір...
Коли люди покидають цей світ вони після себе залишають не лише легенди, а і дерева в саду та вино в льосі. Тому взяв і розлив те вино по пляшкам і назвав його "Небесна сотня", щоб пригостити ним земляків вінничан на першому фестивалі вина у місті Вінниця».
Олександр Шемет
Ми зв’язалися з Олександром Шеметом та попросили прокоментувати подію. Він пояснив, що якби вино і справді не було смачним, він би ним не зацікавився. Тому спекуляції щодо особи Максима Шимка тут недоречні. Також він сказав, що продавати напій не збирався.
– На прес-конференції я представив кілька позицій вин, які будуть на фестивалі. В одну з пляшок налив вино Шимків (або це навіть сидр), зробив етикетку і назвав «Небесна сотня». Таким чином я присвятив вино цим людям (Небесній сотні - авт.) – пояснив під час телефонної розмови Олександр Шемет. – Для мене вино – сакральна річ. А саме цього напою всього п’ять пляшок. І ніхто не збирався його продавати. Це робиться для того, щоб вінничани прийшли і змогли його скуштувати.
– Кожна людина, щось після себе залишає. Це вино – це те, до чого приклав руку Максим, – продовжує Шемет. – Це елементарна пам’ять про цю людину. Це пам’ять про вінничанина, якого вже немає в живих.
Зоя Семенівна
Під час іншої телефонної розмови, мама Максима Шимка, Зоя Семенівна, розповіла нам, що зміст допису Шемета повністю правдивий. Говорить, що вино справді подарували, але все, що з ним зробили далі, то бажання самого винороба.
– Нас вже так змучили з тим вином, що сил немає, – говорить Зоя Семенівна. – У пана Шемета є власна думка з цього приводу, а ми (родина Шимків - авт.) від неї абстрагувалися. Він пояснив нам, що хотів, щоб на фестиваль прийшли друзі Максима і таким чином згадали про нього. А нас вже звинувачують у торгівлі з Шеметом і всьому на світі.
Жінка розповідає, що в інтернеті їм закидають про власну винокурню. Говорить, що через це на родину виливають багато бруду: «Ми подарували вино лицарям. Вони подарували його Шемету. А він вже вирішує, що з тим подарунком робити далі. Ми до цього не причетні. Залиште нас у спокої».
На фестиваль мама загиблого Максима не збирається. У неї проблеми зі здоров’ям. У інший час, за її словами, ходить тільки на заходи присвячені пам’яті Небесної сотні, фестиваль на честь її сина і заходи патріотичного виховання.
– Він хотів зробити як краще, а вийшло як завжди, – додає жінка.
Також ми зібрали кілька коментарів людей, які схвально поставилися до такої назви вина:
Як ви ставитеся до вина з назвою «Небесна сотня»?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
А що робити? Що робити?