Хочеться справжнього, українського? Олена Павлова поділилась стародавнім рецептом борщу з коренем пастернаку

- Борщ є символом української кухні, який має безліч варіантів і традиційних рецептів. Гастроблогерка Олена Павлова пропонує старовинний рецепт борщу без картоплі та квасолі, де використовуються корінь пастернаку та олія конопель, що дозволяє відчути справжній смак української традиції.
Борщ — це не просто страва, а справжній символ української кухні, що зберігає її традиції та історію. У кожній родині є свій унікальний рецепт, і кожна господиня готує борщ по-своєму, надаючи йому особливого смаку. Жартують, що в жилах українців тече борщ, і саме ним ми пригощаємо гостей, коли хочемо продемонструвати свою щиру гостинність.
Гастроблогер з Вінниці Олена Павлова вже роками збирає забуті рецепти подільської кухні, які не лише смачні, а ще й дуже доступні. Нещодавно Олена Павлова поділилась старовинним рецептом борщу без картоплі і квасолі.
— Історія борщів почалася дуже давно, тисячі років тому, але все то була усна народна творчість — українці не вели переписів і кулінарних книжок. Перша згадка про борщ датується 1584 роком у Києві, у щоденнику німецького торговельного агента Мартіна Ґрюневеґа. Він згадував про річку Борщівка (сучасна Борщагівка), де, за словами місцевих, колись був борщовий базар. Особливістю борщу є його кислий смак. Традиційно використовували буряковий квас або квас-сирівець, а також інші інгредієнти: вишні, кислі яблука, порічки, журавлину, молочну сироватку, ревінь, щавель, кропиву, листя дикорослої кислиці та навіть калину. У борщі можна зустріти такі унікальні складові, як чебрець, копчені груші, галушки, фрикадельки, кров кабана, лисички, рибу тощо. Цікаво, що деякі, на перший погляд, новаторські ідеї насправді мають давню історію. Наприклад, борщ із журавлиною готували на Поліссі ще сто років тому, — розповідає Олена та додає, — Помідори, які сьогодні є звичним інгредієнтом борщу, зʼявилися лише наприкінці XVIII століття, а почали використовуватися в XIX столітті. Так само і картопля з квасолею, і соняшникова олія. Всі ці складові мали своїх «гастропредків»: картоплі передував корінь пастернаку або скорценери, квасолі — горох або борошняна «підбивка». Соняшниковій олії, відповідно, передувала конопляна.
Борщ має безліч варіантів — від борщу зі свинячими ребрами та копченою грушею до пісного поліського борщу чи навіть крем-борщу. Це різноманіття дозволяє говорити не про один «борщ», а про цілу низку «борщів», що підкреслює багатство та унікальність української кухні. У 1826 році Олексій Павловський у своєму «Опытъ Малороссийского Словаря» описав рецепт приготування «справжнього малоросійського борщу» на хлібному квасі-сирівці з різноманітними інгредієнтами. У 1820-1830-х роках Микола Маркевич зібрав матеріали, в яких описав борщ з капусти, буряка та мʼяса, зварений на буряковому квасі. Борщ згадували і різні дослідники та автори XIX століття, такі як Микола Арандаренко, Олександр Афанасьєв-Чужбинський та Павло Чубинський — автор слів нашого гімну.
Гастроблогерка з Вінниці Олена Павлова пропонує приготувати той самий старовинний рецепт борщу без картоплі і квасолі, але з коренем пастернаку і олією конопель. Доторкнутися, так би мовити, до першоджерел.
Інгредієнти (на 4 літри):
- Овочевий бульйон або вода — 2.5 літри;
- Корінь пастернаку — 100 г;
- Буряк (квашений) — 250 г;
- Морква — 150 г;
- Цибуля — 150 г;
- Часник — 3 зубчики;
- Капуста — 200 г;
- Квас буряковий домашній — 250 мл;
- Мед або цукор — 1 ст. л.;
- Сіль, перець, коріандр, лавровий лист — за смаком;
- Олія насіння конопель — 30 мл;
- Олія соняшникова (для смаження) — 30 мл.;
- Зелень — за бажанням.
Приготування:
- У киплячий бульйон або воду покласти нарізану кубиками картоплю та один посічений зубчик часнику.
- Нарізати овочі: цибулю кубиком, моркву та пастернак мілкою соломкою, квашений буряк також соломкою, капусту посікти тонко.
- На розігрітій соняшниковій олії в глибокій пательні обсмажити цибулю.
- Додати два зубчики часнику, моркву, цукор та сіль. Потім додати буряк та тушкувати під кришкою на маленькому вогні 10-15 хвилин.
- Коли картопля в бульйоні буде готова, додати капусту. Через 5-7 хвилин додати заправку з овочів та буряковий квас. Посолити, поперчити, додати лавровий лист та коріандр та варити ще 15 хвилин до готовності.
- В кінці додати столову ложку олії конопель та дати постояти на плиті перед подачею не менше півгодини.
- Подавати борщ гарячим зі сметаною. Окремо в мисочці подати олію конопель з сіллю та подрібненою зеленню молодого часнику або цибулі — шнітт та чорний хліб.
Читайте також:
Рибалкам доведеться зачекати. На Вінниччині діятиме заборона на вилов щуки
Санкції РНБО ввели проти експрезидента Петра Порошенка. Що вони передбачають?
У Вінниці до десяти років ув'язнення засудили колаборантку і оголосили в міжнародний розшук
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
МарияОбожнюю борщ! 😍 Готовила классический, но с закруткой - корень пастернаку звучит необычно. Тем более это полезно! Классно комбинировать его с правильным питанием и иногда прерываться на интервальное голодание, чтобы максимально впитать все эти полезные вещества. Если интересно, @Fitandgobot может помочь составить основу для вашего плана питания, я сама им пользуюсь.