Громада зможе управляти медзакладом — коли у вінницьких лікарнях будуть наглядові ради
- Відповідно до постанови кабміну, заклади, які надають спеціалізовану медичну допомогу мають створити наглядові ради, щоб залучити до управління громадськість.
- Якщо цього не буде — через шість місяців після завершення військового стану в Україні, НСЗУ заборонять укладати з ними договори.
— Наглядові ради — це по суті колективний орган управління, який включає в себе всіх зацікавлених сторін, щодо якості надання медичних послуг конкретної лікарні. До них обов’язково мають входити представники громади, представники власника, і представники органу управління тобто департаменту охорони здоров’я, — розповідає Юлія Кукліна, регіональна представниця проекту, який реалізує Благодійний фонд «Пацієнти України» за підтримки агентства США з міжнародного розвитку, та за сприянням МОЗУ та НСЗУ.
В рамках цього проекту проводяться вебінари, консультації, навчання щодо механізму утворення наглядових рад у комунальних медзакладах п’яти пілотних регіонів, серед яких і Вінницька область.
Щоб не було перекосів
— Світовий досвід вважає, що це перевірена, більш ніж століттям, форма управління закладом, — говорить Юлія Кукліна. — Тому що, коли ним управляє тільки держава, є перекос — не враховуються місцеві особливості.
Коли закладом управляє тільки місцева влада, так як це відбувається зараз у нас — є розрив з пацієнтом, громадою. Ну і тільки громада не може управляти закладом, тому в світі існує, і сподіваюсь ми до того рухаємося — спосіб управління медзакладом, коли долучаються всі зацікавлені.
Тобто власник медзакладу — це по суті форма володіння і контролю. Керівник медзакладу — це безпосереднє оперативне управління роботою медзакладу. І наглядова рада — це форма впливу. І якщо щось не так, наглядова рада має вплив помітити, колективно обговорити, змінити.
— Наприклад за законодавством, медзаклад має постійно оприлюднювати наявні ліки, які пацієнт може отримати безкоштовно, але багато закладів того не роблять і пацієнти купують все за власний рахунок, — говорить Юлія Кукліна. — До наглядової ради може звернутися людина і сказати: «Щось нас в лікарні просять купити системи, а вони мають бути за договором НСЗУ».
В даному випадку, хтось з представників наглядової ради піднімає це питання на засіданні наглядової ради з керівником закладу, щоб той міг пояснити в чому проблема. Бо іноді проблема дійсно є, а ще керівник може і не знати, що так відбувається, а можливо це корупційна складова. В будь якому випадку, це допомагає помітити такі проблеми і колективно знайти їм вирішення.
За словами Юлії Кукліної, постанова передбачає, що наглядові ради мають створити всі кластерні і надкластерні лікарні. Хоча їх не заборонено створювати і в інших лікарнях.
— Зокрема на Вінниччині створити наглядові ради хоче і первинка, але вимога кабміну, і в тому числі це буде також умовою для підписання пакету медичних послуг з НСЗУ, саме для кластерних і надкластерних лікарень, — каже регіональний представник проекту. — І через шість місяців після завершення військового стану в Україні, НСЗУ заборонять укладати договори з цими медзакладами, якщо в них не будуть створені наглядові ради.
Вінниця ще немає наглядових рад
Серед пяти пілотних регіонів, лише в нашому, ще жоден медзаклад не створив наглядові ради. Хоча серед громад Вінниччини створення наглядових рад у медзакладах розпочали:
- Крижорільська громада — і вже опублікували на сайті оголошення про відбір незалежних членів наглядової ради при КНП «Крижопільська ОЛІЛ». Проведення конкурсу заплановане на 16 серпня 2024 року.
- Барська громада — за планом у серпні має бути створена конкурсна комісія для обрання членів наглядової ради.
- Гайсинська і Дашівська громади— надіслали запит до обласного депаратаменту охорону здоров’я з проханням делегувати своїх представників для участі в конкурсній комісії.
- Шаргородська громада — на сесії міської ради прийняли рішення про створення наглядової ради при КНП «Шаргородська міська лікарня».
— Ми в свою чергу навчаємо власників і керівників медзакладів та всіх зацікавлених осіб — що таке наглядові ради, як їх створювати, як з ними жити і що з ними робити, — розповідає Юлія Кукліна. — Надаємо пакет документів для створення наглядових рад, консультуємо, проводимо ряд вебінарів. І ближче до вересня — жовтня, за бажанням будемо супроводжувати перше засідання наглядової ради, там де вона буде створена.
Місто рухається, область стала
До речі, на сьогодні Вінницька обласна рада призупинила процес створення наглядових рад. З представниками проекту певний час комунікували, але на етапі, коли потрібно було запросити громадськість для участі в комісії що має перевіряти і затверджувати кандидатів в наглядову раду — щось зупинилося.
— Але до мене зверталися безпосередньо представники самого медзакладу, зокрема з обласної лікарні ім. Пирогова, вони хочуть і готові співпрацювати, та чи буде там наглядова рада вирішує все ж таки власник комунального підприємства, — говорить регіональна представниця проекту. — Щодо лікарень, які належать місту, вони повільно але наче рухаються, і думаємо що ось-ось буде оголошений конкурс.
За словами Юлії Кукліної, можливо для власників і керівників медзакладів створювати наглядову раду страшно. Але коли закінчиться війна і через шість місяців НСЗУ не зможе платити гроші — це теж великий ризик.
— Керівники зрозуміють що для них це не ризик, а можливість, — говорить представниця проекту. — Наприклад не самому вирішувати, а порадитись з наглядовою радою в плані: «Може нам нове відділення потрібно відкрити. А може от це відділення нам потрібно закрити, тому що мало людей, ми не надаємо необхідну кількість послуг. Може дешевше купити авто і возити пацієнтів, кому потрібна така допомога в сусідню громаду». Тобто це можливість порадитися, побачити проблему з іншого кута і навіть розділити відповідальність. Хоча б в тому випадку що наглядова рада має звітувати публічно про наявні і вирішені проблеми.
Вимоги до членів наглядової ради
— У Вінницькій ще ні, але у Житомирській, Київській областях, там де вже в медзакладах створені наглядові ради, вони зіткнулися з тим — що до наглядових рад подалося багато «міських божевільних» — ну хочеться їм покомандувати всіма. Тому в постанові кабміну про наглядові ради є чіткий перелік вимог. Ну і ще існує комісія, до якої мають входити представники громадськості, закладу і департаменту, яка перевіряє кандидатів на відповідність і адекватність.
Тому, кандидат у члени наглядової ради повинен відповідати вимогам:
- Вища освіта не нижче першого (бакалаврського) рівня. При цьому перевага надається кандидатам із спеціальностями галузей знань «Охорона здоров’я», «Управління та адміністрування», «Публічне управління та адміністрування», «Право», «Соціальні та поведінкові науки» (спеціальність «Економіка»);
- Досвід роботи не менше як п’ять років в одній або сукупно у кількох зазначених галузях;
- Вільне володіння державною мовою (документ про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни)).
Кандидатом у члени наглядової ради не може бути особа, яка має судимість за вчинення кримінального правопорушення, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку, або на яку протягом останніх п’яти років накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення.
Читайте також:
Ще шість підприємців отримають фінансову підтримку від міста
Як у Вінниці отримати компенсацію на придбання інверторів та акумуляторів?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.