-Поїду в Закарпаття шукати «вовчатників», - говорить Микола Боднаревський, фермер з села Нагоряни Могилів-Подільського району. – Хто такі «вовчатники»? Так називають професіонали, які спеціалізуються на полюванні на вовків. Рядовому мисливцю справитися з хитрим звіром не просто. Торік у нас задіяли майже сто добровольців. І що з того? Уполювали тільки чотирьох хижаків.
Боднаревські утримують понад 100 кіз. За минулий і нинішній рік вовки роздерли 25 їхніх тварин.
Постраждали також селяни з сусідніх населених пунктів – у когось теляти не стало, вівцю роздерли, ще дві кози забрали.
У той день Боднаревський їздив у справах у Вінницю. У таких випадках стадо випасає одна з їхніх односельчанок. Жінка допомагає доглядати кіз. З села до обласного центру виїжджали раненько.
-На виїзді я побачив у світлі фар вовка, - розповідає пан Микола. – Спокійненько перебіг дорогу і подався далі. Здоровий, сірий, мохнатий. Можливо, це той самий, що пізніше загриз наших кіз. Вовки у наших селах над Дністром уже не дивина.
Місце для випасу на високому схилі. Кругом яри, кущі, далі ліс. Є де ховатися. Приблизно о 17-й годині з-за кущів вискочив вовк. Звір вклинився в стадо і відігнав частину кіз до лісистої місцевості. Решта переляканих тварин побігли у напрямку села.
Після повернення додому Боднаревський пішов на пасовище. Заглядав під кущі. Обійшов яри, видолинки. Знайти вдалося тільки одну кізоньку. Каже, у неї роздерта шия.. Зараз тварину лікують. Чи виживе, не впевнений. Уже був такий випадок. Теж рятували чотирьох кіз після укусів вовчими іклами. Не вдалося це зробити.
-Треба самому шукати порятунок, - говорить чоловік. – Хто мені допоможе?
Торік чоловік звертався із заявами до сільської ради, керівництва району. Каже, чисто по-людськи поставився до нього голова Могилів-Подільської районної ради Володимир Сірант. Доручив поліції, організації УТМР створити бригаду мисливців. Приблизно сто чоловік ходили у лісі, вибалках, ярах та на полях у Нагорянах і навколишніх селах. Однак підстрелити вдалося тільки чотирьох вовків. Два з них - на рахунку лісника з сусіднього села Хоньківці Станіслава Гуліча.
-Вовк надзвичайно хитрий звір, - каже Боднаревський. – Полювати на нього непросто. Тут потрібні знаючі мисливці. Саме тому хочу звернутися до професіоналів. Поїду в Рахів на свято бринзи. Там поспілкуюся з місцевими вівчарами. Сподіваюся, порадять професіоналів.
Фермер розуміє, що за це доведеться платити. Каже, якщо нічого не робити, взагалі можна без стада залишитися.
У сільського голови Хоньковець Сергія Побережника вовки забрали дві кози. Чоловік каже, сталося це протягом одного місяця. У першому випадку тварина знаходилася на вулиці біля воріт. Там же стояла корова. Сталося це після зливи. Вони з дружиною вибирали воду з погреба. Уже стемніло. Собака раптом став скавуліти з переляку. Чоловік до воріт – з темноти тільки калатання ланцюга було чути. Потім у лісі ланцюг знайшли.
Друге козеня постраждало під час випасу.
Вранці дружина прив’язала козу край городу, там починається поле. Сама пішла доїти корову. Коли дійшла до подвір’я, оглянулася. Очам не повірила: вовк підбіг до козеняти, рвонув зубами ланцюг, схопив за горло і, як пушинку, поніс до лісу. Каже, біг, навіть не згинаючись.
-Якщо зараз хижаки настільки знахабніли, то що буде взимку? – говорить сільський голова. – У нас є хутір Качурівка. Звідти діти ходять до школи, у дитячий садок. Йти треба біля лісу, біля річки. Батьки бояться, діти ще більше. Написали звернення до Товариства мисливців, до поліції, потрібен дозвіл для мисливців.
Станіслав Гуліч, лісник, проживає у селі Хоньківці. Він один з тих, хто минулої зими брав участь в облаві на вовків. З чотирьох убитих хижаків два на його рахунку.
Каже, премію дали. Обласне Товариство мисливців заплатило за двох вовків 1600 гривень. Щоправда, спершу треба було здерти шкуру убитого звіра, віддати її на експертизу, щоб підтвердити, що це саме вовчий «одяг».
-Чотири ночі вичікував у засідці, - розповідає Станіслав. – Було це восени. Чатував біля села Козлів. Там на поле вивезли курячий послід. Ще вдень звернув увагу на вовчі сліди.
На другого звіра теж витратив немало часу. Мисливський азарт!
-Досвідчені мисливці цікавилися, як саме я повертався додому, - говорить Станіслав. – Мені пояснили, що вовчицям притаманний інстинкт помсти за вбитого вовка. Вона йде по слідах мисливця. Буде приходити до помешкання доти, доки всю живність не знищить.
-Я підстрелив молодих вовків, - каже співрозмовник. – Старого, матерого уполювати не просто. Вони дуже хитрі, обережні. Крім того, що сильні. Вовк вагою до 100 кілограмів, бігає, як спортсмен. За день може долати відстань до 70-ти кілометрів.
Юрій Карвацький, голова обласного Товариства мисливців і рибалок:
-У нинішній час полювання на вовків неефективне. Ще багато листя, зелені, хижакам є де ховатися. Найкраще це робити в зимовий час. Тоді ширший виднокіл, сліди на снігу видно.
В області є дві бригади, що спеціалізуються на відстрілі вовків. Одна знаходиться у райцентрі Чернівці, її очолює єгер Олег Кушнір, друга – у селі Капустяни Тростянецького району, нею керує Михайло Бялік. Ці бригади мають спеціальні прапорці для полювання на вовків.
Загалом справа дуже затратна. На відстріл одного вовка відводиться 100 людино-днів, 400 літрів пального. І це ще не всі витрати.
Найбільше хижаків зафіксовано у південних районах, особливо у селах над Дністром, але є вони і в Козятинському, Погребищенському районах. До речі, в останньому приблизно місяць тому вполювали одного вовка. Навколо Вінниці присутність вовчих слідів не зафіксовано.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер
Сергій Довгань
Сергей Украинец
Лена
Лена