День Південного Бугу: історія, сучасність, дозвілля і невідомі факти про річку, що дарує життя

- Щороку 22 травня в Україні відзначають День Південного Бугу. Розповідаємо цікаві факти про річку, походження назви та її роль у житті Вінниці.
Традиційно 22 травня в Україні відзначають День Південного Бугу — річки, що несе свої води крізь серце Поділля і є невід’ємною частиною екосистеми та культури регіону. Особливе значення Південний Буг має для Вінниці, через яку він протікає, формуючи не лише мальовничий ландшафт, а й відіграючи роль головної водної артерії міста. Про це повідомляє Державна екологічна інспекція у Вінницькій області.
Для мешканців Вінниці річка — це не просто водойма. Вона забезпечує водопостачання, є місцем відпочинку, спорту та натхнення. Уздовж берегів Південного Бугу розташовані парки, пляжі, екостежки. Водночас річка підтримує численне біорізноманіття: тут мешкають риби, птахи, амфібії та інші представники флори і фауни, що потребують захисту та дбайливого ставлення.
«Мета відзначення цього дня — привернути увагу до важливості збереження Південного Бугу як екологічної, економічної та культурної цінності, — йдеться в повідомленні. — Це нагода ще раз наголосити на необхідності екологічного виховання, раціонального використання водних ресурсів і захисту природних багатств нашого краю».
Ріка Бог
Річка Південний Буг, на берегах якої розкинулася Вінниця — третя за довжиною (після Дніпра та Дністра) річка країни і найбільша, яка тече тільки територією України.
Південний Буг бере початок на Хмельниччині й протікає територією Хмельницької, Вінницької, Кіровоградської, Одеської та Миколаївської областей. Довжина її 806 кілометрів. Глибина в середньому — 2,5 м.
У Південному Бузі більше 70 видів риб. В басейні Південного Бугу розташовано 184 водосховища, понад 10 тисяч ставків.
У XVIII—XX століттях на Південному Бузі жваво розвивалося судноплавство, але в 1990-ті роки воно занепало, й лише в 2010-ті регулярні вантажні й пасажирські перевезення річкою відновилися.
За однією з версій, назва річки Буг походить від слова «бгати», тобто згинати, звідси — «кривий», «покручений», але є й інша версія: так у радянські часи вирішили позбутися давньої назви Бог. Про ще одну версію зміни назви йтиметься нижче, а на карті відомого картографа Гійома де Боплана назва річки записана саме як «Бог».
Саме цей історик писав про те, що річку перейменовували кілька разів. Давні греки називали її Гіпанісом, про що згадував ще Геродот. Коли на цих землях панували турки, річку називали Ак-су (Біла вода), а давні слов’яни нарекли її Богом.
Ще, у француза Ґійома Левассера де Боплана, який може вважатись засновником української картографії, вона позначена саме як Бог Руський.
Сучасну назву річка отримала випадково. Проводячи на початку XX століття дослідження Правобережної України, російський геолог Володимир Ласкарєв звернув увагу на існування двох річок з однаковими (як йому здалося) назвами — Буг. Західна річка й справді звалася Бугом, південна — Богом. Проте Ласкарєв не помітив цього і, аби можна було надалі розрізняти річки, наніс їх на карту як Західний Буг і Південний Буг.
Вінницький Буг
Вінниччина одна центральних областей, де тече Південний Буг. Річка бере початок на Поділлі і впадає до Бузького Лиману Чорного моря.
У Вінниці на річці знаходиться острів Кемпа. На Південний Буг був створений штучно як острівне бастіонне укріплення за принципами фортифікації XV століття Нині він закинутий, а в радянські часи його називали «Фестивальний». У Вінниці це було улюблене місце дозвілля городян з кінотеатром, рестораном, пляжем. До 90-х років до Кемпи вів пішохідний міст, а до Другої світової війни через острів ходили трамваї.
На річці знаходиться найбільший в Європі світломузичний фонтан. За оцінками експертів, входить у десятку найкращих і видовищних фонтанів світу. До фонтану веде розкішна набережна, де пропонують покататися на катамаранах.
У Вінниці на узбережжях знаходяться пляжі Спартак, Хімік, приватний пляж Військового шпиталю.
У Вінниці знаходиться плавучий ресторан. На відміну від своїх колег на суші, заклад виконує не тільки функцію ресторації, а є ще туристичним об’єктом. Завдяки винахідливості власника, річкою тепер плаває гондола, яка дарує закоханим вінничанам романтичний настрій, а навколо цвіте барвисте латаття.
Сезон судноплавства відкривається у Вінниці щорічно навесні і триває аж до пізньої осені. Всі охочі можуть замовити прогулянки по річці Південний Буг, де курсують прогулянкові катери «М.І.Пирогов» та «Ляля Ратушна».
Вінничанам та гостям міста пропонують стандартні тури від причалу біля площі Героїв Чорнобиля і до Сабарова. Крім основного маршруту, катери курсують і у бік Стрижавки.
На березі Південного Бугу, в районі Сабарова, знаходиться відомий камінь Коцюбинського з викарбуваними цитатами з творчості письменника. Вважається що саме на цьому камені Михайло Коцюбинський свого часу творив.
За поетичним натхненням сюди приходили Павло Тичина, Іван Микитенко, Володимир Сосюра, Андрій Малишко. Південний Буг оспівували у своїх творах Леся Українка, Михайло Коцюбинський та Михайло Стельмах.
Буг спортивний
Завдяки річці Південний Буг водні види спорту здавна були популярними у Вінниці. Близько сотні років тому, поруч із Артинівськими сходами розташовувався легендарний затоплений острів «Спорт», що в той період був базою активного водного відпочинку вінничан. На острові розміщувався яхт-клуб однойменного товариства, була човнова станція.
Жителі Старого міста полюбляли відпочивати на березі біля клубу ДОСААФу та станції «Динамо», де можна було взяти напрокат човен. Там же відбувалися спортивні змагання на човнах, популярним був вітрильний спорт.
Для жителів вулиці Коріатовичів і сучасного Свердловського масиву головним пляжем був берег поруч із пристанню «Спартак», де нині розміщується Вінницька обласна СДЮСШОР з веслування ім. Ю.Рябчинської.
Буг в межах Вінниці був насичений водним транспортом. Численні човнові станції на пляжах приваблювали вінничан до річкових прогулянок. Крім того, тут проводилися регулярні спортивні змагання.
Нині у Вінниці на Бугу Проводяться змагання з веслування, рафтингу та водного туризму. Це місце, де катаються любителі SUP-бордінгу.
Буг лишився без води
Сорок років тому стався резонансний випадок, що шокував, як жителів, так і гостей міста. 1 серпня 1984 року у Вінниці пропав Південний Буг.
Сталося це серед білого дня. За свідченнями очевидців, люди, що пливли на човнах, вмить опинилися на мілині. Дехто з мешканців ловив рибу просто голіруч. Пізніше з’ясували, що вода пропала через аварію на Сабарівській ГЕС. Обладнання, що стояло на гідроелектростанції, застаріло і один з восьми щитів не витримав тиску потоку.
Першого серпня зупинилися практично всі місцеві заводи, бо фільтри їх технічного водозабору опинилися вище рівня води. Пробоїну на ГЕС відновили до кінця дня. Шлюз закрили. Вже на ранок 2 серпня вода у Південний Буг повернулася.
Читайте також:
Будівництво розпочали у 1977 році. Вінницька дитяча обласна лікарня відзначає 45-річний ювілей
До третьої річниці оборони: у Вінниці презентували книгу памʼяті «Янголи Маріуполя»
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Читач96Дякую за чудову розповідь. Вкрали, росіяни, все. Навіть назву річки.