Ще два роки тому газета «Місто» (яка асоціюється з мером Вінниці Володимиром Гройсманом) писала так: «Віктор Маліновський – відоме прізвище у Вінниці. Один із перших бізнесменів, власник першого у Вінниці приватного ресторану «У Віктора» на Козицького, що був свого часу самою «центровою» точкою. Сьогодні у компанії «Віктор» багатопрофільний бізнес: транспортні послуги, служби таксі, горілчані заводи, що експортують продукцію й за кордон. Але до цього президент компанії ще студентом встиг попрацювати і вантажником, і офіціантом, і на прийомі посуду в об’єднанні продтоварів, яке потім... викупив».
Тоді Маліновський, якого у народі називають «Малина», «цікавився політикою - збоку. Спостерігав, не більше. Його життя – це бізнес і джаз. Останні 12 років виступає генеральним меценатом Міжнародних джазових фестивалів у Вінниці, у рамках Форуму молодої музики «Барви музики ХХ сторіччя. Авангард. Класика. Джаз».
Який же «джаз» у «Малини» сьогодні?
Проте, судячи з його подальших дій, бізнесові справи йшли «униз», і щоб не потрапити у халепу перед численними кредиторами, він розпочав бурхливу «політичну діяльність». Наприклад, створив і очолив профспілкову організацію «Голос народу».
Об’єктом політичної боротьби була вибрана постать Володимира Гройсмана. З огляду на проблеми, що насувалися на Віктора Маліновського – це вдалий вибір. Адже діяльність вінницької мерії під керівництвом Гройсмана на теренах області і не тільки була постійно на слуху.
Спочатку Маліновський активно розповідав, що «Гройсман і його підлеглі» деруть з вінничан необґрунтовані комунальні платежі. Тоді Маліновський коментував це «RIA» так: «Ми змусили Антимонопольний комітет прийняти рішення, в якому сказано, що всі три рішення міської ради стосовно комунальних тарифів і комунальних платежів є незаконними. Антимонопольний комітет зобов’язав привести тарифи у відповідність. Це перше. Друге. Ми з’ясували, що міська влада своїми рішеннями надала повноваження ЖЕКам встановлювати комунальні тарифи, що є грубим порушенням чинного законодавства. Адже тарифи може встановлювати виконком, а затверджувати - депутати на сесії міськради. Окрім того, типова угода не відповідає вимогам чинного законодавства. І третє. У ЖЕКові №5 начальник вписував у рахунки платежі за послуги, яких не надавав ЖЕК. Проти нього порушена кримінальна справа – от лист від начальника міліції Вінниці. Начальник ЖЕКу №5 відсторонений від роботи. Від прокуратури області лист, бачимо, що намагалися закрити кримінальну справу, але знову ця справа розглядається. Чому так сильно борються за цього начальника? Бо він якийсь родич Михайлюка (заступник мера – авт.), тому за нього так міцно бореться міська влада. Це моя думка…»
До того ж каже, що його навіть побили улітку 2011 року через «активну громадську діяльність».
Елітна квартира з «видом» на грати
У цьому будинку за позичені гроші взяв собі квартиру Віктор Малиновсьский
А у цей час на нього вже «точила зуб» вінницька філія «Ерсте Банку», у якій голова «Голосу народу» ще у листопаді 2008 року взяв іпотечний кредит у розмірі 400 тисяч доларів, щоб придбати чотирикімнатну квартиру загальною площею 237,1 кв. м на останньому поверсі будівлі, що мала вид на річку Південний Буг.
Купівля квартири відбувалася шляхом придбання у забудовника відповідної облігації номіналом 895,584 тис. гривень за договірною вартістю 4,146 млн гривень. Отже, у цьому випадку банк давав Маліновському суму, що покривала трохи більше 50% вартості квартири.
Проте виявилося, що за два дні до підписання цього іпотечного договору з банком Віктор Маліновський взяв безпроцентну позику у іншої фізичної особи у розмірі 2,5 млн гривень. Ці гроші знадобилися йому для придбання цієї ж (!) квартири. Але банк нічого не знав про існування ще одного позичальника у бізнесмена Маліновського.
Оскільки Маліновський, зважаючи на всі ці факти, не збирався платити за обома цими позиками, це дозволило його позичальнику-фізособі відсудити цю квартиру через суд ще на початку 2009 року. З аналогічним судовим позовом до Віктора Маліновського звернувся і «Ерсте Банк», правда, пізніше – у вересні 2009 року. За цей час у позичальника вже встигла з’явитися чимала заборгованість за кредитом, яка на той час становила 395,8 тис. доларів США, та проценти й пеня - понад 600 тис. гривень.
І хоча Ленінський суд Вінниці задовольнив позов банку, проте забирати у Маліновського вже не було чого, адже квартира відійшла у власність іншої людини. А за два з половиною роки Великий Комбiнатор (порiвняння – оцiночне судження автора) не розпочав добровільно виконувати рішення суду, а іншого майна, яким можна було перекриту цю суму заборгованості, у нього теж нема.
«Банк звернувся з листом у прокуратуру. Була порушена кримінальна справа за ознаками шахрайства. Нині збираються докази. Подальші дії визначатимуть слідчі. А ми сприятимемо слідчому на його вимогу, в межах законних рамок. Адже до закінчення слідства нікому не відомо, як усе повернеться», - повідомив начальник регіонального відділення «Ерсте Банку» Віктор Харчук.
Проте виявилось, що це не єдина схема, за якою Маліновський намагається заволодіти чужими грішми.
Гроші франківської фірми за допомогою недійсної печатки
Ще у січні 2011 року Господарський суд Вінницької області закрив справу про банкрутство фірми СП «Леннокс-Прут» з міста Коломия Івано-Франківської області, яка займалась виробництвом лікеро-горілчаної продукції. Справа про банкрутство тривала майже два роки, під час яких арбітражний керуючий встиг загубити печатку підприємства та виготовити дублікат.
Проте звільнення від судової тяганини не звільнило франківських бізнесменів від проблем. У грудні 2011 року Віктор Маліновський на підставі довіреності від однієї з фірм-засновників СП «Леннокс-Прут» - багамської «Pink Flamingo Ltd» (за якою стоять, вочевидь, люди Віктора) - проводить збори засновників та обирає на це підприємство «свого» директора. Причому довіреність була звірена у квітні 2010 року старою печаткою фірми, яка була втрачена під час банкрутства.
Зрозуміти, навіщо Маліновському якась збанкрутіла фірма, не дуже важко – виявилось, що вона володіє кількома об’єктами нерухомості, а на рахунках має близько 300 тисяч гривень. Проте вчасне звернення посадових осіб підприємства до правоохоронних органів дозволило заблокувати реєстрацію банківської картки із підписом «директора від Маліновського», і гроші з рахунків не встигли щезнути. А обставинами цієї справи наразі займаються у міліції.
Кримінальні справи – гарний піар?
Сам Маліновський не коментує кримінальних справ проти себе. «Чим частіше про мене згадують у Гройсмана, тим краще для мене. Люди ж сьогодні розумні. Вони все розуміють. Наприклад, коли чиновники замовляють справи проти тих, хто їх не задовольняє», - сказав він. І подав у Ленінський районний суд позов, у якому хоче скасувати постанову про порушення кримінальної справи.
У мерії Вінниці на цей випад відреагували без емоцій. «У нас багато справ, у тому числі в сфері житлово-комунального господарства міста, щоб відволікати людей та займатися кримінальними справами Маліновського», - сказав заступник мера з юридичних питань Володимир Слишинський.
Ну, а ми, шановні читачі, будемо уважно спостерігати за подальшими подіями навколо Віктора Маліновського та уважно слідкуватимемо, чи немає у його кримінальних справах «руки Гройсмана», - про що гучно заявляє опозиціонер.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер