Поки рибоохорона реструктурується, шукає робітників та сидить у засадах, браконьєри стають все нахабнішими та хитрішими. Їх не лякають штрафи, камери та інспектори. Проте від їхніх дій страждає популяція риб. Якщо не почати карати порушників просто зараз, то через 10 років ловити у Південному Бузі буде вже нічого.
— Останнім часом побільшало любителів ловлі на «драча», їх можна часто зустріти на човнах біля Сабарівської ГЕС та острова Кемпа, — говорить Сергій Вітенко. — Ось нещодавно був на Сабарові – було багато нормальних рибалок зі спінінгами, які ловили судаків і окунців. Біля цих рибалок в метрах десяти від берега спокійно плавали на човнах мужики з «драчами», які витаскували рибу то за живіт, то за плавці. На зауваження вони взагалі ніяк не реагували. А якщо лякаєш рибнадзором, то просто посміхаються, бо знають, що на виклик з інспекції взагалі ніхто не приїжджає.
Рибалка Владислав Гончарук теж розповів журналісту, що на Сабарівському водосховищі кожен день збирається з десяток браконьєрів. І боротися з ними марно.
— Ми самі забираємо браконьєрські сітки чи інше приладдя, якщо знайдемо таке без нагляду. «Драчів» там інколи сидить цілий полігон. А рибоохорона зазвичай не виїжджає на виклики, — каже Гончарук.
Як рибоохорона проігнорувала виклик
У п'ятницю, 11 листопада, журналісти RIA після обіду спеціально виїхали до Центрального мосту, щоб подивитися на рибалок-варварів. Троє чоловіків плавали на гумових човнах біля острова Кемпа, і тримаючи в руках спінінги, посмикували ними доверху. Зафільмувавши і сфотографувавши цих людей, журналісти зателефонували за номером гарячої лінії рибоохорони - (67-12-40), вказаним на сайті інспекції.
— Зараз у місті немає вільних працівників, — відповів жіночий голос. — Подзвоніть нашому начальнику. У вас є його номер? Записуйте.
Уже через кілька хвилин очільник структури Ігор Чернілевський у короткій розмові обіцяв направити когось з працівників, щоб перевірити нашу інформацію.
— Вони на резинових лодках? «Драчами» ловлять… Зрозуміло. Зараз пошукаю, кого можна відправити, — сказав Чернілевський.
Це було о 15.22. Журналісти промерзли там більше години — ніхто так і не з'явився. За цей час рибалки і не думали нікуди втікати, незважаючи на те, що на них майже постійно дивився об'єктив камери. Потім вони зійшли з човнів на берег і розпалили багаття на острові Кемпа.
Коли на вулиці вже стемніло, ми знову зателефонували начальнику рибоохорони Ігорю Чернілевському, щоб спитати, чому ніхто з інспекторів не приїхав. Від відповів, що прямо зараз до Кемпи їде екіпаж. Це було приблизно о 18.00. Але який у цьому сенс, якщо минуло уже майже три години і на вулиці темно?
Про те, як журналісти викликали інспекторів, дивіться у відео:
«Не приїхали, бо було вже пізно»
Ігор Чернілевський, начальник Вінницярибохорони
— Пізно ввечері туди вже не було сенсу їхати. Було темно і пройшло кілька годин. У нас на всю область тільки шість співробітників. Ми просто не встигаємо ловити усіх. Їздимо на стареньких «Нивах», інколи не вистачає навіть палива. Я скажу, що й впіймати «на гарячому» порушників складно. Як тільки інспектор починає підпливати до них, вони одразу скидають у воду своє приладдя. Для того, щоб скласти протокол, потрібно зафіксувати на фотоапарат сам факт порушення. Ми у більшості випадків стараємося говорити з ними, пояснюємо, що ловити рибу у такий спосіб не можна.
У зв’язку з реорганізацією нашої структури, ми переживаємо важкі часи. Люди по дві-три доби сплять у машинах на виїздах. Сидять у засадах. Бачимо, що стоїть браконьєрська сітка і який сенс у тому, щоб її просто забрати? Краще ж дочекатися, поки вони приїдуть її забирати і схопити порушників.
Що таке «драч»
Це браконьєрський пристрій, у якому використовується здатність гачка-трійника чіпляти все, що трапляється на шляху. Його застосовують у місцях скупчення риби, як, наприклад, зимувальні ями. Браконьєр, смикаючи за шнур, «косить» усе живе. Але іноді йому вдається витягнути з води трохи риби. Більша частина зривається з гачків, але невдовзі помирає.
Браконьєрські способи лову недарма заборонені. Адже вони вбивають та калічать рибу. Тільки 10% риби, яка потрапила на «драч», дістається браконьєрові. Більша частина зривається з гачків і потім все одно вмирає покаліченою.
Штраф за «драч» - до 6800 гривень
Законом заборонено ловити рибу браконьєрським способом — тобто таким, що масово її знищує. Це передбачено статтею 249 Кримінального кодексу України. Таке порушення карається штрафом від 3400 до 6800 гривень або обмеженням волі на строк до трьох років.
З 1 листопада Кабмін України заборонив ловити рибу там, де є зимувальні ями. Саме там зараз найчастіше можна зустріти браконьєрів. Список з таких місць є визначеним. Де зараз заборонено ловити рибу, можна подивитися на сайті рибоохорони (goo.gl/H0OUPM).
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер
Сабарівське водосховище:
- акваторія від закінчення правобережної частини с. Стрижавка, Вінницького району до окружного автодорожного мосту, площа 8,1 га;
- акваторія від П’ятничанського мосту до Центрального мосту, площа 15,6 га;