На останній сесії міськради 2019 року ухвалили рішення, яким запровадили стандарти для вивісок та табличок на території Вінниці й селища Десна.
Воно вже чинне, але поки що не передбачає каральних санкцій для підприємців, які ще не зняли «неправильні» вивіски.
З’ясували, якими є правила, куди звертатися і чим грозить це положення вінницьким підприємцям.
У міськраді, 27 грудня, ухвалили рішення, за яким хочуть впорядкувати всі вивіски на території Вінниці та Десни. Розповідаємо коротко про нові стандарти та даємо пояснення — чи потрібно підприємцям терміново змінювати старі вивіски за новими правилами.
Правила вже діють та поширюються на всі об’єкти, споруди на території Вінниці й Десни незалежно від форми власності.
На сайті мерії створять електронний сервіс, де публікуватимуть звернення та скарги; правила і комплексні схеми, за якими потрібно робити вивіски; результати перевірок стану вивісок.
Правила розміщення
Вивіска має складатися з окремих літер, прикріплених безпосередньо до стіни або до спільної основи; має бути на одній висоті з іншими вивісками, які є на фасаді будинку чи іншої споруди. У межах 4-5 зон допускається використання лайтбоксу.
Відео дня
Приклад розміщення вивісок на Будинку залізничників на Замостянській, 27
Вивіска не повинна: відтворювати зображення дорожніх знаків, перекривати декор фасаду будівель, скляні поверхні більш ніж на третину. Не допускається розміщення вивісок на об’єктах благоустрою (території загального користування, серед яких парки, проїзди, бульвари тощо) в межах 1-3 зон.
Порядок дій
Перед заміною вивіски чи таблички підприємець звертається до «Прозорого офісу» з пакетом документів:
кольоровий фотознімок (розміром не менш як 10 х 15 см) місця планованого розташування вивіски (таблички), що охоплює частину фасаду будівлі (будинку, споруди) з усіма вже розміщеними вивісками (табличками), у разі їх наявності;
комп’ютерний макет із зображенням вивіски (таблички) на місці її планованого розташування, який виконується з кольорового фотознімка (розміром не менш як 10 х 15 см) усього фасаду будівлі (будинку, споруди) із зображенням усіх вивісок (табличок), у разі їх наявності;
ескіз вивіски, що визначає основні характеристики вивіски: вид (тип) виготовлення, її габаритні розміри, відстані від місць кріплення на фасаді до зовнішньої поверхні вивіски;
копія документа про право власності (користування) особою будівлею (будинком, спорудою), приміщенням, де вона провадить діяльність і має намір розмістити вивіску (табличку), без зазначення інформації, що може становити комерційну таємницю.
На підставі заяви у мерії упродовж десяти робочих днів готують висновок про підтвердження відповідності поданих документів встановленим вимогам, який надсилають заявнику.
У разі, якщо за результатами розгляду документів виявлено, що архітектурні та конструкторські рішення вивіски (таблички) і/або місце її розташування не відповідають встановленим вимогам, у висновку робочого органу зазначаються конкретні недоліки та причини невідповідності, які мають бути усунені.
Монтаж і демонтаж вивісок:
Власник вивіски (уповноважена ним особа):
виконує роботи з монтажу та демонтажу вивіски без пошкодження архітектурних деталей, конструктивних елементів будівель (будинків, споруд); забезпечує експлуатацію вивіски в належному естетичному і санітарно-технічному стані;
усуває пошкодження фасаду будівлі, об’єкту благоустрою тощо в 10-денний строк, який пошкоджений через монтаж/демонтаж вивіски.
Буде демонтаж вивісок якщо:
є невідповідність правилам розміщення та виготовлення вивісок;
у неправильної вивіски немає власника чи була припинена діяльність організації (незалежно від форми власності);
на вивісці є об’єкти інтелектуальної власності (знаки для товарів і послуг), які не належать власнику вивіски.
Рішення про демонтаж має погоджувати Комісія з питань демонтажу встановлених із порушеннями вивісок.
Які штрафи
Про розмір штрафів у рішенні міської ради немає нічого. Але, зазвичай, такі дії караються за статтею 152 Адмінкодексу, що передбачає штраф від 340 до 1700 гривень.
Якщо власник вивіски не реагує на санкції та не здійснює демонтаж, то відбувається примусовий демонтаж вивіски, стягнення за виконання таких робіт. У крайньому разі, справа передається до суду.
Які терміни на заміну вивісок
Усю вінницьку громаду поділили на п’ять зон:
1-3 зони — центр, частково Замостя і Старе місто, магістральні вулиці Вінниці
4-5 зони — всі інші вулиці, провулки, проїзди, бульвари Вінниці та Десни. Як правило, це околиці.
До кожної з них встановили терміни на усунення неправильних вивісок:
1-3 зони — упродовж 3 місяців.
4 зона — упродовж 1 року
5 зону — упродовж 2 років.
Рахуватимуть цей час з моменту розробки окремої схеми комплексного розміщення вивісок для кожного з будинків.
Запитали у міських чиновників, що змінює нове положення про вивіски та чи треба підприємцям вже зараз їх міняти?
— У рішенні прописані всі нормативи до вивісок: можна не чекати поки дійде черга до вашого будинку, а взяти проектну організацію, яка розробить вивіску відповідно до положень цього рішення, — каже в.о. директора департаменту архітектури і містобудування Яків Маховський. — Або є інший варіант: чекати, поки ми зробимо схеми комплексного розміщення вивісок на кожній будівлі та вже зробити вивіску за затвердженими параметрами. А якщо є затверджена схема на будинок і через три місяці людина не виконає заміну вивіски, то буде припис від Муніципальної варти. Але ми таким принципом не йдемо, і будемо розмовляти з власниками будівель та розповідати їм, що є такі положення про вивіски, слухати їхні пропозиції та ставити певні терміни на демонтаж і монтаж вивісок.
Виконувач обов’язків головного архітектора Вінниці Євген Совінський розказав, що вже впорядкували вивіски на вулицях Соборна, Замостянська і частині вулиці Пирогова. Він також пояснив, що правила вивісок для різних мікрорайонів відрізняються:
— Цим рішенням виписані правила для всіх підприємців Вінниці. Для центру — більш жорсткі та суворі, то для околиць — слабкі. І дають більше творчості для підприємців щодо зовнішньої реклами, — каже Совінський. — На 2020 рік у нас є план розробити комплексні схеми на 11 вулиць, які відходять від Соборної та закінчити впорядкування вулиці Пирогова. Після затвердження цих схем підприємець, протягом трьох місяців, має замінити вивіски.
Раніше голова спілки підприємців «Стіна» Олександр Печалін казав, що бізнес невдоволений тим, що разом з новими вивісками міська влада вимагає і ремонт фасадів будинків за кошти підприємців. А також висловив критику на те, що процедура погодження нових конструкцій є непрозорою та незрозумілою для бізнесу.
Про інші проблеми, з якими стикаються вінницькі підприємці, описували в матеріалі:
Поpошок
Игорь
Igor Antonov
Борис Загородній