«Без паспорта ви – раб!» Як не потрапити в пастку, коли Їдете працювати за кордон

«Без паспорта ви – раб!» Як не потрапити в пастку, коли Їдете працювати за кордон
Христина Орлова: -Серед постраждалих від торгівлі людьми 5% - молодь до 18 років, а 51% - випускники профтеучилищ
  • Чотири відсотки українських заробітчан стають жертвами торгівлі людьми
  • Поради фахівців з безпечної міграції: крім документів, не забудьте про кодове слово
  • На яку допомогу мають право особи зі статусом постраждалих від трудового та сексуального рабства
  • Журналіст «20 хвилин/RIA» став очевидцем перевірки знань безробітних - результати викликають занепокоєння

Громадська правозахисна організація «Джерело надії» один зі своїх заходів з шукачами роботи провела у формі квесту. Назвали його «Лабіринт можливостей».

Організували в обласному Центрі зайнятості спільно з цією державною структурою. До участі запросили безробітних. Їх прийшло майже 200 осіб. 

Відео дня

Про договір на роботу

Організатори створили декілька локацій на двох лініях. По одній йшли ті, хто давав правильні відповіді на питання. По іншій – хто помилявся. Якби діяв так у реальному житті, за певних умов міг би потрапити у лабета торгівців людьми.

Перша локація.  До неї підходять  перші учасники квесту. Їм змальовують таку ситуацію:

-Ваші знайомі, друзі і т.д., які вже працюють за кордоном, пропонують і  вам приїхати заробити грошей. За яких умов ви поїдете? Попросите надіслати договір, чи вирушите в дорогу і вже по приїзду влаштовуватиметеся на робочу місце?

Більшість учасників схильні довіряти усному запрошенню знайомих і їхати, а далі все влаштовувати на місці.

-В реальному житті саме так відбувається, але це ризик, - говорить виконавчий директор ГО «Джерело надії» Христина Орлова. – Це поїздка у невідомість. Спершу треба оформити трудовий договір. У документі мають бути прописані всі вимоги роботодавця до найманого працівника – від графіку роботи, тривалості робочого дня, вихідних – до зарплати. Договір треба мати ще до поїздки.

Насправді переважна більшість заробітчан не мають таких документів. А це значить, що їм можуть не заплатити, чи заплатити менше, ніж обіцяли, і тоді довести свою правоту не буде можливості.

Друга локація квесту. Тут нове завдання:

-Якщо вам надіслали електронною поштою договір на англійській мові, ви його підпишете?

Більшість відповіла, що підпише, якщо у документі не буде чогось незрозумілого. Тільки декілька учасників відповіли, що володіють англійською, тому для них це не складатиме труднощів. Інші говорили, що попросять перекласти на українську і вже тоді прийматимуть рішення.

-Якщо договір пропонує фірма, що знаходиться в Україні, відправляє на роботу, то вона зобов’язана надати договір на державній мові. Клієнт не повинен замовляти переклад за власні кошти, - каже Христина Орлова.

Про паспорт

-Перед поїздкою обов’язково зробіть копію паспорта, - головний спеціаліст з гендерної політики та протидії торгівлі людьми обласного департаменту соціальної та молодіжної політики Любов Никодим. - Заховайте його у найбільш надійне місце. Принаймні ніколи не тримайте разом з іншими документами. Залишитися за кордоном без паспорта гірше, ніж без грошей.

Фахівець наголошує на ще одній помилці, якої припускаються ті, хто їде на заробітки.

-Відомі випадки, коли після приїзду на кордон, у людей, яких везуть групою, збирають паспорти,  - розповідає Любов Никодим. – Пояснюють, що робиться це для пришвидшення проходження процедури перетину кордону.

Свій паспорт у жодному випадку не можна віддавати в руки іншій людині. Прикордонник сам до вас підійде. Це його обов’язок. Принаймні, можете самостійно підійти у вказане місце зі своїм документом. Паспорт найголовніший документ, особливе значення він має під час вашого перебування за межами держави.

Бували випадки, коли заробітчан у дорозі частували вином. Хтозна що додавали у напій для міцного сну. Потім вони прокидалися на території, з якої не було можливості вибратися. А паспорти здали водієві.

Про телефон і гроші

Любов Никодим працювала на одній з останніх локацій.  Біля її столика зібралися ті, хто допустив найбільше помилок. У руках кожного були невеликі аркуші паперу з малюнками. На них зображено різні предмети. Малюнки легко відривалися.

-Ваш попередній вибір був не зовсім безпечний, - пояснила Любов Никодим. - У реальному житті такі дії могли б призвести до ситуації, за якої вам не заплатити б за роботу, або утримували проти вашої волі і далі експлуатувати шляхом обману і шантажу, адже мета торгівлі людьми - експлуатація людини,.

Фахівець запропонувала присутнім уявити, що вони потрапили в пастку. Попросила вибрати три предмети, які найбільше знадобляться в таких умовах. Значна частина учасників вибрала паспорт, телефон і гроші.

-Ці речі у першу чергу відбирають у своїх жертв торгівці людьми, - пояснює Любов Никодим. – Ваш вибір неправильний.

Про кодове слово

Фахівець порадила учасникам квесту перед від’їздом домовитися з рідними про кодове слово. За її словами, воно може знадобитися у складній ситуації.

-Бувало, що жертвам, яких примусово утримували, надавали можливість зателефонувати рідним на батьківщину, - говорить Любов Никодим. – При цьому попереджували, що повідомити має тільки те, що в неї все гаразд. Жодних скарг, чи нарікань. Інакше могли раптово відібрати телефон, а потім ще й побити за непослух. За таких умов колове слово, повторене декілька разів, насторожило б рідних і вони почали б з’ясування того, що з вами сталося.   

Про програму «Друг»

Міністерство закордонних справ запровадило тимчасову реєстрацію тих, хто приїздить за кордон. Ця послуга безкоштовна. Але вона убезпечує заробітчанина.

-Тим, хто зареєструвався, через певний час телефонують з міністерства, цікавляться, чи все в них гаразд у чужій державі, - продовжує Любов Никодим.

Важливо мати телефон українського посольства, чи консульства у країні, до якої їдете. За словами пані Никодим, краще знати цей номер напам’ять.  

Про компенсацію постраждалим

В області 35 чоловіків і 28 жінок отримали статус постраждалих від торгівлі людьми.

Держава виплачує жертвам грошову компенсацію, нині її розмір становить три прожиткові мінімуми або 5283 гривні. Надається також комплексна допомога: якщо потрібна психологічна реабілітація, соціалізація або медична допомога в одній з київських клінік. Вся допомога – безкоштовна.

Де отримати статус постраждалого?

Документи на отримання статусу постраждалого від торгівлі людьми готує обласна державна адміністрація. Безпосередньо цим питанням займається головний спеціаліст департаменту соціальної та молодіжної політики Любов Никодим.

Після співбесід з постраждалою людиною, перевірки фактів, підготовлені документи передають до Києва.

Телефон Любов Никодим – 61-16-80 (робоче місце – будівля «Книжка»).

Телефон лінії довіри - 0800-75-04-75 (за цим номером можна також отримати консультацію перед виїздом на заробітки за кордон).

Обласна правозахисна ГО «Джерело надії», виконавчий директор Христина Орлова – 098-306-97-56

Зверніть увагу!

Серед фірм, які пропонують роботу за кордоном, тільки 10% працюють з наявністю необхідних документів.

Серед тих, хто найчастіше опинявся у ситуації трудового чи сексуального насильства, переважно люди з середньою та профтехосвітою.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (7)
  • ОБА НА
    Працював у Польщі два роки. Поміняв чотири місця. Кругом відношення дуже гарне. Але тільки для тих, хто приїхав працювати. До невідповідальних і відношення відповідне.
  • Татьяна Сташевская
    За кордоном 20 років.Договір чи контракт укладають тільки  роботодавець коли  проходить 8 днів  перевірки.Так контактні дані консульства і друзів потрібно мати.Кодове слово непогана ідеа.

    Скажу також якщо ви зарееструетесь в Україні то будете мати тільки проблеми з фінансовими закладами.
  • Сепар Торонтуй
    Здобутки и перемоги Порошенка за 5 лет.
  • Маша Очеретная
    О каком договоре можно говорить, если работодатель не видел в глаза работника! Вы о чем говорите? Без знания языка и документов- это из области фантастики!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Від заробітку до в'язниці: у Хмільнику викрили двох наркоторговців photo_camera 20:12 У Жмеринці п'яний водій пропонував поліції хабар у 20 000 гривень 19:23 Як засмагати безпечно для здоров'я? Взяли рекомендації у дерматолога 19:01 Дві людини захворіли на лептоспіроз цього року на Вінниччині. Що це за інфекція? Від читача 15:10 Кінологічний центр — не розкіш, а потреба! 18:35 Де мають гратися наші діти, якщо дитячі майданчики занедбані? play_circle_filled 18:08 Пухлина вагою п’ять кілограмів: у «Пироговці» провели складну операцію photo_camera 17:27 «Я всіх вас тут уб’ю!» Гвардієць накрив собою гранату у вагоні поїзда — війна однакова і вчора, і нині 17:10 Макіяж, який не змивається: переваги перманентного макіяжу для сучасних жінок (партнерський проєкт) 17:07 Пропагандувала навіть у судовій залі. Вінничанка отримала строк за виправдання агресії рф 16:37 Пʼяний за кермом не основна загроза. Як судять за ДТП із потерпілими та загиблими? 16:06 Штучна шкіра та новий досвід: Вінницький опіковий центр поглиблює співпрацю з Тайванем photo_camera 15:06 Мартинівка отримала власне бомбосховище на майже 170 квадратів photo_camera 14:02 Буревій пройшов на Вінниччині. Надзвичайники виїжджали прибирати повалені дерева photo_camera 13:13 У Вінниці вшанували 16 медиків, які загинули на війні photo_camera 12:02 Мінісенсація у Подільському зоопарку — вперше народилася патагонська мара 11:22 На Вінниччині затримали чоловіка, який за $9000 переправляв ухилянтів за кордон play_circle_filled photo_camera 10:16 Оперативна інформація для вінничан: де і чому не буде води 10 липня 09:45 Як уникнути болю та врослих нігтів? Рішення від фахівців знайдено (партнерський проєкт) 09:24 Вінниця прощається з воїном: на Сумщині загинув 50-річний Олександр Васильківський
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up