Березовий сік: як збирати без шкоди для природи та гаманця

Березовий сік: як збирати без шкоди для природи та гаманця
  • Сезон збору березового соку в Україні уже розпочався і буде тривати до кінця квітня. В матеріалі ми розповіли про його корисні властивості, правила збору соку, можливі штрафи за порушення та особливості компенсації збитків державі.

В Україні уже стартував сезон збору березового соку — одного з найцінніших лісових продуктів. Березовий сік багатий на важливі мікроелементи, дубильні речовини та органічні кислоти, що мають не лише тонізуючі властивості, але й допомагають у лікуванні різноманітних захворювань. 

Протягом століть народна медицина використовувала різні частини берези — листя, бруньки, гілки та сік — як природні засоби для зміцнення здоров’я. Березовий сік є потужним природним еліксиром, що дарує енергію і підтримує імунітет. Він містить вітаміни: В1, В2, В4, В5, В6, В9, В12, С, D, Е, РР, макро- та мікроелементи: залізо, калій, кальцій, магній, натрій, фосфор, алюміній, марганець, мідь, цирконій, нікель, титан, стронцій, кремній, барій. Також сапоніни, органічні кислоти, дубильні речовини, фітонциди, вуглеводи, цукри (глюкоза, фруктоза, сахароза) та ефірні масла. 

Відео дня

З лікувальною метою березовий сік можна пити мінімум двічі в день по півсклянки вранці і ввечері. Загалом можна пити від одного до двох літрів в день. Його корисні властивості такі:

  • березовий сік володіє сильною антиоксидантною дією;
  • посилює імунітет;
  • підвищує опірність до вірусних інфекцій, вбиває бактерії і мікроби;
  • відновлює сили, підвищує тонус організму і очищає від токсинів;
  • покращує обмін речовин;
  • прискорює метаболізм;
  • тонізує нервову систему;
  • очищає кров, підвищує рівень гемоглобіну;
  • виводить шлаки, солі важких металів, токсини, продукти розпаду та інші шкідливі речовини;
  • нормалізує кислотність в шлунку і кишкову мікрофлору;
  • при інтоксикації будь-якого походження;
  • покращує функцію нирок при пієлонефриті.

Має березовий сік і косметичні властивості. Застосовуючи зовнішньо березовий сік, можна позбутися пігментних плям на шкірі, ран і виразок, вугрів і гнійників, вилікувати екзему, запалення, фурункули. Він відмінно тонізує шкіру, усуває зайву жирність. Для поліпшення росту волосся, зменшення його ламкості, усунення лупи – березовий сік втирають в шкіру голови.

Фахівці рекомендують збирати березовий сік в Україні з початку березня до кінця квітня, проте точний період залежить від погодних умов у кожному регіоні. Кращий час для збору — коли на деревах починають з’являтися бруньки. Щоб визначити, чи готова береза до збору соку, проколіть бруньку тонким шилом: якщо з'явиться крапля, можна починати. Збір соку триває до того моменту, як бруньки розпустяться.

Секрети збору березового соку

Збирати березовий сік найкраще не в скверах, парках чи на території заповідників. Також варто уникати місць біля великих міст, промислових зон, автошляхів або забруднених територій. Найоптимальніше місце для збору соку — лісові масиви, де ростуть берези віком понад 30 років. Рекомендується вирушати вглиб лісу, оскільки дерева в таких місцях «прокидаються» пізніше й сік у них з’являється не так швидко, що дозволяє зібрати його в більшій кількості. Підбирайте дерева з діаметром стовбура понад 30 см, адже старші берези можуть дати більше соку. Водночас, молоді дерева краще залишити без втручання, оскільки їхнє здоров’я може бути порушене навіть легким збором соку.

«Для добування соку у стовбурі потрібно зробити отвір глибиною до трьох сантиметрів. Нахил має бути вгору. Робиться він десь за метр від землі. Якщо дерево готове до збору, має потекти напівпрозора рідина. Тоді можна підставляти банку. Якщо ні — отвір обов’язково необхідно «заткнути», аби не нашкодити рослині. На жаль, нерідко отвори, які свердлять на деревах, не загоюються повністю. Це може призвести до загнивань. Не можна робити на одному стовбурі більше трьох отворів. Втрата соку виснажує рослини», — розповідає Михайло Ковач із Хуста.

Збирати сік найкраще з нижньої частини стовбура берези, діаметр якого має бути не менше 30 сантиметрів. Якщо дерево тонше, краще утриматися від збору. Також важливо дбати про здоров’я дерев, обробляючи інструменти дезінфікуючими засобами перед роботою. Неправильні дії можуть спричинити швидке загибель дерева, хоча за звичних умов береза може жити до 100 або навіть 150 років. Після збору соку отвір необхідно закрити мохом, смолою берези, пластиліном або забити короткою сухою гілочкою, попередньо обробленою садовим варом, щоб запобігти висиханню дерева.

Розмір штрафів та компенсації за збитки

Приватні особи можуть збирати березовий сік без спеціального дозволу лише на своїй земельній ділянці чи подвір’ї. Збір соку за межами цієї території вже є порушенням. Якщо інспектори виявлять пошкодження дерева внаслідок збору соку, крім штрафу, порушник буде змушений відшкодувати збитки державі, що може становити значну суму.

Масовий збір березового соку здійснюють постійні лісокористувачі та підприємці, які отримали спеціальний дозвіл — лісовий квиток. Цей документ надає право на збір соку в визначених місцях при дотриманні встановлених правил. Однак, у межах населених пунктів, згідно з пунктом 4.2 Правил утримання зелених насаджень, така діяльність заборонена. 

За пошкодження дерева в населеному пункті передбачена відповідальність за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у лісі — за статтею 70 КУпАП, а на об'єктах заповідного фонду — за статтею 91 КУпАП. Автомобільні дороги, посадки та залізничні території прирівнюються до лісового господарства. 

Якщо пошкодження дерева перевищує 10% периметра, окрім штрафу, особа зобов'язана відшкодувати збитки державі. Сума компенсації залежить від діаметра пня: наприклад, якщо береза має 50 см у діаметрі і росте в лісі, штраф за збирання соку може становити до 10 тисяч гривень. Проколювання дерева може призвести до штрафу, а глибше пошкодження, наприклад проріз, розглядатиметься як серйозне пошкодження дерева з нарахуванням додаткових збитків.

Де отримати лісовий квиток

Заготівля березового соку, як для власних потреб, так і за умови промислової заготівлі, проводиться з обов'язковою випискою Лісового квитка. Форма і порядок видачі Лісового квитка визначені Порядком видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 № 761.

Згідно з цією постановою, Лісовий квиток для заготівельника виписується лісогосподарським підприємством, на території якого проводиться заготівля другорядних лісових ресурсів, після сплати заготівельником нормативного збору до місцевого бюджету. Розмір нормативного збору за користування другорядними лісовими ресурсами визначається обласною радою і затверджується облдержадміністрацією. Наразі Держкомлісгосп України розробляє розміри єдиних нормативних зборів на заготівлю кожного виду лісових ресурсів.

Лісовий квиток видається власником лісів або постійним лісокористувачем для:

  • заготівлі другорядних лісових матеріалів;
  • здійснення побічних лісових користувань;
  • використання корисних властивостей лісів на умовах короткострокового тимчасового користування.

Лісовий квиток видається щороку на підставі лімітів використання лісових ресурсів під час заготівлі другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань.

 

Читайте також:

Біля театру ім. Садовського вшанували пам’ять жертв авіаудару по Маріуполю

Де на Вінниччині можна зробити комп’ютерну томографію безкоштовно: список лікарень

У Барському ліцеї відкрили меморіальні дошки на честь Дмитра Садового та Андрія Гончара

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up