Уже четвертий рік поспіль благодійний фонд «Подільська громада» організовує «Аукціон проектів» — публічний захід, на якому активні, соціально свідомі та креативні вінничани презентують свої ідеї покращення міста.
Їх підтримують фінансово одразу на місці: вінничани стають «донорами міста» та виділяють щонайменше по 200 гривень на реалізацію ідей. І цього разу подія відбулася в ресторані «Ренесанс», де зібралися кілька десятків людей.
Голова правління фонду «Подільська громада» Леся Найчук розповіла, що на «Аукціон проектів» відібрали найкращі проекти від вінничан:
— Ми збирали ідеї практично на будь-яку тему, яка розвиває наше місто. Обмеження було тільки по тематиці: аби це не була релігія, чи політика. Усього отримали 11 ідей, які подавали різні громадські організації. Відбором займалися не ми. Чотири найкращі ідеї обрала конкурсна комісія, в складі якої були юристи, архітектори, журналісти, блогери.
На початку для гостей заходу виступив хор «Соломія» на чолі зі священиком Назарієм Давидовським. Вони заспівали свою «фірмову» пісню — «Подоляночка» в dubstep-обробці та пісню Скрябіна «Сам собі країна».
ПРО ПРОЕКТИ. Надалі автори чотирьох проектів коротко презентували свої ініціативи.
«Стань помітним». Тетяна Верещак з ГО «Культурний всесвіт» хоче підняти безпеку на дорогах.
За її словами, це потрібно починати з маленьких кроків — а саме з того, щоб пішоходів стало краще видно на переходах та узбіччях.
— Увечері, особливо восени-взимку, видимість на дорогах зменшується. Нас жахає статистика ДТП за участю пішоходів, яких збивають через те, що їх невидно в сутінках. У рамках проекту ми проведемо 15 просвітницьких заходів в школах та відкриємо майстерню флікерів, де школярі виготовлять 500 світловідбивачів, — казала Верещак.
«Права людини для школярів». Іван Полюхович з громадської спілки «IT Cluster Vinnitsia» пропонує створити чат-бот з юридичною допомогою для підлітків.
— Часто підлітки не розуміють, що їх права порушуються. Ми опитали кілька десятків школярів. Дізналися, що інколи вони не хочуть говорити про свої проблеми навіть з батьками. А особливо, коли їх права порушуються через булінг. А оскільки роль соцмережі Telegram тільки збільшується, то пропонуємо створити в цій мережі чат-бот. Ця програма підкаже підліткам, що їм робити тоді, коли порушуються їх права, — сказав Полюхович.
«Чисте місто-чисте сумління». Ірина Баранович з ГО «Вінницька європейська стратегія» хоче навчити вінничан прибирати за їх собаками на вулицях.
І встановити шість станцій з безкоштовними пакетами.
— Два роки тому ми подавали цю ідею на «Бюджет громадських ініціатив», але тоді не вдалося зібрати необхідну кількість голосів для підтримки проекту. Цього року спробуємо на Аукціоні проектів від «Подільської громади». Наша мета — провести просвітницьку кампанію, аби люди прибирали за своїми тваринами. І встановити шість станцій з пакетами та інформаційними табличками. Вони будуть стояти в паркових зонах міста: парк Ющенка, Дружби народів, Центральний парк, Інтеграл.
«Життя без залежності». Крістіна Коваленко з ГО «Впливові люди» хоче боротися з підлітковою наркозалежністю. Для цього вона пропонує проводити просвітницьку кампанію через театр, лекції та квести.
— З розвитком соцмереж наркотики є легкодоступними. Їх можна придбати буквально за 10 хвилин. І наш проект полягає в тому, щоб пояснити дітям шкоду від наркотиків. Розуміючи, що для школярів лекції не є цікавими, ми запланували провести чотири форум-театри, де будемо розігрувати ситуації «пропозицій наркотиків» та аналізувати їх разом в групах.
Плануємо провести лекцію для батьків, щоб вони самостійно визначати чи є ризик наркозалежності в їх дітей та у оточенні. Будемо робити інструктаж для шкільних психологів та соціальних педагогів. І робитимемо інтерактивний молодіжний квест до Дня молоді.
ФІНАНСУВАННЯ. У кожного з проектів був встановлений бюджет — до 30 тисяч гривень. Багато гостей кидали гроші за декілька проектів.
Були та так звані амбасадори — ті, хто вкладав у проект по три тисячі гривень і більше. Серед таких і адвокатське бюро Головенка, і товариство «Еко-Драйв», і депутати Вінницької міськради, і «Вінницький олійно-жировий комбінат».
Але найбільшим донором побажав стати Ініціативний центр сприяння активності та розвитку громадського почину «Єднання». Його представниця Ольга Нікольська пообіцяла, що якщо вінницькі «донори» пожертвують 80 тисяч гривень на проекти загалом, тоді їх центр не пошкодує внести свої 40 тисяч гривень! Тож пристрасті не вщухали до останнього етапу аукціону.
Скільки вдалося назбирати на ідеї?
Після другого, ретельного перерахунку організатори встановити загальну суму, яку люди пожертвували на проекти: 82 600 гривень! Нікольська виконала обіцянку центру «Єднання» і внесла ще 40 тисяч гривень на ідеї вінничан.
— Вже від завтра (16 травня - авт.) почнеться реалізація проектів. Цим будуть займатися автори, а ми будемо слідкувати за впровадженням цих ідей. Усі торішні проекти — реалізовані на 100% та працюють на благо громади, — сказала голова правління БФ «Подільська громада» Леся Найчук.
«АУКЦІОН В АУКЦІОНІ» Наостанок організатори провели ще один аукціон. На ньому продавали авторські ляльки та картину вінницького художника. Вдалося назбирати 3300 гривень. І ці кошти, за словами Найчук, будуть спрямовані на фінансування вже п’ятого Аукціону проектів, який відбудеться у 2020 році.
ДОВІДКА. Вже четвертий рік поспіль фонд громади «Подільська громада» реалізовує Аукціон проектів, де вінничани «голосують» гривнями за ідеї, що вважають потрібними та корисними місту. Завдяки попереднім аукціонам було реалізовано 15 проектів, на загальну суму 223 000 гривень.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер