11 цікавих книг, які можуть прочитати вінничани під час відключень світла
- Відсутність світла — це не тільки проблема, а й можливість зануритися в історії на сторінках книг.
- Разом з авторкою книжкового ютуб-каналу «Шукачка книжок» Наталією Корпан відібрали кілька легких, невеликих та цікавих книг.
Українські користувачі соцмережі Х (колишнього твітеру), творчо оновили флешмоб «електрохарчування».
Російські боти від імені українців восени 2022 року критикували владу за відключення світла. Через машинний переклад російське «электропитание» стало українським «електрохарчуванням» (замість електропостачання - авт.). Це стало приводом для насмішок в українському сегменті соцмереж.
Тепер цьому мему дали друге життя: у твітері викладають світлини книг, які читають під час знеструмлень.
То що почитати вінничанам під час відключень світла? Беріть собі на замітку книги, які на наше прохання порадила авторка Youtube-каналу «Шукачка книжок» Наталія Корпан.
Українська класика
Іван Багряний, «Тигролови»
— Якщо вам під час навчання у школі здавалося, що українська література нудна, то, можливо, саме під час відключень пора спробувати її переосмислити. Чудовий варіант для цієї справи — «Тигролови», Івана Багряного. Це пригодницький роман з автобіографічними елементами.
Якщо коротко, то у ньому йдеться про чоловіка, якого відправили на заслання на Далекий Схід. А йому вдалося втекти з цього «потяга смерті», як і Багряному свого часу. Далі починається пригодницька епопея, як він виживав у тайзі, полюючи на тигрів. А ще там є щира історія кохання, яка може трішки відволікти вас від жахіть сьогодення.
Серія «Неканонічний канон»
— У цій серії є багато книжок з невеликою кількістю сторінок, й це також чудовий варіант, щоб переосмислити українську класику. Наприклад, Микола Хвильовий і його «Я (Романтика)», цю психологічну новелу щиро рекомендую і не хочу зовсім спойлерити.
Якщо жіноча література, то в цій серії варто звернути увагу на Олену Пчілку, де є кілька новел, що об'єднані темою жіночої долі в наприкінці 19 сторіччя, про емансипацію і про перших жінок, які навчалися в університетах Цюріха. Це чудові замальовки з життя українських заможних родин.
А якщо вам сподобаються «Тигролови», то у цій серії можете приглянутися до «Саду Гетсиманського», але то вже «товстунець».
Валер'ян Підмогильний, «Місто»
— Це перший урбаністичний роман в українській літературі, тут ви знайдете багато описів Києва 1920-х років, що заворожують. Йдеться про хлопця, який переїхав з села в місто, щоб побудувати собі краще життя.
І там наш герой потрохи долучається до творчої еліти та світ навколо йому починає здаватися все складнішим, і складнішим. Попереджаю, що головний герой може вас дуже сильно дратувати, принаймні так це було у мене, але книга від того не стає менш вартісною.
Сучасна українська література
Артем Чех, «Хто ти такий»
— Це письменник, який нині перебуває на війні. А його книжка «Хто ти такий» цьогоріч була екранізована. Тут у нас буремні 90-ті та в основі сюжету — історія хлопчика, який виростав поруч з чоловіком, який повернувся із фронту з контузією та страждає на ПТСР.
Замість того, щоб звернутися за психологічною допомогою, він відшукав відраду в чарці. Це, до слова, теж частково автобіографічна історія, в якій автор пробує відрефлексувати складне для українців десятиліття. Спершу можете прочитати книжку, а як з’явиться світло, то й глянути «Я і Фелікс», знятий за мотивами книги.
Євгенія Кузнєцова, «Спитайте Мієчку»
— Дебютна художня книга цієї авторки, до слова, сама Євгенія з Вінниччини. Цей роман увійшов до коротких списків Літературної премії «Книга року BBC — 2021». Це невелика за обсягом літня зворушлива історія. Про жінок, які тікають від своїх проблем в село до бабусі. Там вони проводять усе літо, паралельно вирішуючи свої негаразди. Книга, яка може віднести вас у дитинство та з легкістю захопити у свій сюжет.
Іван Байдак, «Непомітні»
— Це невелика за обсягом книга автора, родом з Тернопільщини, яку ви зможете прочитати за кілька годин. У ній Іван пише про інакшість. Це історія про інклюзію, взаємопідтримку та боротьбу тих, які зіштовхуються з упередженнями та дискримінацією. Тут ви знайдете історії людей з алопецією, вітиліго, гемангіомою та іншими відмінностями. Серед них — синдром Туретта, і це вже особиста історія автора.
Це художня книжка, але, пишучи її, автор спілкувався з багатьма людьми з інвалідністю та вивчав їхні досвіди. В українському суспільстві нині це дуже актуальна тема, яка потребує багато уваги. Нам потрібно бути більш толерантними, вчитися правильно підтримувати інших людей та приймати досвіди інших. Можливо, комусь ця книга допоможе краще відрефлексувати цю тему.
Книги, по яких зняли кіно
Фредрік Бакман «Чоловік, на ім'я Уве»
— Це книга, що занурить вас у дуже добру та зворушливу історію. Про чоловіка-буркотуна, який переживає важкий період у своєму житті. Він виходить на пенсію та не розуміє, як йому миритися з буденністю. Але одного разу поряд з ним оселяються нові сусіди, які перевертають його життя з ніг на голову. По цій книзі вийшов чудовий фільм з Томом Генксом, який теж варто подивитися, коли вас ввімкнуть світло.
Агата Крісті «Вбивство у Східному Експресі»
— По цій книзі теж є класна екранізація. Але історію, написану Агатою Крісті, вона не перевершить. За її сюжетом, детектив Еркюль Пуаро опиняється в потязі, який застрягає під час заметілі. Дуже доречно під час нашої спеки, можливо, ви трохи охолодитесь думками, читаючи цю книгу.
У цьому поїзді трапляється вбивство і наш Пуаро починає своє розслідування, де кожен та кожна є під підозрою. Інтрига того, хто ж є насправді вбивцею, тримається до самого кінця книги.
Цікаві нехудожні книги
Ольга Маслова і Ніка Бельська, «Коли я нарешті висплюся»
— Якщо через цю спеку ви не можете спати, то є чудова книга, яка допоможе владнати свій сон від українських науковиць Ольги Маслової та Ніки Бельської «Коли я нарешті висплюся». У цій книзі є практичні поради, як налагодити свій режим сну, на що це впливає, чому це дуже важливо і чи правда є тільки два типи люди — «жайворонки» та «сови».
Євгенія Кузнецова, «Мова — меч: як говорила радянська імперія»
— Якщо ж ви хочете посилити свою русофобію, то варто прочитати «Мова — меч: як говорила радянська імперія» від Євгенії Кузнецової. Це книга про споконвічне пригноблення імперією СРСР інших народів, в тому числі українського. Зокрема, за мовною ознакою.
Метью Перрі, «Друзі, коханки та велика халепа»
— І якщо у вас зараз немає світла і ви не можете подивитися свій улюблений серіал «Друзі» (а в моєму випадку, це справді улюблений серіал), то раджу прочитати біографію Метью Перрі «Друзі, коханки та велика халепа». У цій книзі Метью відверто розповів про свою боротьбу із наркотичною та алкогольною залежністю.
Говорить про те, що доводилося переживати йому та його близьким, не прикрашаючи ситуацію. Крім цього, тут ви знайдете і різні кумедні історії залаштунків знімання «Друзів» та про його стосунки з іншими знаменитостями.
Книги з особистого ТОПу «Шукачки книжок»
«Шалені авторки», Мала проза українських письменниць
— Ця книга, яка містить у собі тексти багатьох українських письменниць із різних століть. Ви знайдете там Кобилянську, Пчілку, Яблонську, Оксану Забужко із сучасниць. Загалом, безліч чудових авторок зібрані під однією обкладинкою. Це така своєрідна мандрівка крізь останні два століття, де всі ці тексти об'єднані темою жіночого досвіду.
Стівен Кінг, «Необхідні речі»
— Доволі об'ємна книга, в якій понад 600 сторінок. Моя улюблена від Кінга. Це історія про крамничку, де продають речі, які дуже потрібні стають нашим героям та героїням. Чи то ці дрібниці, що нагадують їм про молоді, щасливі роки, або ж про нездійсненні мрії тощо.
Власник цієї Крамниці може запропонувати покупцеві будь-яку забаганку за символічну ціну. Однак на додачу просить утнути, здавалося б, невинний жарт. У цій книзі автор добре показує те, на що здатні піти люди, аби домогтися свого. Напружений сюжет, містичний трилер, який ви не зможете полишити, не дочитавши.
Софія Андрухович, «Катананхе»
— Дуже небанальний роман, він захоплює у вир своїх подій. І деякі сцени з цього тексту неможливо забути. Уявіть собі, повоєнна столиця, подружнє життя наших голових героїв тріщить по швах через надмірну пристрасть. А їхня дочка переживає вир підліткового шаленства. Як каже сама авторка, ця книга про непоганих людей, які помиляються.
І, до речі, якщо встигнете прочитати книгу Софії Андрухович, «Катананхе» до 27 липня, то можна буде прийти на читацький клуб в «Книгарні Героїв» та обговорити прочитане з іншими людьми. Модераторкою буде — авторка каналу «Шукачка книжок» Наталя Корпан. Деталі за посиланням.
Читайте також:
Що очікувати військовозобов’язаним після 16 липня? Розповіла вінницька адвокатка
«Гуде генератор і вдень, і вночі». Вінничани з Можайки скаржаться на картонну фабрику
Як у вас справи з мобільним інтернетом під час відключень світла? Ми запитали вінничан
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Тетяна Столяр
Григорий Пилипенко
- Д.К.Джером "Трое в човні не рахуючи собаки".
- Ільф і Петров "12 стільців" і "Золоте теля".
Цих двох авторів раджу читати російською, бо українськиий переказ кострубатий та недолугий.
- Ярослав Гашек "Пригоди бравого солдата Швейка" Мені сподобалась саме україномовна редакція.
М.В.Гоголь збірка "Миргород". Але Гоголь писав російською.
Ящо хтось полюбляє фантастику, а саме "фентезі", то є багато авторів, але всі переклади російською.
Кому низько в голови - можете почитати Тичину.