Замість 10-11 класів у школах — будуть ліцеї. Як скоро змінять систему навчання?

Замість 10-11 класів у школах — будуть ліцеї. Як скоро змінять систему навчання?
Фото: ілюстративне
  • Батьки українських школярів знову в паніці. Але цього разу не через карантин, а через планову реформу системи середньої освіти. 
  • Вона йде до того, що у багатьох українських школах ліквідують старші класи, а замість них старшокласникам доведеться вступати в ліцеї. 
  • Коли реформа почне реалізуватися у вінницьких школах — дізнавалися журналісти редакції 20minut.ua.

Що буде з 10-ми та 11-ми класами у школах? Як зміняться умови навчання старшокласників у найважливіші роки підготовки до вступу? Такого роду повідомлення стурбованих батьків з початку 2021 року стали з'являтися на різних форумах все частіше і частіше. Пишуть, що реформу чекати з наступного року. Що ж відбувається? 

Весь гвалт через те, що в українській школі, відповідно до закону України «Про повну загальну середню освіту», очікуються зміни, які були заплановані ще в 2020 році. 

Згідно зі статтею 35 закону, вся державна система загальної середньої освіти повинна бути розділена на три рівні: початковий (з 1 по 4 клас), базовий (з 5 по 9 клас) і профільний (10-12 класи).

Відео дня

Плюси реформи

Базовий рівень (з 5 по 9 клас), згідно закону, трансформується в гімназії, а профільний рівень (10-12 класи) — в ліцеї. При цьому, ліцеї також будуть двох типів: академічні та професійні. Тобто після дев'ятого класу в дитини буде вибір: або вступити в 10-й ліцейний клас, або піти вчитися в профтехучилище або коледж.

І вже в 9-му класі учень повинен прийняти рішення, що йому потрібно: продовжувати середню освіту для вступу до вузу або здобувати професійну освіту. Якщо мета — це вища освіта, то необхідно визначитися з профілем і вступати до відповідного ліцею.

— Тут нічого нового, адже і зараз батьки наймають старшокласникам репетиторів з профільних предметів для підготовки до вузу, говорить директор міського департаменту освіти Оксана Яценко. — Якщо профіль буде якісно забезпечений ліцеєм, то платити додатково за послуги репетиторів не доведеться.

Такий формат наша влада запозичила в Європі і захотіла застосувати в нас. Але, як часто буває, реалізація західних моделей реформ в Україні перетворюється на завдання з багатьма невідомими. 

Мінуси реалізації 

— Згідно із законом, створити комунальний ліцей зможуть тільки міста з населенням понад 50 тисяч осіб, — продовжує Оксана Яценко. — Більше того, для створення ліцею в його складі має бути не менше чотирьох 10-х класів. 

У Вінницькій області є тільки одне таке місто з населенням понад 50 тисяч: сама Вінниця. Це означає, що школярі в невеликих населених пунктах України, які хочуть продовжити навчання в 10-му класі, будуть змушені залишити рідну школу і шукати ліцеї в великих містах далеко від дому.

В самій Вінниці школи, здебільшого, розкидані по мікрорайонах, тож і тут учням доведеться діставатися до ліцею, комусь — їхати в інший бік міста. При цьому, приватні установи освіти можуть функціонувати без обмежень і об'єднати під одним дахом всі три рівні загальної середньої освіти.

Але навіть якщо зірки зійдуться і ліцей з'явиться, виходячи з практики реформ по-українськи, зміниться тільки вивіска, суть залишиться без змін. Назвати вчорашню школу ліцеєм — це ще не означає, що вона одразу ним стане, — говорять в освітніх колах. Бо потрібні кадри, обладнання, матеріальна база. Тож у наступному році реформу точно не запровадять, оскільки наші школи час від часу йдуть на дистанційне навчання, а епідемія в країні все ще не вщухла.

У плані до 2027 року

До 2024 року гімназії (сьогоднішні школи) та ліцеї повинні бути розмежовані, як окремі юридичні особи, а з 2027-го почне діяти державна підсумкова атестація у формі ЗНО, за результатами якої учні 9-х класів зможуть вступати в ліцеї. Тобто зарахування в 10-12 класи ліцеїв буде відбуватися на конкурсній основі, а не автоматично. Фактично дітям ЗНО потрібно буде здавати двічі: і до вступу в ліцей, і до вступу в виш. 

— За законом, реалізувати вищезгадану реформу в школі потрібно до 2027 року, — пояснює директор департаменту освіти. — В цьому чи наступному році реформи середньої школи не відбудеться, але підготовка розпочнеться. В принципі, перехідний період досить лояльний і розтягнутий у часі, щоб реформа не стала для учнів і їх батьків несподіванкою. 

Опитування

Як ви ставитеся до закриття 10-11 класів у школах?


 

Читайте також:

Чи варто виходити дітям на навчання, коли росте захворюваність від COVID-19? (ОПИТУВАННЯ)

«Я більше не хочу робити уроки!»: батьки радіють, що діти з понеділка підуть до школи

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
  • Татьяна Петренко
    Медицину поховали, тепер взялися за освіту?!
    Павел Прис reply Татьяна Петренко
    Татьяна Петренко
    А. наче, 100500 випускників вузів, на квадратний метр -- добре?
  • Svyatoslav Usatyuk
    Та чи це добре?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 Ремонт на Брацлавській: хто зможе проїхати та які зміни в русі громадського транспорту 20:04 Рятувальники винесли непритомну жінку з палаючого будинку в Брацлаві photo_camera 19:11 Радісна звістка: п'ятеро вінничан повернулися додому з полону. Наймолодшому — 20 play_circle_filled photo_camera 19:09 На Привокзальній Volkswagen збив 55-річного пішохода Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 18:20 Підлітки з Балаклії позмагалися з вінничанами в футболі, легкій атлетиці і боксі photo_camera 18:17 У Вінниці затримали 27-річного наркозакладчика з амфетаміном 17:25 Пенсії зростають, але не встигають за цінами. Які виплати у вінничан? 17:14 «Нива» не змогла продовжити переможну серію. Поступилася в Чернігові 16:43 На Вінниччині за добу ліквідували 28 масштабних пожеж на відкритих територіях photo_camera 16:01 На велодоріжці водійка Peugeot збила 15-річну дівчину на електросамокаті 15:08 Вінницькі надзвичайники перевірили храми до Великодня play_circle_filled 15:00 Привітання Юлії Тимошенко та народного депутата від ВО «Батьківщина» Олега Мейдича (Пресслужба партії ВО «Батьківщина») 14:45 Жінка з парасолькою: розповідаємо історію скульптури біля готелю «Франція» 14:02 Біля Бродецького у ДТП загинув 84-річний мотоцикліст з Бердичева 13:13 Аварія біля Василівки: четверо людей у лікарні після зіткнення двох авто photo_camera 12:12 До якого храму підете освячувати великодні кошики? Ми запитали вінничан 11:27 «Наречена» за 50 тисяч намагалася вивезти ухилянта. Це була її друга спроба 10:45 Вінниця в Instagram. Кращі фото за 14 – 19 квітня photo_camera 10:01 Що не можна робити у Велику Суботу: традиції та заборони напередодні Великодня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up