Вінниччина активно долучилася до Всеукраїнської акції «Нагодуй птаха взимку».
Юні вихованці учнівських лісництв області змайстрували майже три тисячі годівничок для пернатих друзів.
Шанобливе ставлення до природи виховується з дитинства. З цією метою на Вінниччині активно залучають школярів до природоохоронних заходів. На початку грудня учні шкіл різних районів області були залучені до всеукраїнської акції захисту пернатих «Нагодуй птаха взимку». Діти масово і охоче взяли участь в цих заходах.
— Залучені 50 учнівських лісництв, в яких навчаються шість тисяч дітей. Лише для старту акції школярики виготовили близько трьох тисяч годівничок. І зараз щодня надходить інформація з районних держлісгоспів про те, як діти охоче відгукуються, навіть не дивлячись на карантин, — розповідає керівник пресслужби Вінницького держлісгоспу Станіслав Вовк.— Годівнички малеча майструє дуже завзято, причому, робить їх і сама вдома з рідними, і в шкільних майстернях. У Вінниці дуже активно майструють годівнички у школах №№ 6 і 12, також, у приміській Стрижавській школі, в Грижинецькій ЗОШ Тиврівського району, у трьох школах Гайсинщини й багатьох інших. Для дітей це дуже велика радість. Годівнички дуже гарні і оригінальні.
Матеріал для виготовлення годівниць дітям надають районні управління Держлісгоспу. Але і, крім того, діти самі стараються знайти вдома усе, з чого можна виготовити пташину їдальню. Вхід йде і фанера, екобонд, старі ящики від яблук і т.ін.
— Я як подивився цього разу які годівнички дітки позносили з дому, – це неймовірна фантазія, – ділиться враженнями Станіслав Вовк. — У виховному плані це чудова акція, і не лише для малечі. Бо нині батьки позагрузали в мобільних телефонах і комп’ютерах, в телевізорах, діти без уваги. А так, вони були змушені відкласти свої гаджети і майструвати дерев’яні конструкції для птахів разом зі своїми чадами.
Лісівники і шкільні педагоги вчать вихованців дитячих лісництв як правильно годувати пернатих, бо не всяка їжа їм підходить, а деяка може мати фатальні наслідки.
— Діти у нас щирі, хочуть допомогти птахам в холодну пору року. Але, на жаль, нерідко не знають як потрібно правильно діяти, щоб не завдати шкоди. Це стосується і дорослих. Наприклад, кидають птахам, зокрема, лебедям, диким качкам, гусям й іншим пернатим вареники, пиріжки, хліб. Птахи від цього можуть загинути. Бо у них своя система травлення, розрахована на іншу їжу, – розповідає журналіст-лісівник. — Ми постійно про це розповідаємо дітям, просимо вчителів доносити до них ці знання, пишемо диктанти на тему: «Як нагодувати птаха», «Як підготувати корм». Розповідаємо дітям який корм потрібен якому птаху, пояснюємо, що синичці, наприклад, потрібне не солоне сало.
Аби діти були повністю включені у благодійно-виховний процес підтримки птахів взимку лісівники радять їм розвішувати годівниці біля свого дому.
— Ми в лісі не можемо багато розвішати годівниць, та й і не розмістиш їх в лісі багато. Прилаштовуємо пташині їдальні біля лісництв, там де постійно приходять на роботу люди, біля шкіл. Дітки розвішують їх у себе вдома, в селі у бабусі чи дідуся, – каже Станіслав Вовк. — Бо якщо ми не затримаємо в наших лісах пернатих, то лісу не буде. Адже те, що зробить для захисту зелених насаджень птах не зробить жодна санавіація, яка обробляє ліси від шкідника хімреактивами.
Цього року акція «Нагодуй птаха взимку» має всеукраїнський масштаб. Проводиться вона з ініціативи Держлісагентство Лісових ресурсів України. Для популяризації заходів з охорони диких птахів Агентство залучає відомих акторів, артистів, журналістів, політиків. Кожна область відправила до Києва по 100 годівничок, щоб і там заохочувати до природоохоронної діяльності громадськість, публічних людей.
Але, наголошують лісівники, найголовніше в усьому цьому доброчинному дійстві не змайструвати годівничку, а постійно наповнювати її кормами. І робити це без публічної реклами, щоденно.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 18 від 30 квітня 2025
Читати номер