Меморіал патріоту України розмістили на стіні Вінницького торговельно- економічного інституту, на перехресті вулиць Соборної та Шиповича.
Зовсім нещодавно було віднайдено архівні відомості, у яких зазначалось про місце проживання військового. Він разом із мамою жив у Вінниці на вулиці Соколова, 3 (нині Шиповича). Це 50 метрів униз від встановленної сьогодні меморіальної дошки.
— Все колись відкривається: або сьогодні, або вчора, або завтра, — каже заступник начальника управління у департаменті соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА Максим Студілко. — За підтримки Міністерства молоді та спорту України ми проводимо такі заходи, які сприяють підняттю національно-патріотичного духу вінничан. Саме тому з нагоди святкування Дня Збройних Сил України ми відкрили сьогодні цю табличку. Тут є представники з понад половини областей України. Наша земля багата героями, одним із них був Якобсон.
Замовили меморіальну дошку у Володимира Овраха та синів. Окрім надпису українською є також слова на ідиші. Загалом витратили 70 тис. гривень.
— Семен Яккерсон вінничанин із російськомовної родини єврейського походження, офіцер Армії УНР, - розповідає історик Олександр Федоришин. — Адресу ми не знали, але завдяки оперативності працівників архіву знайшли. Це тільки початок, адже я сподіваюсь. що ми все ж таки створимо музей Вінниці як тимчасової столиці часів Української народної республіки. Ми це анонсували ще на Покрови. Ім’я Якерсона одне з першочергових. І дуже дивно, що він, молодий хлопець єврейського походження, на той час досягнув такого успіху у військовій справі. Чин офіцера — це на сучасний лад щось посереднє між капітаном та майором. Тобто досить високе звання. А це означає, що українська республіка давала можливість до національного діалогу.
На відкритті були присутні мер Сергій Моргунов та інші міські чиновники.
За словами Олександра, поняття політичної нації виключає поняття національності як такої. А Семен Якерсон був українцем за покликом душі.
Як зазначили представники влади та громадські активісти, протягом 2018 та 2019 років будуть проводити чимало заходів із поновлення історичної пам’яті міста.
Цей матеріал було підготовлено в рамках програми міжредакційних обмінів за підтримки національного фонду на підтримку демократії NED.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер
То якого .УЯ ви не встановили дошку САМЕ ТАМ? Навіщо запаскудили стіну книгарні?
Що Соколов,що Шипович-все невідомі особи.