Зоряний настрій планетарій створює вже з фойє. На стінах намальовані планети на зорі. Біля входу в ряд вистроїлись чотири величезні глобуси. Над ними ракети та супутники.- Глобуси старі, їх перенесли із зоряної зали в фойє, - розповідає лектор вінницького планетарію Олена Почапська - Чорний глобус – це небесна сфера, на якому нанесені 88 сузір’їв.
Над ним висить макет першої ракети «ГІРД» сконструйованої під керівництвом нашого земляка С. П.Корольова.
- Раніше ракета теж стояла у зоряній залі і була червоного кольору, - розповідає лектор.Перший штучний супутник Землі, політ якого ознаменував космічний прорив, у планетарії представлений у натуральну величину. За словами лектора він важить більше 70 кілограмів.
Під супутником - глобус Марса. З-поміж інших планет він найбільше схожий до Землі. Це дві планети сонячної системи, які змінюють пори року.
Над глобусом Землі – другий штучний супутник. Його макет втричі менший від натурального апарату. У ньому в космос полетіла собака Лайка.
- Собака була звичайною дворняжкою, їй було два роки, важила шість кілограмів, - розповідає лектор. – На сьомій годині польоту, не витримавши перевантажень, Лайка загинула.На третьому штучному супутнику Землі, на зміну Лайці, у космос полетіли Білка та Стрілка. Макет теж утричі зменшений.
- Собаки змогли вдало повернутись на Землю і потім в однієї з них навіть народились цуценяти, - каже лектор. - Одного з них Хрущов подарував американському президенту щоб таким чином підкреслити нашу першість у підкоренні космосу..Біля самого входу стоїть глобус Місяця.
Над Місяцем – макет «Зонд-3», теж у тричі зменшений, У 1965 році він уперше облетів Місяць і людство побачило його зворотний бік.
Далі йдемо до астрономічного класу в якому в якому ще до нового року займалися гуртківці. Проходимо повз м’які лавочки, встановлені для очікування екскурсій.
Дизайнер стилізував труби, які раніше просто випирали зі стіни під ракети та риби.
- До капітального ремонту в цьому приміщенні було по коліно води, - каже лектор.
У класі в один ряд висять портрети відомих людей, які зробили свій вклад у розвиток астрономії.
Одна зі стін стилізована під стародавню карту
Стільці з підставками щоб можна було писати. Вони підібрані в одному кольорі з лавочками для очікування в фойє
Вхід до зоряної зали планетарію де проходять лекції з фойє стилізований під місячну поверхню
В залі нові крісла, купол утеплений тож в середині не холодно.
Проектори всередині теж реконстроювали, панорами оновили.
Довідка:
Цього річ Вінницькому планетарію виповнюється 50 років. Всього в Україні є п’ять діючих планетаріїв: у Києві, Харкові, Дніпропетровську, Херсоні та у Вінниці. На даний час у вінницькому планетарії працює три лектори. Загалом у штаті п’ятеро людей.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
К примеру выставка животных ребенку почти 5 бесплатно сходили,цырк так же бесплатно.