Ми писали, що 4 та 5 червня у Тульчині пройде перший в Україні оперний оупен-ейр — «OPERAFEST-TULCHYN». Це Міжнародний фестиваль під відкритим небом, на якому зберуться понад 300 артистів, будуть представлені ексклюзивні оперні прем'єри, а головне — це безкоштовно.
Дізнатися про фестиваль докладніше та ознайомитися з програмою можна в цьому матеріалі:
Не менш важливу роль в проведенні фестивалю грають локації. У разі Тульчина — фест пройде на території візитівки міста — палацу графів Потоцьких, який також можна буде відвідати під час заходів. Наш журналіст побував на території колишньої резиденції (зараз Тульчинське училище культури) польського магната Станіслава Потоцького.
Окрім палацу та двох бічних флігелів, які зберіглися до сьогодні, на території сучасної пам'ятки розташовувалася картинна галерея, бібліотека, друкарня, кінне приміщення, турецькі лазні, оранжерея, оперний театр та парк на 10 гектарів.
З часів Потоцьких у палаці залишилися тільки стіни. Жодні оригінальні вироби, меблі та коштовності не вціліли.
Сьогодні це актова зала в училищі культури, а при Потоцьких це була зала для вистав. У будівлі, яка розташовувалася по сусідству, працював повноцінний оперний театр. У його репертуарі завжди було 5-7 опер, 2-3 балети, причому члени графської родини полюбляли брати участь в спектаклях.
І якщо перший в Україні оперний театр був відкритий в Харкові, то через десять років такий відкрився і в Тульчині. Співаків запрошували з оперних театрів Європи.
На сьогоднішній день найбільшим симфонічним оркестром Європи вважається Лондонський оркестр. Він складається зі 117 музикантів. А симфонічний оркестр, який був у розпорядженні графа Потоцького, складався зі 113 музикантів.
Тут студентам училища викладають хореографію. А два століття тому — це була зала для проведення балів-маскарадів. Є легенда, що при Потоцьких у паркет були вмонтовані золоті монети, тому зала має назву — «Золота».
Найкращий вигляд відкривається з балкону, із якого видно Домініканський костел. За задумом архітектора, костел мав нагадувати найбільшу історичну християнську церкву світу — собор Святого Петра у Ватикані. Навіть документи збереглися, у яких написано, що після зведення він дійсно був схожий на Ватиканську святиню, але в 1791 році польська армія розібрала його стіни для своїх потреб.
Саме в цьому соборі під арештом перебував Павло Пестель — керівник Південного товариства декабристів. До слова, воно також створено в Тульчині.
Сьогодні це кафедральний собор Різдва Христового. Перед ним розташований пам'ятник видатному полководцю Олександру Суворову, який з 1796 по 1797 рр. перебував у Тульчині, як головнокомандувач російської армії. Саме тут засновник вітчизняної військової теорії закінчив свою книгу «Наука перемагати». Це робота, яку він писав усе життя.
У палаці також розташований музей книги. У ньому можна побачити раритетні видання книг XVII, XVIII та XIX століть. Перлиною музею можна вважати книги із особистої бібліотеки Потоцького. Свого часу їх налічувалося 17 тисяч томів. Від цієї кількості залишилися одиниці. Деякі із них підписані третьою дружиною графа Софією.
Із Тульчином була пов'язана творчість Тараса Шевченка, Марка Вовчка, Івана Котляревського, Миколи Леонтовича, Миколи Некрасова та інших. Тут зберігаються підписані ними книги та шевченківський «Кобзар» за прижиттєвого видання.
Після смерті Станіслава Потоцького палац перейшов його дружині Софії. Але невдовзі не стало і графині. Тоді повноправним власником став їхній син Мечислав. Спадкоємець надавав перевагу азарту та грі у карти, і на якийсь час Тульчин перетворився на маленький Лас-Вегас. Саме в цей час реліквія роду Потоцьких у вигляді бібліотеки, нумізматичного кабінету та інших цінностей розкрадалася та програвалася.
Цікавим є той факт, що дружина Мечислава, Дельфіна Потоцька, була улюбленою ученицею видатного польського композитора Фредерика Шопена. Саме вона була удостоєна честі співати біля всесвітньо відомого композитора в останні хвилини його життя.
Викладач Тульчинського училища культури - Лариса Уманська, розповідає про найважливіші історичні періоди палацу Потоцьких
Випадок із дружиною Мечислава — це не єдиний приклад споріднення Потоцьких із видатними діячами літератури та мистецтва того часу. Наприклад, французький письменник Оноре де Бальзак одружився на близькій родичці Потоцьких Евеліні Ганській. А новеліст Гі де Мопассан закохався в Емануель, невістку тульчинського Потоцького.
Окрім цього, під час своїх останніх гастролей по Росії, угорський композитор і піаніст-віртуоз — Ференц Ліст, заключним місцем для проведення концерту вибрав палац Болеслава, сина Станіслава Потоцького.
На сьогоднішній день не залишилося жодного прямого спадкоємця роду Потоцьких по тульчинській гілці.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Елена Каминская
Анонім reply Елена Каминская
Елена Каминская
Larisa Umanska reply Елена Каминская