Наприкінці кожного місяця ми публікуватимемо добірку із п'яти книжок, які рекомендуємо до прочитання у наступному. Вам більше не доведеться копирсатися у безмежній кількості літератури, щоб врешті-решт обрати щось дійсно гідне. Разом із літературознавцем, викладачем ВДПУ та координатором подій у Книгарні "Є" Олександром Вешелені ми зробимо це за вас.
У цій добірці розповідаємо про роман Юрія Андруховича, який він почав писати 27 років тому, а закінчив тільки нещодавно. Вперше перекладену на українську мову книгу Рея Бредбері, у якій міксується фантастика і реалізм. Мандруємо світом літератури від Середньовіччя до сьогодення на сторінках книги німецької авторки Катаріни Маренгольц. Дізнаємося історію успіху компанії Pixar з Лоуренсом Леві. І поринаємо у подорож світом на круїзному лайнері у компанії Ольги Мельник.
(Юрій Андрухович)
З одного боку, «патріарх» Андрухович потішив новим художнім текстом, у якому розповідається про кримінальних злочинців Галичини різних періодів. З іншого – не весь текст у романі новий. У ньому нанизано кілька попередніх його оповідань, які у різні роки з’являлися у форматі книжки чи медіа-перформансу.
Автор вбудував сюди свій улюблений образ цирку «Вагабундо»: розбишацький, вільний від будь-яких обмежень стиль життя, який сповідують герої книги. Великою мірою постмодерний, грайливий та іронічний.
Ті, хто любить Андруховича передусім за медіа-вистави, концерти та програми, які пов’язані з його «Кримінальними сонетами», будуть страшенно задоволені книгою. А ті, хто з ним менше знайомий, зрозуміють, що його люблять за те, як він вміє перетворити і власну, і будь-яку іншу біографію на згусток вражень від певної епохи.
У результаті всі ці епохи дуже несподівано і актуально сходяться в одне ціле. Не будемо спойлерити, чим це закінчиться, але у читаннях таких варіацій на тему, скажімо, вбивці Степана Бандери чи якогось кримінального авторитета часів Австро-Угорської імперії завжди знайдеться паралель із сьогоденням.
(Рей Бредбері)
Роман дещо відрізняється від ширше відомих робіт Бредбері. У книзі інший стиль філософствування та немає зазирання у майбутнє. Натомість багато карнавалу та цирковості, через які у пошуках самих себе мають пройти герої книги: два чотирнадцятилітніх хлопця та батько одного із них.
Ми відкриваємо іншу сторону письменника та розуміємо, що у нього є багато літературних облич. Після цієї книжки ви перестанете сприймати його тільки як автора романів «Марсіанські хроніки», «451 градус за Фаренгейтом» і «Кульбабове вино». Насправді він ще той експериментатор у прозі.
У книжці немає чистої фантастики чи реалістичного письма. Тут гарний мікс, який буде приємно прочитати прихильникам антиутопій Бредбері і любителям гостросюжетної літератури.
(Катаріна Маренгольц)
Чим далі, тим очевиднішим стає твердження, що «smart is the new sexy» (розум – ось що тепер сексуально). Отже, потрібно розбиратися у культурі, зокрема, в літературі. І підтягнути свої знання у цій галузі допоможе новий посібник німецької авторки Катаріни Маренгольц.
За допомогою цієї книжки ви зможете розставити акценти, які дозволять зорієнтуватися у всьому тому потоці творів, яких за останнє тисячоліття з’явилося безмежна купа. В ході читання можна прослідковувати важливі події, які відбувалися у світі і те, що у цей час писалося. Для цього є окремі лінії часу.
Тут можна знайти згадки про всі твори, які за період від Середньовіччя до сьогодення були на слуху. Тобто стає зрозумілим, що за чим читати, з якого письменника краще починати, кого краще відкласти. Також тут є тлумачення всіх цих страшних слів на кшталт «постмодернізм», «потік свідомості» тощо.
Якщо вам цікаво дізнатися про літературні нагороди, переломні моменти літератури, появу бестселерів і епохи, у яких вони домінували, то ця книга саме для вас.
(Лоуренс Леві)
Книжка про історію злету студії Pixar, яку заснував Стів Джобс. І якщо її розглядати у контексті винахідника, то це буде ще однією історією великого успіху. Але ні, на її сторінках розповідається про дружбу і співпрацю Джобса із співзасновником компанії Лоуренсом Леві, про Кремнієву долину і Голівуд, про внутрішню «кухню» Pixar і Disney, про атмосферу, яка панувала у студії і яка спонукала людей творити.
З точки зору історії бізнес-моделі це також дуже якісна книжка, тому що вона передусім доводить, що творчі інновації можуть зробити прорив у галузі, яка є дуже ризикованою. Але перед тим, як досягти успіху, доведеться багато і важко працювати, креативити, зважувати комерційні ризики і виконувати ще безліч іншої роботи. Ця історія стане мотивуючою і неймовірно цікавою для читання.
(Ольга Мельник)
Ольга Мельник, випускниця Києво-Могилянської академії, політолог за фахом, ставить кар’єру у цій серйозній галузі на паузу і подається на круїзний лайнер працювати барвумен. А по поверненню пише книгу у жанрі нон-фікшн про це, зовсім інше життя. Підійде всім, хто у майбутньому хоче все кинути і податися у непередбачувану мандрівку, щоб пережити абсолютно новий досвід.
«Сім місяців добровільного рабства» – це підзаголовок, який супроводжує книгу. І недарма він саме такий. Бо протягом такого тривалого часу у авторки майже не було відпочинку і вона була вимушена зовсім інакше організовувати свою добу, робочі і не тільки стосунки. Але з читацької точки зору стає також цікаво слідкувати, як людина з однієї галузі приходить в іншу і починає здобувати досвід комунікації з незнайомцями, іноземцями та людьми зовсім інших культур.
Книга написана динамічно, а читається легко. У ній немає прикрашання подій та загравання з різними художніми прийомами. У книжці навіть імена не змінені, що зустрічається доволі рідко.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 12 від 19 березня 2025
Читати номер
truemalay turemalay
5 книг за месяц? Вы ***улись?
Justina Dobush reply truemalay turemalay
я читаю за місяць і 10-13, і нічого, не "***нулась":)
truemalay turemalay reply Justina Dobush
Михаил Курдюков reply truemalay turemalay