За засіб самооборони за пазухою можна отримати строк

За засіб самооборони за пазухою можна отримати строк
За електрошокер в кишені штрафують, а за бейсбольну биту в салоні авто – можна отримати строк. Це краще не носити як засіб самооборони. Але вінничани носять

- Носити газовий балончик чи ні, особиста справа кожного, - каже підполковник міліції Анна Євчук. - Але я категорично проти зброї. Уявіть ситуацію: один озброєний нападає, другий зі зброєю обороняється... Інша справа, коли людині погрожують, і вона мусить оберігатися.
Сьогодні модний засіб самозахисту – пневматика. У Вінниці це не така вже й рідкість, коли з пневматичного пістолета стріляють навмисне чи випадково. Згадайте хоча б недавній постріл в салоні маршрутки на «Електромережі». Її пасажири досі переказують, що таке контузія...
Слід на вікні автобуса лишився, а стрілка не те що не покарали, навіть не шукали. Мовляв, заяви про це ні від кого не було, не потерпів ніхто, а пістолет такий купити може кожен.
Тоді нетверезий охоронець державної структури ненароком вистрілив. Пістолет у нього відібрали і сховали у сейфі касира на кінцевій маршруту. За зброєю, купленою у вільному продажу, потім приходив батько «стрілка». Тільки й сказав, що матиме з сином «дорослу» розмову.
Носив охоронець серйозної державної структури пневматичний пістолет винятково для форсу. Але точно відомо, що за випадковий постріл з пневматики покарають хіба що штрафом чи вилученням пістолета.
Як з іншими засобами самозахисту? Що краще не носити при собі взагалі, щоб не переступити кримінальної межі?
Електрошокер
Невеличкий пристрій, схожий на паяльник, можна сховати в кишені і швидко витягти. Цей пристрій самооборони більше відомий як засіб для катувань. Але це інша історія. Зараз про його потужний удар для самозахисту. Треба лише притулили прилад до тіла нападника і натиснути кнопку.
- У нас такі іграшки заборонені, але разом з тим купити його не проблема. Ціна від 200 гривень, - кажуть експерти. – Шкода тільки, що ніхто з продавців не попереджає про відповідальність. Якщо працівник міліції побачить у вас таку штуку, можете з нею попрощатися. Крім того, що вилучать, власнику доведеться платити штраф до 119 грн. А якщо ви вдарите когось таким приладом, шокер відправлять на експертизу. З цього моменту можуть з’явитися додаткові проблеми. Якщо потужність пристрою вища від допустимої, власник може отримати кримінальну статтю.
Кишенькові ножики
Здавалося б, що може краще підходити під класифікацію «холодна зброя», як не ніж. Але, щоб знайти у кишеньковому ножику кримінал, треба перевірити його за багатьма параметрами: розмір леза та рукоятки і найголовніше – зручність тримання в руці. Якщо хоча б один з цих параметрів не співпаде, то притягнути до відповідальності власника не можна.
- Важливе значення має довжина і товщина леза та наявність упору біля рукоятки, - кажуть експерти. – Є й інші критерії оцінки - мінімальна твердість клинка і кут заточки леза. Який ніж назвуть холодною зброєю? Наприклад, якщо довжина леза до дев’яти сантиметрів, до холодної зброї такий ніж не належить.
Саморобні нунчаки 
Хто не пробував навчитися махати зброєю ніндзя? Японські фільми вчили хлопчаків випилювати нунчаки самотужки. Для справи годилися ніжки домашніх табуреток та мотузка чи знайдені у тата в гаражі залізні трубки, сковані цепом для Шарика.
- Нунчаки – це східна зброя ударної дії, яку застосовують для роздроблення предметів чи удушення противника, - кажуть експерти. – Носіння такого предмета загрожує кримінальною відповідальністю. Якщо не співпадуть кілька параметрів (вага, матеріал, з якого виготовлені палки, відстань між ними), спортивний інвентар перетворюється на зброю.
Бейсбольні біти
Бейсбол у нас ніколи не був популярним видом спорту. Але дехто тримає біту вдома, в гаражі чи в багажнику машини. Нагадаємо недавнє затримання чотирьох вуличних грабіжників в центрі Вінниці. В салоні авто вилучили біти. Щоправда, на справу грабіжники-спортсмени, йшли без спортивного інвентарю. Зривали золото із перехожих накачаними руками і тікали. Але чогось возили палиці для бейсболу з собою.
- Біти є чоловічі, жіночі і дитячі. У кожної свої параметри по вазі і довжині, - говорять експерти. – Якщо ви купили не сертифіковану біту, ці параметри сильно відрізняються. А це значить, що у експертів-криміналістів є підстави визнати вашу биту холодною зброєю.
Зрозуміло, що безпідставно ніхто не буде відправляти вашу биту на експертизу. Але якщо надумаєте її застосовувати для самооборони, до статті «Нанесення тілесних ушкоджень» може додатися «Носіння холодної зброї». А це три роки строку. 
Кастет
Кожен, хто носить з собою цей металевий предмет: готуйтеся до кримінальної відповідальності.
- Є чітка класифікація, що таке холодна зброя, - пояснюють експерти. – Це предмети, що справляють колючий, колючоріжучий, рубаючий, роздроблюючий або ударний ефект і призначені для ураження живої цілі за допомогою м’язової сили людини або дії механічного пристрою. У кастета тільки одне призначення – бойове. 
Газовий балончик
Найбільш розповсюджений засіб самозахисту серед жінок. Вони бувають трьох видів: для цивільних осіб, спецслужб і собак. Але навіть носячи із собою «дезодорант» першої категорії, можна отримати штраф. 
- Такі пристрої є у вільному продажу, і на них не треба дозволу, - кажуть експерти. – Балон може купити кожний у спеціалізованих магазинах. Звісно, якщо його сховати і не «світити», ніхто претензій не пред’явить. Але у випадку демонстрації на вулиці міліціонер може накласти штраф до 119 грн. 
Особистий досвід юриста
Начальник сектору юридичного забезпечення обласного управління внутрішніх справ Анна Євчук п’ять років носила газовий балончик. Але жодного разу, каже, ним не скористалася:
- Усі ми нерідко пізно повертаємося додому. Були хамства, образи. Але мені вдавалося словами заспокоїти конфлікт. І на охороні громадського порядку попереджала порушення. Теж балончик не діставала.

- Будь-яка людина має право захищати своє життя і здоров’я, своїх близьких чи інших людей. Але дії на захист не мають бути значно більшими, ніж загроза, - каже Анна Євчук. - Кримінальна відповідальність настає, коли є перевищення меж необхідної оборони. Захист себе зі зброєю не буде розцінений як перевищення меж дозволеного, коли нападник теж був не з порожніми руками. Якщо людина захищалася зі зброєю чи спецзасобами від нападу групи осіб, її дії теж не кваліфікують як перевищення меж необхідної оборони. Але тоді буде інша відповідальність – адміністративна, за носіння зброї чи спецзасобів без спеціального дозволу.
Коментар міліції
Анна Олійник (38) прес-офіцер обласного управління міліції:
- Як засіб самооборони громадяни можуть використовувати газові балончики, вироблені в Україні, які продаються в спеціалізованих магазинах. Газові балончики сльозогінної та подразнювальної дії перебувають у вільному продажу. Їх можуть придбати особи, яким виповнилося 18 років. Газові балончики, в назві яких є приставка «М», наприклад «Терен-4–М» можуть використовувати тільки працівники правоохоронних органів.
При покупці газового балончика треба обов'язково запитати сертифікат. Тобто газ має відволікти людину, позбавити її на декілька секунд здатності діяти, щоб була можливість втекти. Але якщо гримуча суміш балончика призведе до серйозних наслідків для особи, проти якої вона була застосована, за це доведеться відповідати.
У вільному продажу для осіб з 18 років - пневматична зброя, однак вона не є засобом самооборони, а відноситься до спортивної зброї.
Коли потрібно захищатися, і від того, наскільки швидко ви зорієнтуєтеся в небезпечній ситуації, підходять всі підручні засоби. Допоможе удар важкою сумкою, нігті, парасолька... Єдине, потрібно пам’ятати, що ваша оборона має бути адекватна нападу.
 

Відео дня

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (45)
  • Olga Candy
    так у якій лабораторії можна перевірити шокер чи він є спец засобом? ні в якій...отож ... не вигадуйте і не страхайте людей своїми кримінальними відповідальностями, бо поки ви приїдете, жінку вже 10 раз згвалтують і розріжуть на куски і прикопають десь у лісі. А з шокером вона хоч відіб'ється і втече. Я краще заплачу штраф 119 гривень, але буду мати при собі засіб для самозахисту, бо ви не допоможете ніколи. Ви на виклики не приїзжаєте коли п'яна компанія дебош у квартирі влаштовує, бо двері на тамбури закриті. смішно.
  • Ангеліна
    З скількох років можна ходити з газовими балончиками
  • Юра
    дивіться якщо мені 15 і я маю терен 4 м то що мені буде якщо я ним запшикаю людину яка на мене напала кулаками
    БМВ reply Юра
    Відповідальність нестимуть батьки!
  • Pierre Dune
    я живу в країні де правоохоронці бояться вийти з машини щоб зупинити бійку, де правоохоронці тільки можуть штрафувати за порушення ПДР, де на тебе нападуть, пограбують, побють та щей ті самі правоохоронці стянуть штраф за газовий балончик.

keyboard_arrow_up