Як карали наркодилерів на Вінниччині у 2024 році? Проаналізували судові рішення

- В Україні у 2024 році зареєстрували 17 601 злочин, пов’язаний із виготовленням, зберіганням, перевезенням чи збутом наркотиків.
- Ми проаналізували ситуацію з виготовленням та продажем наркотиків у Вінницькій області за реєстром судових рішень.
- Як судять наркодилерів на Вінниччині? Розповідаємо.
Згідно зі звітом Офісу Генерального прокурора за 2024 рік, зареєстровано 17 601 кримінальне правопорушення, пов’язане з обігом наркотичних речовин, зокрема, їх виготовленням, зберіганням, перевезенням чи збутом (ст.аття 307 Кримінального кодексу України). У 14 971 випадку причетним офіційно повідомили про підозру.
У 2023 році зафіксували 14 302 такі злочини, з яких у 11 611 випадках фігуранти отримали повідомлення про підозру. Тобто, порівняно з попереднім роком, ситуація з наркосправами погіршилася, якщо фактів побільшало.
У звіті за 2024 рік зазначено такі дані за період із січня по грудень:
- правоохоронці зареєстрували 2 523 випадки перевезення та пересилання наркотиків, із них у 1 742 випадках повідомлення про підозру було вручено;
- правопорушень щодо збуту наркотиків зафіксували 14 770, з яких у 12 921 випадку фігурантам оголосили підозру.
Випадків залучення дітей до цих злочинів у 2024 році не фіксували.
Крім того, у 2024 році зареєстрували 20 627 злочинів, пов’язаних із наркотиками без мети збуту (стаття 309 Кримінального кодексу України). У 16 563 випадках причетні особи отримали повідомлення про підозру.
Щодо Вінницької області, у Реєстрі судових рішень за 2024 рік за статтею 307 з’явилося 1 593 справи, із яких вироки винесли у 81 справі.
Стаття 309 КК України: незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту — караються штрафом від однієї тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або пробаційним наглядом на строк до п’яти років, або обмеженням волі на той самий строк.
То як карають за виготовлення та продаж наркотиків на Вінниччині?
Для аналізу цього питання використали матеріали справ, у яких обвинувачені займалися виготовленням та продажем наркотичних речовин. Часові рамки визначили весь 2024 рік.
Загалом можна стверджувати, що ті, хто вперше скоїв такий злочин, зазвичай отримують умовний термін. Натомість для рецидивістів переважно обирають покарання у вигляді позбавлення волі. Багатьох обвинувачених рятує угода про визнання винуватості, тоді вони також отримують умовний термін (іспитовий строк).
Виготовляли амфетамін на хаті
Таку угоду, наприклад, підписав обвинувачений, який разом зі знайомими виготовляв амфетамін. Робили це в господарській будівлі, розташованій на території орендованого будинку.
«У травні 2023 року в селі Іванів Вінницької області до обвинуваченого приїхав знайомий, з яким він був знайомий близько п’яти років. У розмові той запропонував допомагати йому у виготовленні амфетаміну. За роботу він обіцяв платити від трьох до чотирьох тисяч гривень (залежно від кількості виготовленого амфетаміну). Оскільки обвинуваченому були потрібні гроші, він погодився», — йдеться у матеріалах справи.
У результаті чоловік отримав два роки умовно, хоча йому загрожувало до п’яти років позбавлення волі.
Вирощував коноплю на продаж
Ще одна справа, яка отримала вирок, розглядалася у Барському районному суді. Навесні 2023 року обвинувачений незаконно посіяв і вирощував 98 рослин конопель на своїй ділянці з метою вживання та збуту. Крім того, під час обшуку поліція виявила та вилучила наркотичні засоби: канабіс і амфетамін у великих кількостях.
Суд призначив чоловіку покарання у вигляді дев’яти років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Керувала продажем через Telegram
Вінницький міський суд у 2024 році виніс вирок учасниці злочинної організації, яка займалася продажем наркотиків.
«Для безпосереднього збуту наркотичних засобів і психотропних речовин використовувався мобільний додаток Telegram. Наркозалежні мешканці України могли замовити, оплатити та отримати наркотики, дотримуючись умов конспірації, без особистого контакту з продавцем. Отримання відбувалося у вигляді так званих «закладок» або через поштового оператора ТОВ «Нова Пошта», — пишуть у вироку.
Жінка виконувала керівну роль у злочинній організації, яка здебільшого діяла на території Києва та області. Вона організовувала роботу Telegram-каналу, підбирала та вербувала нових учасників організації, орендувала приміщення для зберігання наркотиків, створювала електронні гаманці у системі EasyPay і легалізувала кошти, отримані від збуту наркотиків.
Під час суду, обвинувачена зізналася у всьому та покаялася. Суд призначив їй покарання у вигляді семи років позбавлення волі з конфіскацією майна.
Не мав на меті збувати?
Ще один обвинувачений частково визнав свою вину, але заперечував, що мав на меті збут наркотиків. А якщо особа не має наміру збуту наркотиків, її дії кваліфікують за статтею 309 Кримінального кодексу України, що передбачає м’якше покарання.
Однак під час досудового розслідування встановили, що у помешканні чоловіка знайшли хімічне обладнання та матеріали для пакування наркотиків.
У результаті суд призначив йому шість років позбавлення волі без конфіскації майна.
Читайте також:
Хочуть до своїх. Хто із засуджених вінничан прагне поїхати до росії?
У Вінниці засудили ексміністра освіти і науки України Дмитра Табачника
Козятинчанка отримає понад 500 тисяч гривень компенсації від Укрзалізниці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.