Пройшовши сім кіл пекла, підприємець, власник автомийки з Козятина Ілля Поліщук, розповідає, що два роки тому місцеві міліціонери намагалися відібрати його бізнес і обіцяє боротися за те, щоб перевертні були суворо покарані.
Його звинувачували й били, щоб зізнався в тому, чого не робив. А він доводив, що не винний. І от 12 серпня Козятинський районний суд не тільки виправдав підприємця, але і виніс окрему постанову. Дії слідства доручили перевірити козятинському міжрайонному прокурору. Розповімо, з чого все розпочалося.
Арешт був справжнім шоу
- У відділку спочатку сказали, що потрібно написати пояснення, - розповідає Ілля Поліщук. - Але подальші події були просто жахом: мене прикували кайданками до батареї, побили, та прикутого цілу ніч допитували. За цей час, як не просив, не вивели у вбиральню і не дали навіть води попити. Лише на наступний день оформили затримання. Формальним приводом для того, щоб звинуватити мене у чисельних крадіжках, став “беушний” комп'ютер. Я придбав його у свого працівника. Він запевнив мене в тому, що це його річ, яку продає, бо терміново потрібні кошти. Насправді він комп'ютер украв. Вже потім, на суді, цей найманий робітник зізнався в тому, що зробити мене співучасником злочину, його заставили правоохоронці.
Ілля одразу після оформлення затримання зажадав адвоката. Але до свого підзахистного адвокат безрезультатно намагався потрапити цілий тиждень.
Фабрикація спливла на суді…
Процесуальні порушення під час слідства оцінював Козятинський районний суд. Суддя виніс постанову, згідно з якою тепер козятинський міжрайонний прокурор має дослідити методи "роботи" місцевих слідчих та експертів.
Ось як фабрикувалися докази, щоб відібрати бізнес у Іллі Поліщука!
Щоб піти на крадіжку, бізнесмен нібито перевзувся в кросівки 42 розміру. Як це було можливо, коли у нього 47 розмір взуття?! Жодна логіка не могла цього пояснити, але слідчий зробив це доказом. Немов під копірку одним почерком у справі написані покази свідків. У більшості протоколів оглядів місця подій - одні і ті самі поняті… штатні працівники райвідділу (!). На фотографіях з місця подій (інкримінованих крадіжок, в яких нібито брав участь козятинець), зроблених у вечірню пору в лютому - світлий день надворі. А понятих, які нібито там були, немає на жодному знімку.
- Порушень було дуже багато, - розповідає адвокат, що вела справу підприємця в період досудового слідства, Наталія Янкевич. - Розповідати довго, цілий гостросюжетний роман, під назвою – як спотворити докази.
За словами Наталії Янкевич, досудове слідство міліціонери провели однобічно та неякісно. Серед порушень зафіксоване незаконне затримання - фактично бізнесмен Поліщук був затриманий 4 лютого 2011 року, а протокол затримання склали 5 лютого.
- Свідки, на яких вчинили тиск під час досудового слідства, відмовилися від неправдивих показів у суді та свідчили про те, що їх примусили підписати покази проти мене, - продовжує Ілля Поліщук. - Одному пообіцяли, що йому зійде з рук крадіжка, якщо засвідчить, що я його спільник. Іншому утримання під вартою замінили підпискою. Тим часом потерпілий в одному з епізодів кримінальної справи вихвалявся у місцевому "генделику", що моя автомийка скоро буде належати йому. Але знайшовся свідок, який не побоявся розказати про це в суді.
Як у нереальному фільмі жахів
Мати та батько Іллі Поліщука - вчителі. Сам Ілля закінчив школу із золотою медаллю. Так само на відмінно закінчив інститут. Колектив підприємства, де раніше він працював, зібрав понад триста підписів на захист чоловіка.
Зі слів матері Іллі, уся родина була шокована, і ніхто не вірив і не міг повірити, що Ілля здатен на крадіжки. Адже він як власник автомийки та крамниці має достатні прибутки…
- Я ніколи не думала, що наше життя так різко перевернеться, - каже дружина Іллі, Ірина Поліщук. - Перші дні я думала, що це якась помилка. Але кожен день правоохоронці зводили новий наклеп на мого чоловіка. І я відчувала, як потрапляю у якийсь нереальний фільм жахів. В будинку проводили обшуки, діти страждали без батька, а мати постійно плакала.
Зі слів Ірини Поліщук, одного разу, принісши передачу, і вона стала жертвою знущань правоохоронців. На той час заступник начальника Козятинського райуправління міліції викликав жінку у свій кабінет, де взяв за горло і почав погрожувати. При цьому він казав, що посадить її разом з чоловіком. Розказував, що у чоловіка є коханки, яким він робив дорогі подарунки.
- Я була змушена разом з дітьми переїхати жити до своїх батьків, - каже Ірина. - Я боялася працівників міліції. Адже у нашому будинку провели 11 обшуків, при цьому правоохоронці забирали усе, що траплялося під руку.
Поки у службу внутрішньої безпеки міліції ніхто із заявою щодо дій слідства у цій справі не звертався.
- Якщо звернуться, то матеріали перевірки будуть передані в прокуратуру, - каже прес-офіцер обласної міліції Анна Олійник.
У прокуратурі поки що справу не коментують, адже окрему постанову прокуратура може оскаржити у 15-денний термін. Або розслідувати у визначений законом час протягом місяця.
На той час заступник начальника Козятинського райуправління міліції викликав жінку у свій кабінет, де взяв за горло і почав погрожувати
ЗАГ: Виправдання можуть скасувати
Михайло Бардин (54), голова правління Подільського центру прав людини
- Такі справи та звернення щодо порушень з боку правоохоронців, на жаль, системні. Методи ведення слідства та якість освіти працівників правоохоронних органів потрібно підвищувати. Разом з тим слід відзначити, що в Україні росте кількість виправдальних вироків. Це відбувається тому, що захист має тепер більше можливостей для доведення невинуватості підзахисного.
У справі Іллі Поліщука - кричущі приклади свавілля правоохоронної системи, але поки що це тільки вирок суду першої інстанції, оправдувальний вирок не набув законної сили. Оцінювати судове рішення передчасно, оскільки як інші учасники процесу, так і прокурор, мають процесуальні права на оскарження такого вироку.
Основною метою захисту Іллі Поліщука є відстояти правову позицію суду першої інстанції в ході апеляційного розгляду.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер