Засудили до позбавлення волі вінничанина Миколу Сіманчука рік тому за роботу на посаді у Черкасах. Суд першої інстанції дав йому дев’ять років тюрми. Але днями колишній керівник Державтоінспекції Вінницької області повернувся у місто, де пропрацював два десятки років і де живе його сім’я.
Вінницькі даішники тільки й говорять тепер між собою про те, що Сіманчука з-за грат звільнили. Це для них сенсація. Справа ж наробила шуму щонайменше у трьох областях. У Черкаській, де розслідували махінації із техоглядами. На Тернопільщині, куди перевівся Микола Сіманчук, будучи вже під підозрою. Та у Вінниці, звідки він пішов свого часу і де працювала приватна структура, замішана у аферах з липовими довідками для автовласників.
RIA дізналася, що Микола Сіманчук зараз у Вінниці. Повернувся через два роки арешту та судових розслідувань. Його звільнили, але не виправдали. Відпустили на підписку про невиїзд. На телефоні, за яким ще можна було додзвонитися до колишнього головного даішника області кілька років тому, тепер чути: «Абонент не може прийняти дзвінок».
Від родичів Миколи Сіманчука знаємо, що він не проти поговорити з вінницькою пресою. Принаймні, взяв телефон журналіста, який просив про інтерв’ю. Чекаємо дзвінка від нього. А доти - нагадаємо, за що судили Миколу Сіманчука.
Прогнозували великий строк
Микола Сіманчук керував Державтоінспекцією Черкаської області, а потім став заступником начальника тамтешньої обласної міліції, коли почали розслідувати махінації з техоглядом автомобілів. Але це не завадило йому перевестися у заступники начальника міліції Тернопільської області, де керував тоді вінничанин Василь Поліщук. Уже там Миколу Сіманчука арештували - у червні 2010 року. Василь Поліщук написав рапорт, хоча те, у чому звинувачували його зама, не мало стосунку до роботи під його керівництвом.
Прості смертні лишень здогадувалися, про кого мова, коли у Міністерстві внутрішніх справ повідомляли про справу липових техоглядів.
- Зважаючи на всі обставини справи, певно, обмеження волі для екс-високопосадовців у погонах буде тривалим, - писав тоді департамент зв’язків з громадськістю відомства.
По цій же справі арештували й тодішнього начальника черкаської Державтоінспекції Віталія Кармазина, який раніше керував Немирівським відділенням Державтоінспекції.
- Вони працювали за майже «класичною» схемою по зароблянню міліцією коштів. Була створена приватна фірма, яка спеціалізувалася на наданні платних послуг населенню по проведенню технічного огляду транспортних засобів. Звісно, що така фірма працювала при цілковитому покровительстві міліції, зокрема обласного управління Державтоінспекції, - ця інформація досі висить у архівах на сайті міліції Міністерства про розслідування службових зловживань в Державтоінспекції Черкаської області.
Справу носили два роки по судах
- На підставі зібраних документів порушили ще одну кримінальну справу – стосовно одного з колишніх заступників начальника Головного управління міліції в Черкаській області, - повідомляло відомство. - З вересня 2009 року по березень 2010-го він, вступивши в попередню змову з керівниками обласної Державтоінспекції та двох приватних підприємств, організував непогане викачування коштів з кишень громадян. З метою привласнення чужого майна вони надавали працівникам управління Державтоінспекції в Черкаській області бланки протоколів контролю колісних транспортних засобів на відповідність експлуатаційним вимогам, який нібито проводив приватний підприємець. При цьому даішники схиляли громадян сплачувати кошти за перевірку технічного стану, в результаті - за таку «послугу» було отримано - ні багато ні мало – 328902 гривні. Згодом ці гроші, переказані на рахунок приватного підприємця, перевели в готівку та розподілили між собою всі учасники цієї афери.
Микола Сіманчук був під арештом, поки йому не виніс звинувачувальний вирок суд першої інспекції – позбавлення волі з конфіскацією та забороною займати посади. Ще рік оскаржував він таке рішення, будучи за гратами. Справу передавали із суду до суду, поки 12 червня цього року Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ вирішив - звільнити з-під варти Миколу Сіманчука на підписку про невиїзд, а його справу відправити на дорозслідування.
Тобто, звинувачення екс-керівника Державтоінспекції Вінниччини у махінаціях з техоглядом автомобілів у Черкасах в 2009-2010 роках визнали не доведеним. А доти сума привласнень, яка фігурувала у справі, сягнула 431,455 тис. гривень.
Комусь насолив у Черкасах
Судили Миколу Сіманчука разом з Віталієм Кармазіним. На засідання апеляційного суду Черкаської області у листопаді минулого року журналісти помітили, що Микола Сіманчук сильно схуд. За гратами в залі суду він мав із собою купу документів і активно брав участь у засіданні. Просовував вухо поміж грат, щоб почути людей, які нерозбірливо говорили. Ставив питання наперебій зі своїм адвокатом і захисником Кармазіна.
– Скажіть суду, чи зникли якісь кошти з рахунків УМВС України у Черкаській області, завдячуючи моїй діяльності чи Віталія Кармазіна? – запитував Микола Сіманчук.
– Із рахунків УМВС вони не могли зникнути, бо туди не надходили.
– А на підставі якого документа, а не вашої думки чи умовиводів, ви вважаєте, що ці гроші мали надійти на рахунки органів Міністерства внутрішніх справ? – допитувався він.
Тобто, якщо кошти на рахунки державних установ не надходили, то держава не отримала на них права власності. Через це звинувачувати Миколу Сіманчука і Віталія Кармазіна у заволодінні державними коштами нема підстав. Це доводили підсудні і захист.
– Ми з Кармазіном зараз перебуваємо у ситуації, коли не можемо назвати прізвища тих людей, яким перейшли дорогу і кому тут насолили у Черкасах. Чим більше ми будемо говорити, тим більше нас будуть тут тримати, – сказав журналістам після слухання Микола Сіманчук, який більше форми носити не може
І журналісти його доймали
В інтерв’ю черкаській пресі Микола Смінчук відповідав якось на питання про добровільні внески від автовласників і сказав таке:
— Я працював чотири роки у Вінниці і дуже плідно спілкувався з засобами масової інформації, і мені ніколи не ставили таких питань, які стосуються фінансово-економічної діяльності Державтоінспекції. Ніколи не ставили питання, чому ті або чому інші...
Журналісти відзняли бланк добровільних внесків, де одразу було надрукована сума – 50 гривень. Микола Сіманчук тоді очолював Державтоінспекцію Черкаської області і не захотів відповісти, скільки таких бланків оплатили черкащани. Разом з тим, він заявив, що система добровільних внесків є скрізь. В міліції, в прокуратурі. Все, мовляв, через погане фінансування структур.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер