Наказ мера у Козятинському суді оскаржували представники RIA. Адже це обмежує права журналістів на вільний доступ до інформації. І як наслідок - читач залишиться без достовірних новин.
- Це переходить всі рамки законів нашої держави, - пише журналістка газети “RIA-Козятин” Анастасія Квітка. - На жаль, до Козятинської влади це не доходить.
Представники мера Олександра Пузиря казали, все навпаки зроблено для того, що зробити роботу журналістів більше зручною і ефективною, адже прес-служба допомагає журналістам подавати достовірну інформацію.
Рішення Козятинського міського суду, який став на сторону мерії, RIA буде оскаржувати у Вінницькому апеляційному адміністративному суді.
- Це є порушення статті 34 Конституції України про вільний доступ, збір, обробку та розповсюдження інформації., - наголосив юрист Олександр Цісар, що представляє RIA.
Обмежив журналістів зі старту
Редактор “RIA-Козятин” Тетяна Лозинська каже, що нові порядки у мерії з’явились після місцевих виборів 25 жовтня 2015 року. Обмеження для журналістів новий міський голова ввів через місяць після свого обрання.
- Я теж була кандитатом у мери, - каже Тетяна. - Вибори виграв Олександр Пузир. Після того, нас запрошували на кілька прес-конференцій. І мабуть, новому керівництву не сподобалось, як ми пишемо.
В листопаді 2015 року, на офіційному порталі міської влади Козятина виходить розпорядження голови - “Про порядок надання інформації посадовими особами та працівниками міської ради”. А там:
“Надавати інформацію друкованим ЗМІ виключно через відділ з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю” (витяг з розпорядження №56-р, від 30.11.2015)”
За словами Лозинської, тепер журналісти Козятину працюють у режимі “офіційних запитів”: надсилають список питань, чекають відповіді п’ять-сім днів, а потім отримують “відписки”.
- Навіть у директора школи не можемо взяти коментар, бо це тепер не в його “юрисдикції”, - розповідає редактор Лозинська. - Вільний збір інформації у преси “забрали”, тепер дуже важко робити аналітику, змістовне розслідування. І як цю інформацію перевірити, якщо з інших джерел її не можна отримати? Все тільки від міської прес-служби.
“Міський голова порушив право своїх колег”
Олександр Лютий, медіа-юрист ГО “Інститут розвитку регіональної преси”:
- Дуже важливо наголосити на помилковому твердженні, що містить розпорядження міськради - стосовно недостовірної інформації. Законодавчо закріплено, що недостовірна інформація має бути спростована у ідентичній до порушення формі (тобто, якщо недостовірну інформацію містить стаття у газеті - має вийти стаття зі спростуванням), тому обмежувальні заходи тут - незаконні.
Відбувається порушення ст. 10 Конвенції про захист прав людини та основних свобод. У ній зазначено: «Кожен має право на свободу вираження своїх поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання з боку державних органів і незалежно від державних кордонів». У нашому випадку міський голова порушив право своїх колег на висловлювання своїх поглядів, а журналістів - на права одержувати інформацію у зручний для них спосіб.
Справа у тім, що будь-які коментарі, що бере журналіст у особи - це її особиста думка, на яку вона має право, і яка може не збігатися з думкою керівництва.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Достовірних новин... ну да... канєшно... зовсім достовірних