У будинку на Стрілецькій, 2 (колишня Червноармійська) майже всі власники квартир отримують пільги чи субсидії. У багатоповерхівці створено об’єднання співвласників, тому найкраще знає про субсидії в домі його голова - 64-річний військовий на пенсії Микола Катюха.
Микола Катюха, голова ОСББ "Червоноармійська 2"
- Взимку субсидії давали щедро, - каже голова ОСББ. - Мешканці будинку майже не платили за комунальні послуги. Люди ледве встигали її “спалювати”.
Журналістка RIA Віолета Глушко живе в цьому будинку та стверджує, що через те, що вони витрачали не всю субсидію, державну допомогу відмінили.
- Субсидію оформили у жовтні 2015 року, - каже Віолета. - Дали на рік, і немало. Два місяці платили разом з субсидією, а з грудня - рахунки почали збільшуватися на 100-200 гривень. А вже в березні 2016 року нам взагалі відмінили субсидію. Микола Якович казав, що це через те, що ми її “не випалювали”.
Як працює монетизація субсидій?
На сайті “Сегодня” розповіли про проект монетизації субсидій, який для початку запустять в 60-тисячному місті Калуш, що на Івано-Франковщині. Кабмін збирається видавати субсидію на "комуналку" грошима, про це заявив міністр енерговугілля Ігор Насалик. Мета - змусити населення заощаджувати держдопомогу, адже її невикористану частину обіцяють віддавати населенню готівкою. Але в масштабах країни проект запрацює не раніше 2017 року.
Ігор Насалик, міністр енергетики- Суть проекту в тому, що на картці "Ощадбанку” знаходиться вся субсидія, людина може розраховуватися цією карткою тільки за тепло та інші компослуги, які покриває субсидія. Під кінець опалювального сезону гроші, які залишилися на картці, людина зможе зняти готівкою і використовувати на свій розсуд, - пояснює Насалик.
Голова об’єднання “Червоноармійська, 2” Микола Катюха запевнив, щоб якщо б була монетизація субсидій, то вирішилися б проблеми - неплатники та взаємозалік.
- Більша частина грошей за субсидію - взаємозалік, - каже голова об’єднання. - Тобто, погашення взаємних боргів, “папірці”, які не кожне підприємство бере. Тому доводиться платити із фонду об’єднання, щоб не відключили воду чи світло всьому будинку. Так само як і з неплатниками. А якщо б у кожної людини був рахунок, куди держава щомісяця дає реальні гроші, то зникла б проблема і ще з неплатниками.
Субсидії значно вищі за потреби
З одного боку державна допомога суттєво знижує вартість комуналки: субсидентам у рахунках залишається близько 100-200 гривень щомісяця до сплати. Якщо є залишок по субсидії з минулого місяця, то взагалі нічого не треба платити. З іншого боку, підприємства, які надають такі послуги, не отримують всі кошти від держави.
Показовою є ситуація з газорозподільною компанією “Вінницягаз”. Субсидією на газ користується 73 тисячі вінничан, яким держава нарахувала допомоги на 459 мільйонів гривень. Реально субсиденти спожили газу на 282 мільйони, а держава повернула четверту частину - 73 мільйони гривень. Решту компенсували за рахунок взаємозаліків, які не витратиш на модернізацію газопроводу.
Оксана Поліщук, прес-секретар ПАТ "Вінницягаз"- Часто людям нараховувалося більше, ніж вони реально споживали, - каже прес-секретар компанії “Вінницягаз”. - Це не назвеш стимулом заощаджувати такий дорогий енергоресурс. У результаті, держава не в змозі розрахуватися з надавачами послуг, і частину спожитого компенсують заліками-"папірцями". А якщо підприємство не отримуватиме тарифну складову, то буде складніше підтримувати газові мережі області в належному стані.
Що стосується монетизації субсидій, то прес-секретар компанії запевнила, вони цю ідею підтримують.
- Буде добре, якщо проект у Івано-Франковській області покаже позитивний результат, - каже Оксана Поліщук. - Найліпшим стимулом до заощадження, приміром, газу, є фінансовий інтерес споживача. Бережливе споживання енергоресурсів позитивно відобразиться як на державі, так і на українцеві. А підприємства - надавачі послуг зможуть отримувати реальні гроші на підтримку та розвиток.
Держбюджет не потягне монетизацію субсидій
У міському Департаменті соціальної політики вважають, що пілотний проект монетизації держдопомоги не стане “панацеєю” в сфері житлово-комунальних послуг.
Наталя Паламарчук, перший заступник директора Департаменту соцполітики ВМР- Якщо субсидію давати реальними грошима, то це не означає, що всі субсиденти будуть платити, - каже заступник директора Департаменту соцполітики Наталя Паламарчук. - Виникають різні проблеми, для вирішення яких потрібні фінанси. Наприклад, захворіла дитина. Звідки людина візьме гроші? З енергетичної картки, яку надала держава. І відкладе сплату за комунальні послуги.
Заступник директора департаменту ставить під сумнів впровадження такої системи в рамках великого міста.
- У нас зараз близько 40 тисяч субсидентів, а взимку їх кількість збільшується до 66 тисяч допомогосподарств, - каже Наталя Паламарчук. - Через збільшення тарифів на тепло ми очікуємо, що кількість субсидентів збільшеться на 20-30 тисяч. Тобто, восени буде понад 80-90 тисяч домогосподарств на державній допомозі. Треба продумати механізм нарахування субсидій: скільки та як нараховувати гроші, в який банк та інше.
Усе це тільки прогнози і припущення. Зробити висновки можна буде після тогояк себе покаже монетизація у 60-тисячному Калуші, що знаходиться в Івано-Франковській області.
Монетизація субсидій - це цікаво. Але є ризики
Сніжана Бойко (29), директор ТОВ “ВІНДІМ ТЕХНОЛОДЖІ”
- З одного боку ідея дуже цікава: можливо, у людей буде “грошовий” стимул скорочувати споживання енергоресурсів. З іншого боку, можуть виникнути різні махінації і схеми. Якщо розробити прозору, просту схему отримання та розрахунку субсидії. У ній потрібно пояснити, що чим менше буде споживання ресурсів (газ, вода, та інше), тим більше буде компенсації від держави. Думаю, всі переваги від монетизації відчують власники житла, що перевищує 70 квадратних метрів, оскільки там розмір субсидії та потенціал заощадження буде значно більшим.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Не завжди коту масляна.В тому році зима була дуже теплою і ми не знаємо якую вона в цьому році.Чи хвате призначеного ліміту?
В Виннице около 370тыс.населения. 80-90тыс домохозяйств осенью оформят субсидии, В одной семье в среднем 3 человека: 90*3=270тыс 240-270тыс.из 370 будут подсажены на субсидии.