З початку року гранична ставка податку на житло зросла на піввідсотка. Хоч три чверті вінничан звільнені від сплати цього податку, іншим новація вдарить по гаманцям. Кому ж чекати на офіційне повідомлення від Податкової?
У Вінниці, окрім інших місцевих зборів, діє і податок на нерухоме майно. У 2015-му році гранична ставка цього податку по Україні складала 2% від мінімальної зарплати. Зараз, після перегляду Податкового кодексу, за житло українців місцева влада може вираховувати максимум 3% від 1378 гривень (це і є розмір мінімальної заробітної платні з січня по квітень 2016 року). Але у Вінниці вирішили встановити граничну ставку на рівні 2%. 20 minut розібралися – хто, скільки і за яку нерухомість буде платити у 2016-му році.
Директор департаменту фінансів Вінницької міської ради Наталя Луценко каже, що ставка податку для вінничан зросла лише на піввідсотка. У минулому році власник житла платив 20,67 гривень за квадратний метр бази оподаткування (це 1,5% від мінімальної зарплати). Нині ж податок на той самий один квадрат складатиме 27,56 гривень (2% від мінімалки).
Табличка - з сайту myvin.com.ua
– Цей податок сплачується не щомісяця, а раз на рік. Тим, кого це стосується, має прийти відповідне рішення від Податкової інспекції з поясненнями, скільки і за що треба платити. Не слід боятися цього збору, бо фактично він стосується лише чверті населення Вінниці. Усі інші 75% вінничан підпадають під категорії, які звільнені від податку на житлову нерухомість, – говорить Наталя.
Як порахувати? Вона пояснює, що оподатковується не будь-яка квартира і не вся площа. Сума розраховується на кожен квадратний метр бази оподаткування. Це означає, що 27,56 гривень будуть платити власники квартир площею понад 60 кв. м та будинків, більших за 120 кв. м, – за кожен «надлишковий» метр. Наприклад, вінничанин має квартиру площею 100 кв. м. Перші 60 відкидаємо, на цю площу податок не розповсюджується. Далі 40 (метраж, який підлягає оподаткуванню) множимо на 27,56 (сума у гривнях податку за один квадрат). І отримуємо те, що повинен сплатити власник житла за один рік – 1102 гривні 40 копійок.
Пані Луценко каже, якщо у повідомленні від податківців будуть неточності щодо розміру житла або нарахованого збору, їх можна буде відредагувати після перевірки даних. За аналогічним принципом розраховується податок на кімнати в комуналках, садові та дачні будинки. Тільки для цих об’єктів ставка складає не 2%, а 1,3%. Тобто, кількість «надлишкових» квадратних метрів треба множити на 17,91 гривень – це і є 1,3% від мінімальної зарплати.
Сервіс на сайті міськради дозволяє рохрахувати податок самостійно. Слід лише ввести ваші дані
А комерційні будівлі? Нежитлова нерухомість Вінниці буде оподатковуватись залежно від зони, в якій вона знаходиться. Наше місто умовно поділене на чотири зони розташування комерційних об’єктів. Перша – центр, друга – райони біля центру, третя – усі інші частини міста, четверта – території, які планують приєднати до Вінниці. Для різних об’єктів ставки коливаються від 0,1% (1,38 гривень за кв. м) для господарських будівель у четвертій зоні до 2% (27,56 гривень) для чотирьох типів будівель у центрі.
– Для власників комерційної нерухомості також є пільги. Не оподатковуються об’єкти промисловості та сільськогосподарського товаровиробництва, які безпосередньо задіяні у діяльності сільського господарства, – говорить Наталя Луценко.
Місцевий бюджет виграє. За її словами, зростання ставки позитивно вплине на міський бюджет. Зокрема, зараз триває пошук джерел фінансування дев’яти професійно-технічних закладів, які перейшли на баланс міста. На утримання потрібно 105 мільйонів гривень.
– Звісно, повністю покрити ці витрати збільшення податку не може. Але зараз ми мобілізуємо усі джерела надходження коштів. Наприклад, у 2015 році міська казна завдяки збору на нерухомість поповнилася на 6,9 мільйонів гривень. Цьогоріч плануємо отримати на 2,6 - 2,9 мільйони більше, ніж того року, – каже Луценко.
Категорії вінничан, які звільнені від податку на житлову нерухомість:
1. особи, яким призначено житлову субсидію;
2. інваліди війни;
3. учасники бойових дій;
4. члени сімей загиблих (померлих) військовослужбовців;
5. учасники АТО;
6. постраждалі внаслідок аварії на ЧАЕС 1 категорії;
7. особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;
8. особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;
9. батьки, вдова (вдівець) особи, які мають особливі (трудові) заслуги перед Батьківщиною
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Живемо по-новому!