Індексація та необхідні 30 років стажу: що буде з пенсійними виплатами у 2023 році?

Індексація та необхідні 30 років стажу: що буде з пенсійними виплатами у 2023 році?
  • Цьогоріч для виходу на пенсію в 60 років необхідно мати 30 років страхового стажу. Що робити, якщо для виходу на пенсію не вистачає кількості років? Чи поширена це проблема серед жителів нашої області? Та які на людей чекають доплати до пенсії за понаднормово відпрацьовані роки? 
  • Про зміни, які чекають на пенсійні виплати у 2023 році, ми поспілкувалися з очільницею Пенсійного фонду Вінниччини. 

Одна з основних змін у пенсійній системі у 2023 — це те, що цьогоріч зросла тривалість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком. Для того, щоб вийти на пенсію в 60 років, українці та українки повинні мати як мінімум 30 років страхового стажу. 

Ми поспілкувалися з начальницею Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області Оленою Корчакою про ці й інші зміни у пенсійних виплатах у 2023 році.

Відео дня

Чим відрізняється трудовий стаж і страховий стаж?

— Термін страховий стаж ввійшов у наше життя з 1 січня 2004 з набуттям чинності Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». До цього Закон говорив про загальнообов'язкове пенсійне забезпечення. Вже саме поняття забезпечення — це безповоротна допомога. А от страхування — це вже коли я сплачую і потім отримую. 

Тож, чим поняття страховий стаж відрізняється від трудового. Тим, що до страхового стажу зараховується період роботи, коли ви (або за вас) сплачували єдиний соціальний внесок (ЄСВ) в розмірі не менше, ніж мінімальний. 

Станом на нині мінімальна зарплата складає 6 700 гривень, і 22% з неї — це ЄСВ. Тобто, мінімальний страховий внесок щомісяця це 1 474 гривні. Якщо навіть людина отримує зарплатню менше, ніж мінімалку, а відпрацювала повний місяць, то роботодавець обов'язково здійснює доплату єдиного соцвнеску. Заробітну плату можна не доплачувати, а мінімальний страховий внесок — обов'язково. Якщо людина йде працювати на пів ставки, то відповідно їй зараховується до страхового стажу й пів місяця роботи. 

Що робити тим, у кого після досягнення 60 років немає достатнього страхового стажу?

— Зараз значно зросла кількість людей, в яких немає достатнього страхового стажу. Наприклад, ще п'ять років назад ми з 15 тисяч людей, які досягли пенсійного віку, відмовляли у призначенні пенсії лише 300 людям. То сьогодні з 16 тисяч жителів області ми відмовляємо 4 500 особам. Тобто кожному третьому ми відмовляємо, і переважно через відсутність страхового стажу. Проблема існує.

Моя головна порада: з першого дня трудового життя дбати про те, що буде, коли настане пенсійний вік. Коли ж людині вже 60 років, то тут поради дуже звужуються. 

Якщо в 60-річної людини немає 30 років страхового стажу, то передбачено збільшення пенсійного віку. Коли у людини є не менше, ніж 20 років стажу, то можна звертатися за призначення пенсії в 63 роки. А якщо не менше, ніж 15 років, то в 65 років. Якщо ж немає й 15 років стажу в 65 років, то ні за яких умов ми не будемо призначати пенсію. В такому випадку необхідно буде звертатися до органів соціального захисту за призначенням державної допомоги.

Є ще один варіант, який підійде людям, яким не вистачає дуже маленького періоду страхового стажу, — це докупити страховий стаж. 

Ми докупляємо страховий стаж за умови сплати ЄСВ по двійній ціні. Один місяць страхового стажу буде коштувати 2 948 гривень. Тому два-три місяці ми ще можемо докупити, а великий період докупляти, це, як правило, нераціонально. 

Якщо людина працює за кордоном, наприклад, але хоче дбати про своє пенсійне майбутнє в Україні, то в такому випадку можна зробити купівлю стажу. Але не одноразову, а строкову. Для цього оформляється договір про добровільне страхування. В його рамках за людину може будь-хто сплачувати єдиний соціальний внесок в одинарному розмірі. 

Також, коли людина досягає 60 років, вона ще може допрацювати, якщо їй бракує кілька років страхового стажу. Наприклад, у 60 років в людини є 28 років стажу, то вона може допрацювати до 62, і в цьому віці вийти на пенсію. 

Тривалість страхового стажу, що дає право на вихід на пенсію в 60 років, з кожним роком зростатиме? Як саме?

— Починаючи з 2018 року, ми почали щороку збільшувати кількість страхового стажу необхідного для призначення пенсії, і якраз цьогоріч ця цифра склала 30 років. До 2028 року необхідна кількість стажу в 60 років — буде 35 років для чоловіків та жінок. Ми рухаємося таким десятирічним періодом згідно з чинним законодавством. 

Чи буде розмір пенсій мінятися цього року?

— У 2022 році, не дивлячись на те, який він був страшний та важкий для нашої держави, Уряд виконав свої зобов'язання. Наприклад, у нас були перерахунки ліквідаторам Чорнобильської катастрофи та була проведена індексація пенсії військовослужбовцям. Були й перерахунки у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. 

Але вже у 2023 перерахунків не буде, державний бюджет не передбачив зміну соціальних стандартів. Тобто перерахунків пенсій, які є наслідком такої зміни, у цьому році не буде. Але є великі сподівання, що у 2023 році збережуть індексацію пенсій. Коли Кабмін визначить дату індексації та спеціальний коефіцієнт, тоді ми й зможемо точно говорити, наскільки зростуть пенсії. 

Як з'ясувати свій страховий стаж онлайн

Зробити це можна за кілька хвилин в онлайні. Для цього потрібно: 

  • зайти на вебпортал електронних послуг ПФУ або завантажити мобільний застосунок «Пенсійний фонд»,
  • авторизуватися в особистому кабінеті,
  • обрати розділ «Дані з реєстру застрахованих осіб»,
  • там ви побачите свої дані страхового стажу, вони зараховуються там з 1 січня 2004 року (зарахування стажу до 2004 року здійснюється на підставі записів у трудовій книжці та інших документів). 

Звернутись за призначенням пенсії можна: до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду незалежно від місця проживання та дистанційно, скориставшись порталом електронних послуг ПФУ.

 

Читайте також:

В Україні може подорожчати алкоголь, сигарети та пальне. Що відомо?

Новий алгоритм дій при купівлі-продажу авто: пояснюємо вінничанам по кроках

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (24)
  • Читач39
    Головний коZeл хотів щоб українці сміялись.От і смійтесь.
  • Читач39
    Так вам і треба-козлам.
  • Читач38
    Так вам і треба-козлам.
  • Читач19
    Тварини не розуміють, що ображати старість , вдів , дітей - це великій гріх.Народ після розвалу СРСР фізично немав офіційної роботи і цей народ більше і тяжкіше працював бо немав ні захисту ні нормального даху нод головою, вимушений був Їхати до злодіїв у Київ та будувати злодіям дачі та будинки .Народ невинних що він не міг офіційно влаштуватися.Для такого народу взагалі повинно платити пенсійні виплати з 50 років ,бо пережили дуже важкі часи після розвалу СРСР.Багато моїх друзідрузів недожили до 45 років.Бо це великий стрес коли людина неможе офіційно влаштуватись на роботу.А тварини при владі піднімають пенсійний для тих хто найбільше пострадав в найбільше має право виходу на пенсію в 50 років і з гідною пенсію.Ви нерозумієте влада вам і вашим дітям буде пекло.

keyboard_arrow_up