З 1 квітня змінили тариф на газ. Вінничани будуть платити окремо за газ як товар та за його «доставку»
За розрахунками, тільки на абонплату городяни мають витрачати від 50 до 200 гривень щомісяця. Близько 2500 гривень у рік
З минулого тижня тривали баталії щодо визначення абонплати на газ. У Києві ніяк не могли визначитися — бути чи не бути платі за транспортування газу окремо від тарифу. Нацкомісія з питань регулювання енергетики затвердила відповідну постанову, яку опрацювали «з фахівцями та на що погодилися 70% опитуванних українців». Експерти та фахівці казали, що це не є новим платежем: просто плату за розподіл газу мали б виокремити із загального тарифу на газ.
Платіжки суттєво збільшаться
Але здорожчання виявилося суттєвим. «20хвилин» порахували та виявилося, що якщо людина без лічильника та тільки з плитою раніше платила за газ 30 гривень на місяць, то з окремою абонплатою — більше 100 гривень щомісяця. Цей платіж є фіксованим, але у Регулятора були наміри збільшувати плату за транспортування протягом трьох років, щоб вирівняти плату для населення та плату для промисловості.
Це обурило громадськість. На сайті звернень до президента країни 3 квітня зареєстрували 12 звернень про скасування абонплати за газ. А в Сумах місцеві депутати звернулися до керівництва країни, щоб не тільки скасувати абонплату, але й звільнити керівника Нацкомісії Дмитра Вовка. Вінничани в соцмережах робили розрахунки, якими вказували, що навіть при меншій ціні на газ, платити доведеться більше, ніж раніше:
Вчора, 4 квітня, Кабмін та Президент Порошенко заявили, що «абонплату треба призупинити». І Нацкомісія це зробила. Проте, не скасувала, а лише призупинила дію постанови до 10 квітня, щоб «переглянути»
Раніше, громадянська мережа «Опора» порахували, та виявилося, що в рік вінничани які мають лічильник G6 сплачуватимуть до 2,5 тисяч гривень абонплати на рік. А хто буде платити більше по країні?
За що будемо платити?
Оскільки цей платіж не скасували, то «Вінницягаз» вирішили дати пояснення, куди ж підуть гроші вінничан та чому такі витрати є важливими для споживачів. Якщо коротко, то фіксований тариф на розподіл газу дасть компанії рівномірно фінансувати всі ремонти протягом року. Тобто, за ці кошти «Вінницягаз» підтримує всю газову мережу в робочому стані. А це 15 тисяч кілометрів газопроводів (підземних та наземних) на території області, 513 газорозподільчих пунктів та 2 332 шафних установок. Завдяки цьому блакитне паливо отримують 443 тисячі споживачів на Вінниччині.
— Незалежно від того, скільки газу використовує людина і якою є періодичність його використання, газові мережі потребують постійної перевірки та контролю, а всім споживачам надаються однакові види послуг, — каже речник приватної компанії «Вінницягаз» Оксана Поліщук. — Аварійні газові служби однаково ліквідовують аварійні ситуації у всіх жителів області. Наші служби дбають про те, аби всі роботи були виконані вчасно, а аварійні ситуації ліквідовано якомога швидше. А це 700 працівників. Вінницю обслуговує 12 бригад, які за добу опрацьовують 20-25 викликів. А це понад 400 викликів щомісяця. І навіть якщо газ споживають сезонно, то для того, аби газопроводи знаходилися в працездатному стані, необхідно системно виконувати повний комплекс обслуговування і ремонтів.
Є економія для приватних будинків
Питаємо, а чому будуть нараховувати плату тим, хто встановив газопроводи за власний кошт. Як наприклад, це робили в приватних будинках та невеликих поселеннях по області.
— Ці труби, ці газопроводи повинен хтось обслуговувати. Це обов’язок газорозподільної компанії, бо споживач своїми силами це не може зробити. А за ремонт та обслуговування компанія отримувала й раніше кошти з загального тарифу на газ. Що робити, якщо споживач порахував, то зрозумів, що газ став дорогим? Можна відключитися від газу, написавши звернення до компанії. Та перейти, наприклад, з газової плити на електричну. Або використовувати скраплений газ, — казала речник «Вінницягаз» Оксана Поліщук.
І у газорозподільний компаній зробили розрахунки за формулою НКРЕ:
«У Вінницькій області 85% домоволодінь використовують газ комплексно, у тому числі на опалення і мають лічильник типорозміру G4. А це означає, що якщо людина використовувала, приміром, 2000 кубометів газу на рік, то сплачувала за газ 13 740 гривень, в тому числі 1 640 – за послугу з розподілу. За нової схеми оплати при споживанні у 2000 кубометрів та за нової ціни на газ людина сплачуватиме близько 12 тисяч гривень за газ як за товар та 1440 гривень – транспорту складову. Тобто, економія для цієї категорії споживачів складає не менше 300 гривень». — зазначають в прес-релізі компанії.
Довідка. Якою була структура ціни на газ до 1 квітня 2017 року (за 1 куб м газу за ціною 6,87 гривень)?
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер