Мама сидить над головою в дитини та щораз повторює - Який це колір? І сама відповідає на запитання, а дитині до тих матусиних страждань ніякого діла нема, сидить і бавиться. Знайома картина? Те саме відбувається з фігурами та літерами - ну не хоче вчити і край. Якщо дитині не цікаво, то їй байдуже ваше прагнення виростити з неї розумаху. Але, як виявляється, є метод, і дуже простий, як вивчити літери, кольори та навчити рахувати. Це ліплення. А головний плюс цього методу, що і ви розважитесь ліпленням та знімете психологічне навантаження.
Вчимо форми
- З перших уроків ліплення не потрібно вимагати чогось від дитини, просто візьміть пластилін чи тісто і ліпіть самі те, що вам подобається. Дитина буде ліпити разом з вами, - пояснює вихователь Тетяна Левик. - Зазвичай малим подобається катати кульки чи наліплювати пластилін на якусь поверхню - не заважайте, дайте іще пластиліну і ліпіть разом з дитиною.
Світ кольоровий
- Ми з моєю донькою Кристиною почали ліпити мукосольки рік тому, коли їй лише виповнилося два роки, - каже вінничанка Валентина. - Тепер у нас ціла колекція усяких дрібничок, виконаних у цій техніці, та ціла абетка з кольорових мукосольок. Техніка ліплення з тіста дуже легка, воно м'якше за пластилін і легше формується. Замісити також легко: на два стакани борошна треба додати один стакан солі та три чверті стакана води, замісити - і ліпіть із задоволенням.
Як пояснює вихователь, кольори за допомогою ліплення вивчити легко. Просто, коли ви ліпите з дитиною, постійно проговорюйте, що якого кольору, але не вимагайте відповіді.
- Дитина чує, як мати чи батько проговорюють кольори і запам’ятовує, - каже психолог. - Цей процес проходить так легко, що через 10–15 занять ваша дитина впевнено попросить у вас передати їй шматок пластиліну того чи іншого кольору.
Пластилінові літери
- Коли дитина уже більш-менш впевнено ліпить кульки та розкочує жгутики, можна починати ліпити букви, - каже вихователь. – Спершу ліпіть голосні букви і прикрашайте їх, наліплюючи очі, посмішки - на вашу фантазію. За таким методом легко запам’ятовують літери діти від одного року до п’яти.
За словами психолога, дитина таким чином сприймає інформацію яскраво та об’ємно. Адже ліплення з батьками - це поєднання зорового сприйняття, кінетичного та слухового. Тому і не виникає проблем із запам’ятовуванням.
Зняти стрес батькам і розвинути дитину
- Ліплення - дуже виразний, гарний і, головне, дієвий метод навчання вашої дитини, - каже психолог Марія Добровольська. – Під час ліплення дитина відчуває предмет, надає йому форму. При цьому в неї задіяні не тільки кінетичні сенсори, але і візуальні, і аудиальні, якщо ви спілкуєтеся з дитиною. Під час ліплення розвивається дрібна моторика, творча уява та просторова уява. Мозок дитини без зайвих стресів та перевантажень сприймає та засвоює великий обсяг інформації. Але ліплення корисне не тільки для дітей, доросла людина перенавантажена стресом та справами може легко зняти стрес за допомогою пластиліну чи тіста.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер