Зігнуті колеса, травми та забої: хто буде винним у ДТП на велодоріжці?

Зігнуті колеса, травми та забої: хто буде винним у ДТП на велодоріжці?

Велосезон розпочався. Це означає, що пішоходам на велодоріжках знову будуть заважати велосипедисти. Чи можна вважати доріжку для двоколісних проїжджою частиною та хто понесе відповідальність у випадку вело-ДТП?

Велоактивіст Володимир Ковтун проїхався вінницькими велодоріжками з камерою на шоломі. Де-не-де йому перегороджували дорогу пішоходи, які не вважали за потрібне поступатися місцем та дивувалися, коли той робив їм зауваження.

- Найбільш “злачні” місця, де перехожі заважають руху велосипедистів - проспект Юності та доріжка на вулиці Пирогова, - каже Володимир. - Іноді роблю зауваження, а іноді ні, бо боюся нагрубити.

Читайте також: Зійдіть з проїжджої частини: пішоходам на велодоріжках заважають велосипедисти

Відкриті переломи та зламаний велик: хто буде правий?

Візьмемо вигадану, але цілком можливу ситуацію: на велодоріжці велосипедист наїхав на маму з коляскою. Дитина отримала легку травму, велосипедист - численні забої, мама - відкритий перелом руки. Хто буде винний у цій ситуації та понесе відповідальність?

У такій ситуації допоміг розбиратися керівник розвитку велосипедної інфраструктури міської ради у Вінниці Олег Крупський.

- У випадку ДТП на велодоріжці юридично буде правий велосипедист, - говорить Олег. - Якщо поруч є облаштований тротуар, то винний буде пішохід. У випадку, якщо велосипедист травмувався чи пошкодив двоколісного, він може стверджувати, що перехожий перешкоджав його руху або навіть, що той зумисне на нього напав. Й пішохід понесе адміністративне покарання. Але якщо ж травм зазнав перехожий, він може викликати поліцію та написати заяву на велосипедиста. У цьому разі винного визначить суд. У більшості таких випадків справу виграє велосипедист.

У правилах дорожнього руху сказано, що пішохід може виходити на велодоріжку, тільки якщо поруч немає тротуару. Але й тоді він має рухатися, тримаючись її краю, назустріч велосипедисту.

Нерідко трапляються й вело-ДТП на тротуарі. Хто ж винний у такій ситуації?

- За правилами дорожнього руху, велосипедист віком до семи років має їхати по тротуару у супроводі дорослого, - каже Крупський. - З семи до чотирнадцяти - по тротуару, але сам. З 14 років велосипедист зобов’язаний рухатися по проїжджій частині, тримаючись правого боку. Якщо дорослий велосипедист їде по тротуару - він порушує правила. У випадку зіткнення з пішоходом ситуація майже стовідсотково обернеться проти нього.

Велоактивіст Олександр Царевський підтвердив слова Олега. А також зазначив, що на велодоріжках, сумісних з тротуаром, буде складно визначити, хто винний у випадку ДТП. Тому краще мати на озброєнні екшн-камеру, як аналог відеореєстратора. Вона допоможе визначити порушника.
Активісти спільноти “Нічні вело-ролери” сьомого лютого організували зйомки соціального ролика про те, чому не можна ходити по велодоріжках. Було два сценарії. У першому велосипедисти роздумували, де їм краще їздити: по спеціальних доріжках чи разом з машинами, ризикуючи життям. Другий ролик став більш екстремальним - “постраждала” імпровізована дитина. Зараз ці відео змонтовані. Їх можна подивитися за посиланням.

Доріжки недосконалі

Олександр Царевський розповів, чому вінницькі велодоріжки не ідеальні.

- Одна проблема – великий розрив у часі між затвердженням плану і початком будівництва. Яскравий приклад - доріжка на Пирогова. Коли її планували, магазинчики на зупинках були набагато меншими. Зараз вони офіційно, з усіма дозволами, збільшили свою площу, після чого на певних ділянках велодоріжку просто нікуди втулити. З появою оновленого генерального плану розвитку (з урахуванням долучення нових територій до міста) проблема має зникнути.

Інше - нестикування велодоріжок. На Келецькій між проспектами Космонавтів і Юності велодоріжка впирається у зупинку. Як велосипедисту проїхати? Таких випадків дуже багато. В нашій країні і, звісно, у Вінниці банально немає досвіду будівництва велодоріжок. Цей досвід, до речі, набувається практичним шляхом.

Загалом у Вінниці мережа велодоріжок є, але тільки у межах районів. Вони не пов’язані між собою, і на даний момент це одна з основних проблем.

У Львові, наприклад, сітка доріжок є, але там вони у більшості малюються на тротуарі . Розвивається мережа у Києві та Одесі. У останній є “траса здоров’я” - доріжка, що проходить уздовж набережної. Було б добре у Вінниці зробити щось подібне. Наприклад, у Лісопарку.

Тротуар - не місце для дорослого велосипедиста

Основні правила дорожнього руху, які мають знати велосипедисти:

- велосипедист має право керувати велосипедом, який обладнаний звуковим сигналом та світлоповертачами: спереду - білого кольору, по боках - помаранчевого, ззаду - червоного

- у темну пору доби на велосипеді має бути встановлений і ввімкнений ліхтар,

- якщо велосипедна доріжка перетинає дорогу поза перехрестям, велосипедисти зобов'язані дати дорогу іншим транспортним засобам, що рухаються по дорозі

- велосипедисту забороняється рухатися по автомагістралях і дорогах для автомобілів, а також по проїжджій частині, коли поряд облаштовано велосипедну доріжку; рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7 років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих).

Повний текст правил можна подивитися за посиланням: http://goo.gl/QMaF3G

- Після того, як мене не помітив один водій увечері, здаючи назад, я завжди маю на своєму велосипеді проблискові ліхтарі, - каже Царевський. - Ще стараюся накинути жилетку зі світловідбивачами.

До кінця року велодоріжок стане удвічі більше

Керівник розвитку велосипедної інфраструктури у Вінниці Олег Крупський розповів, скільки велодоріжок є у місті та скільки планують зробити протягом року.

- На сьогодні у Вінниці 19.25 кілометра велодоріжок, - каже він. - З яких понад п'ять кілометрів зробили окремо від тротуару та проїжджої частини.

За словами Крупського, протяжність велодоріжок у Вінниці до кінця року зросте у два рази. Зараз будують нову доріжку від музею-садиби ім. М. Пирогова до Гніванського шосе.

- Також мають закільцювати доріжку на Юності - це від музею Пирогова до вулиці Андрія Первозванного (колишня Стахурського). Її протяжність буде 550 метрів, - говорить Олег. - Відокремлена доріжка з'явиться на вулиці Миколи Ващука (колишня Квятека). Ще у цьому році поновлять стару та нанесуть нову розмітку для доріжок на вулицях: Брацлавській (Островського), Магістратській (Першотравнева), Київській, просп. Юності, Коцюбинського, Хмельницькому шосе та уздовж набережної Південного Бугу. Можливо, зроблять ще кілька доріжок, але це залежить від рівня фінансування та погодних умов. Загалом, планується додати ще 20 кілометрів велодоріжок.

Як розповіли у прес-службі міської ради, у бюджеті міста немає окремих галузей велодоріжок та тротуарів. Тому визначити, скільки грошей витрачено протягом року на те і на інше, проблематично. Кілька департаментів ради ведуть роботи, втілюючи у життя проекти по реконструкції міста. Наприклад, проспект Космонавтів обійшовся місту майже у 10 мільйонів гривень.

 

Коментарі (136)
 • Ковальский Олег

  Так цікаво почитати коменти) Ясне діло що при ДТП буде винний пішоход. В суді точно таке рішення буде в разі ДТП. Але з нашим менталітетом, ДТП точно буде
 • Ковтун Вова

  Кто там говорил, что я 2-х метровым мужикам не делаю замечаний?!  ))

  https://www.youtube.com/watch?v=Gab13WyJXlo
 • Анонім

  Дякую за гарний коментар, по деяким позиціям згідний по деяким ні, але це також моя особиста точка зору. Стосовно розвитку подій, як на мене шановні прихильники велосипедів, мабуть не з того кінця почали. Раніше (років два назад) вправно ділили пішохідні доріжки, тротуари із пішоходами, звісно їздили акуратно дотримуючись усіх правил дорожнього руху, ну прям були ідеали дорожнього руху, усіх усе влаштовувало. Тепер зявилися велодоріжни і як на мене, щоб якось розяснити людям, що це є велодоріжка вона призначена для руху велосипедистів, організувати якийсь проект, флешмоб..... із добрими, теплими намірами, щоб якось людей до цього підготовити, почалося нагнітання ситуації, показові ролики ось які сякі-такі пішоходи, ходять по МОЇЙ велодоріжці, хто їм дав право. Таким чином Ви нічого недобєтеся, натомість лише ситуація загостриця.  PS: Бабушка яка 50-70 років привикла перебігати дорогу за 5 -10 метрів від пішохідного переходу, надалі буде рахувати, що вона все робить вірно.
 • Elena Zolkina

  В последнее время на моего мужа полилось много экскрементов, и негативных комментариев, а так как мы с мужем одно целое, то и на нашу семью. Поэтому хочу высказать свое мнение по ряду вопросов. Также хочу сказать, что это лично мое, субъективное мнение и я никому его не навязываю, буду говорить в общем, поэтому если кто-то любит принимать все на свой счет, советую этого не делать.  Я понимаю, что в связи с ситуацией в стране, маленькие зарплаты и высокие цены, люди озлоблены, но неужели нельзя вести себя толерантно?! Все хотят жить в цивилизованном мире, а цивилизованно жить не научились.  Первое, с чего хотелось бы начать, велодорожки. То, что они сделаны не до конца это факт, в нашей стране все делается тяп ляп и для того, чтобы проехаться по городу на велосипеде по всем правилам, нужно сначала две минуты ехать, а потом пять минут идти. Как по мне так это вообще не логично, это тоже самое, как был бы мост, а потом резко заканчивался, становясь обычной кладкой. Также, напрашивается вопрос, сможет ли каждый из Вас с чистой совестью сказать, что никогда не нарушал?! Думаю, таких людей нет. Опять же напоминаю, что это мое личное мнение.  Второе, что хотелось бы отметить, это непосредственно пешеходов на велодорожках. Основное, надо не забывать, что велодорожка это такая же проезжая часть как и дорога, поэтому нужно быть очень осторожным и внимательным, если и идти по ней, то держаться правой стороны, а не так как будто Вы вышли на прогулку или погулять с собачкой. Это в первую очередь Ваша безопасность, в аварийной ситуации велосипедист может не успеть сманеврировать и Вы или Ваш питомец могут пострадать. Я думаю этого никому не хочется.

  Также, хотелось бы сказать про мамочек с колясками, спасибо, что Вы родили детей для нашей страны и внесли свой вклад в будущее поколение, но все же я думаю Вы сделали это в большей мере для себя, ведь каждая женщина с самого детства мечтает стать женой и мамой, а мужчина посадить дерево, построить дом и вырастить сына. Поэтому комментарии, что Вы родили для страны, считаю неуместными, мое личное мнение, но все же выражаю Вам свою благодарность.

  Также, хочу сказать, дорогие мамочки, будьте настоящими женщинами, на которых должны равняться, ведь Вы же будете воспитывать новое поколение.

  Если же Вам нет возможности, идти по тротуару, Вы всегда можете выйти на проезжую часть( велодорожка, дорога), но должны понимать, что там могут быть аварийные ситуации, поэтому будьте внимательны, ведь основное движение там транспортное средство, а не пешеход.  Напоследок, хотелось бы сказать, непосредственно про велосипедистов, всегда нужно помнить, что у Вас нет кабины, которая сможет смягчить удар, как в машине, поэтому Вы находитесь, в главной зоне риска на дороге, будьте внимательны, стараясь, как можно меньше нарушать правила, либо вообще не нарушать, а для любителей погонять, всегда есть лес, где нет машин и пешеходов. Повторюсь это мое мнение.

  Что же касается тематических велосипедных мероприятий. Хочу, отдельно выделить Критическую массу, уверена организаторы проделывают колоссальную работу, но все же из раза в раз она проходит с нарушениями. По моему мнению, Вы в первую очередь должны помнить свой лозунг: " Мы не блокируем движение, мы и есть движение". Сами же, двигаетесь не по правилам, в два, а то и в три ряда, мешая движению транспорта. Впоследствии, после очередного мероприятия, остаются недовольные автомобилисты и немерено видео материала, который можно просто выкинуть. Я думаю, в данном мероприятии должны быть более жесткие правила, например, каждый приехавший должен предварительно ознакомится со сводом правил проведения мероприятия, может даже подписаться, а в случае нарушения, можно делать, как в полиции, одно предупреждение, следующее штраф, в данной ситуации пусть это будет выговор или вообще, разговор о том, чтобы человек, лучше бы вообще не приезжал. Возможно, будет меньше людей, так-как будут недовольные, но так Вам будет не стыдно за проделанную работу и Вы сможете выкладывать, даже часовые ролики, которые будут без нарушений. Мое мнение, берите качеством, а не количеством, ведь это не концерт, где нужно собрать полные стадионы, а тематическое мероприятие, направленное на признание велосипедистов полноценными участниками дорожного движения.  Напоследок хочу сказать, если мы хотим, чтобы наша жизнь стала лучше, нужно начинать прямо сейчас, каждый должен изменится и сыграть свою роль.

  Я не умею мыслить узко, вижу мир более масштабно, считая, что каждое, даже, повседневное действие или слово, может иметь глобальные последствия.  Спасибо Всем, кто прочитал, также напомню, это мое личное мнение и я никому его не навязываю. Автор Золкина Елена.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

19:01 Ворожіння в ніч на Андрія на 13 грудня: як дівчатам дізнатися про свою долю 18:10 Гори краси та смерті: як вінничани підкорюють найвищі точки світу, губляться і іноді гинуть stars 18:07 Втретє за рік: допоможіть знайти 12-річного Микиту Іванова. Хлопчика немає два дні play_circle_filled 17:05 Терміново до лікаря! 12 причин звернутись до ендокринолога Від читача 17:00 Вперше у Вінниці на базі Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ реалізовано новий освітній проект «ОСВІТА І КАР’ЄРА 2020» 16:58 За додаткові куби в платіжках. На 21 мільйон гривень оштрафували «Вінницягаз» photo_camera 16:49 Вінниця новорічна та різдвяна: що цікавого приготували? (Програма святкування) play_circle_filled photo_camera 16:01 «Доступна медицина»: три Renault закупили для сімейних лікарів з Калинівського району 15:23 Пожежа на Нагірній: евакуювали 10 дорослих та троє діток (ФОТО та ВІДЕО) play_circle_filled photo_camera 15:01 «Україна й далі перебуває з антициклоном»: синоптик розповіла про погоду на завтра 14:36 «Отвєтки сепарів можна не боятися» Незрячий волонтер завіз бійцям пристрій для керування гранатометом 14:05 Поки без штрафів. Запустили службу, яка має навести лад на парковках stars 13:58 Під дулом пістолета: у Вінниці біля супермаркету таксист зв’язав п’яного розбійника 12:58 Поліція з КОРДом накрила банду, яка незаконно утримувала безхатченків (ВІДЕО) play_circle_filled 12:19 Порада дня від лікаря-пульмонолога: що робити, якщо дитина кашляє? 11:39 Дітей з багатодітних родин запрошують на виставу «Кошеня на снігу» 11:10 Статистика: наскільки поменшало вінничан за останні 17 років 11:03 Смертельна пожежа: через цигарку згорів 43-річний вінничанин 10:40 «Головне питання — ціна» Вінничани про ідею влади платити за дітей у приватних дитсадках photo_camera 10:31 Вінницьке ноу-хау: на 45 заводі створили паливозаправник для літаків
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up