У суботу, 6 січня, на facebook-сторінці депутата Вінницької міської ради Дмитра Уманця з’явилася цікава історія, учасником якої він став.
Йдеться про те, що працівники вінницької філії держпідприємства «Інформ-Ресурси», тобто арештмайданчика, не віддавали машину її законному власнику.
Корисне посиланняНайбільша база пропозицій продати чи купити ВИС в Україні. Аutomoto.ua - пошуковик на 100 автосайтах.
Не віддавали, поки він не заплатить за те, що авто там стояло.
Але все почалося кілька місяців тому, коли машину чоловіка на ім’я Дмитро зупинив поліцейський.
Правоохоронцю здалося, що автомобіль має підроблені номери кузова та підроблені документи. Через це було відкрито кримінальне провадження, машину визнали речовим доказом і відправили на арештмайданчик.
«Через місяць, 3 січня, прокурор виносить постанову про виключення цієї автівки як доказу та дають дозвіл забрати авто з майданчика. Тобто від 3 січня припинились підстави для утримання цієї автомобіля там», — пише Уманець. «Ці документи показали юристу установи, де зберігалась автівка, проте він сказав йти платити за послуги зберігання. Щоб ви розуміли, якщо вилучається авто у рамках кримінального, а не адміністративного провадження, витрати на зберігання відшкодовуються з держбюджету».
Ідеальна ситуація була б такою: людина приходить, забирає машину і їде собі у своїх справах. А штрафмайданчик потім отримує оплату з бюджету, як і прописано у 123-й статті Кримінального Процесуального кодексу (КПК). Але виходить зовсім по-іншому.
На місце подій викликали поліцію, які також не давали Дмитру забрати автомобіль. Також у машини було пробите колесо та акумулятор, який розрядився, тому її доводилося котити.
«Дмитро замінив акумулятор і зміг проїхати між автівкою слідчо-оперативної, що блокувала виїзд, та стіною», — повідомляє Уманець.
У поліції прокоментували ситуацію.
Покарання за самоправство може бути як штраф до 850-ти гривень, так і арешт на термін до трьох місяців.
Про ситуацію, коли «Інформ-Ресурси» вимагають заплатити їм за зберігання авто, хоча їм за це мають відшкодовувати з бюджету, ми вже писали у вересні 2017-го.
Читайте також: Чому зі штрафстоянки перестали віддавати ДТПшні машини
Тоді вінничанин Олександр Радько отримав постанову про закриття кримінального провадження, пов'язаного з ДТП, у яку потрапив. Ходив на майданчик з листом від слідчого з проханням передати автівку власнику.
У листі слідчий написав: «Відповідно до пункту 32 порядку зберігання речових доказів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 19 листопада 2012 року №1104, фінансування витрат, пов’язаних зі зберіганням чи пересиланням речових доказів, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету».
— Охоронець штрафмайданчика перечитав уважно все і каже: «маєте оплатити 960 гривень за евакуатор і майже 2000 за майданчик», — розказував Олександр Радько. — Моя машина — це речовий доказ, а такі зберігаються за бюджетні кошти! Довго сперечалися. Юристу дзвонили. Не домовилися.
Валерій Сувалов, керівник юридичної компанії, яка обслуговує Вінницьку філію держпідприємства МВС «Інформ-Ресурси», розповідав, що потрібно спочатку заплатити майданчику за послуги, а потім повернути ці гроші через суд.
— Ми безкоштовно в інтересах людей будемо подавати позови, щоб стягувати сплачені штрафмайданчику кошти. Відповідачем виступає орган досудового слідства та казначейство. Вже є така практика. Це узгоджене із судом питання. Ми беремо на себе відповідальність за стягнення цих коштів.
Сплачує людина – одразу укладаємо з нею договір про безкоштовну допомогу і звертаємося в її інтересах до суду в порядку цивільного судочинства. По всій Україні таким чином працюють. По Вінницькій філії вже є одне повернення і два знаходять у процесі. Рішення отримуємо за два місяці. Казначейство скидає кошти за два тижні.
Чи працює така схема ми запитали у героя попередньої статті Олександра Радька, який таки заплатив майданчику і подав до суду, щоб повернути кошти. Йдеться про суму приблизно 4000 гривень.
— Засідання ще не відбулося, — говорить чоловік. — Юрист сказав, що повідомить мене про дату, але ще цього не було. Валерій Сувалов, хоч обіцяв, що буде юридично супроводжувати, але взагалі нічого не робить. Він на іншій стороні. Мабуть, йому треба було щось сказати, то він і пообіцяв допомагати. Для мене повернути ці гроші — принципове питання, буду судитися до кінця.
Учасник нещодавних подій на арештмайданчику, журналіст вінницького «Дорожнього контролю» Денис Климов каже, що людина платити не повинна.
Рецепт, як отримати свою машину, але не платити за зберігання, порадив експерт з організації безпеки руху, юрист Володимир Черкас. Він розповів, що судився чотири роки, але правди таки домігся. Також йому виплатити компенсацію у розмірі 25-ти тисяч гривень.
Ми зателефонували до центрального офісу «Інформ-Ресурсів» у Києві з проханням офіційно пояснити проблему. Юрист підприємства Сергій Павленко сказав, що законодавством справді не передбачений порядок, як арештмайданчику отримати гроші з бюджету за надані послуги. Говорить, що писали листи і до СБУ, і до прокуратури, але звідусіль приходили відповіді, що у бюджеті не закладені кошти для цього.
Сергій розповідає, що є дві постанови Кабміну, які регулюють, хто має платити за зберігання авто на майданчику. У документі з номером 1104 вказано, що за автомобіль, який виступає речовим доказом, платить держава. У документі з номером 1102 — порушник. Остання стосується, наприклад, нетверезого керування, інших адміністративних порушень, тощо.
— До нас машини привозить не слідчий, а патрульні за його дорученням, — каже Павленко. — Їх ставлять, як за адміністративні порушення, бо знають, що ми можемо не взяти авто як речовий доказ. Бо такі речі мають зберігатися на спеціальних майданчиках Нацполіції, а ми не входимо до її структури.
Сергій говорить, що коли люди приходять забирати машину, з’ясовується, що це був речовий доказ.
— Така у нас прогалина у роботі, — каже він. — З однієї сторони зрозуміло, що слідчому потрібно машину десь затримати, а з іншої — це має бути спеціальний окремий майданчик. Реформують поліцію, але до кінця поки не довели цю роботу. Ми не бюджетна організація, ми не можемо не брати гроші за послуги. Так, повернути гроші через суд потім можна, але чесно скажу, такі справи, зазвичай, програшні. Найкращий варіант — отримати у суді рішення про примусове безоплатне повернення авто.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер