Електронні квитки вже є в транспорті Житомира. Коли буде у Вінниці?

 • У тролейбусах Житомира можна придбати квиток незвичним способом: розрахувавшись карткою або відсканувавши QR-код.
 • Хоча кондуктор не зник, і досі збирає гроші та видає паперові квитки.
 • Коли е-квитки будуть у Вінниці та якими вони стануть?
Електронні квитки вже є в транспорті Житомира. Коли буде у Вінниці?
Валідаторами в Житомирі користуються, що бачили журналісти. Але частіше люди передають гроші за проїзд кондуктору, що видає квиток-"чек"

Ще у січні 2017 року нардепи Верховної Ради ухвалили закон, що вводить систему автоматизованої оплати проїзду. Якщо простіше, електронні квитки:

пластикова картка з чіпом, яку можна «поповнювати» в терміналах та розраховуватися нею у транспорті. Притискаєте її до валідатора (автоматичного зчитувального пристрою — авт.) — і гроші спишуться з рахунку.

Корисне посилання

Найбільша база пропозицій продати чи купити ЗАЗ в Україні. Аutomoto.ua - пошуковик на 100 автосайтах.

Читайте також: 12 питань про електронний квиток, перш ніж його введуть у Вінниці

Пільговики за законом мають отримати такі картки безкоштовно. Вони будуть тільки «відзначатися» в транспорті, а за їх поїздки платитимуть з міського бюджету.

Як раніше розповідали міські чиновники, Вінниця повинна була стати першим містом в Україні, де запрацює система автоматизованої оплати проїзду. Проте Житомир став «спритнішим»: з 5 вересня цього року всі тролейбуси міста перевели на безготівковий розрахунок. Як у них це працює?

«Той самий папір»

На 268-тисячний Житомир розраховано 110 тролейбусів, у яких і з’явилися системи автоматизованої оплати. Кондуктори отримали переносні валідатори та пропонували городянам розрахуватися карткою: даєш гроші, а кондуктор натискає кнопки та з’являється квиток, схожий на фіскальний чек. Так було протягом півроку.

А з вересня в кожний тролейбус встановили по одному стаціонарному валідатору: притискаєш до нього картку та отримуєш квиточок. Ще можна розраховуватися банківською карткою з чіпом, які видають у ПриватБанку та «Ощадбанку».

Але городяни ще не користуються на повну безготівковим проїздом. Люди пенсійного віку взагалі не відчули змін: вони просто показують пенсійне посвідчення та їдуть в транспорті. Тоді як молодь та люди старшого віку до нововведень ставляться обережно.

— На пластикових картках написано, що їх введено задля економії паперу. При цьому нам продовжують видавати той самий папір, тільки у вигляді чеків, — казав житомирянин Дмитро. — Не розумію, у чому тут нововведення? Щоб скористатися валідатором, доводиться постійно заходити на середні двері, а коли багато людей — починається штовханина.

Проїзні по-новому

А ще з системою е-квитків змінився вигляд проїзних. Тепер це пластикові картки, які можна придбати за 20 гривень. Вони багаторазові,  а для їх поповнення використовують спеціальні термінали. Місячні проїзні в Житомирі коштують: 35 гривень для учнів, 70 гривень для студентів та 140 гривень для громадян.

— Такі проїзні дуже зручні для дитини, бо їй легше самій розраховуватися за проїзд. До того ж, з валідатором виходить дешевше. Переносний пристрій для розрахунку є й у кондуктора. Через нього можна розрахуватися та отримати чек замість звичного квитка. Але це на той випадок, якщо поряд немає прикріпленого валідатора, — розказала мати школярки, житомирянка Марина.

Це учнівський проїзний

Як бонус, сплатити за проїзд можна, просканувавши QR-код в салоні тролейбуса: відкриваєте додаток, скануєте своїм смартфоном та на екран отримуєте квитанцію про оплату проїзду. Це є доказом купівлі квитка для контролера.

До речі, кондуктори в житомирському транспорті ще працюють. Хоча і жаліються, що тепер їм доводиться носити важкий пристрій.

— Була одна сумка, а тепер ще й переносний валідатор, від якого шия болить. Мені здається, що нічого і не змінилося, — каже кондуктор, що представилася Людмилою. — Навпаки, нам (кондукторам - авт.) стало тяжче. Часом пристрій глючить. Був такий випадок. Я не знала навіть, що мені робити. Людей-то було багато, а валідатор не працював. Додумалася перезавантажити його і процес пішов наново.

Такий валідатор носить кондуктор на ременці. Люди дають гроші, а отримують квиток-"чек"

З часом, кондукторів у міському транспорті не залишиться. У мерії кажуть, що роботу знайдуть усім. Їх переведуть у водії тролейбусів, контролерів тощо.

Квиток на проїзд в тролейбусі. Вартість - 2 гривні

Карткою і в маршрутках

Журналісти поспілкувалися з міським головою Житомира Сергієм Сухомлином, щоб більше розібратися в особливостях е-квитків.

— Над системою ми працюємо вже більше року. Перший етап з переносними валідаторами коштував 7,9 мільйона гривень, другий етап - оснащення стаціонарними пристроями тролейбусів — 11 мільйонів гривень, — розказав житомирський міський голова. —  Наш партнер компанія Visa, дообладнали тролейбуси валідаторами на суму близько 1 мільйона гривень.

Чоловік пояснив, для чого їм автоматизована система оплати проїзду: порахувати, скільки пільговиків, отримувати інформацію про кількість пасажирів в реальному часі та зробити для власників проїзних бонусні програми. Наприклад, додаткові, безкоштовні поїздки.

— А як будете без кондукторів боротися з «зайцями» в транспорті?

— На дверях до тролейбуса обладнаємо датчики, що рахуватимуть кількість пасажирів. Порівнюючи кількість людей, що сплатили за проїзд, та тих, що зайшли в салон, ми матимемо чіткі цифри. Якщо різниця буде більше ніж 10%, система дає сигнал для групи контролерів. Вони заходять у цей тролейбус, блокують валідатори та перевіряють квитки в людей, — розказав міський голова Житомира Сергій Сухомлин.

Після трамваїв та тролейбусів, валідатори в Житомирі з'являться і у маршрутках

Ще ми розпитали про плани на систему електронних квитків в Житомирі.

— Думаємо обладнати трамваї валідаторами. Поставити ще по одному-два пристрої в кожний тролейбус, — сказав міський голова Житомира. — Головне — встановити валідатори в маршрутках для безготівкового проїзду та обрахунку пільговиків. Це все є частиною другого етапу транспортної реформи міста. Далі переходимо на конкурсну основу між комунальними і приватними перевізниками: обираємо перевізників для маршруту, визначаємо вартість за кілометр та віддаємо право возити городян тому перевізнику, хто надає цю послугу якісніше.

У Вінниці почнуть впроваджувати з 2018 року

Катерина Бабіна, директор підприємства «Вінницякартсервіс»

— Мешканці міста отримають електронні засоби оплати проїзду: це можуть бути картки або чіпи, чи додатки до смартфонів. Пільговикам дадуть такі засоби безкоштовно. Ще проводиться тендер щодо компанії, яка постачатиме спецобладнання. Переможець має виготовити тестовий набір обладнання, зокрема: бортове приладдя, валідатори, серверне устаткування тощо. Поступово, на тестових маршрутах тролейбусів та трамваїв облаштуємо систему безготівкової оплати проїзду. На це є півроку. Паралельно до цього, городянам видаватимуть електронні засоби оплати. Наступний етап — облаштування пристроями маршрутних таксі. Тому комплексна система електронних квитків має з'явитися у Вінниці вже за 18 місяців з моменту підписання угоди, враховуючи і приватних перевізників. Кондуктори працюватимуть консультантами та контролерами ще мінімум два роки з початку дії електронних квитків.

Може здорожчати проїзд?

Обладнання валідаторами транспорту, мережі для обліку та інше, що є складовими системи електронних квитків — це недешево. Місто готове буде витратити на це до 9 мільйонів євро: 1 мільйон з міського бюджету та 8 мільйонів —  позика Європейського банку реконструкції та розвитку.

Е-квиток збільшить вартість проїзду у Вінниці? Заступник мера Владислав Скальський вважає, що навпаки: автоматична система проїзду дешевша за традиційну.

— При наявній системі витрати Вінницької транспортної компанії, пов’язані з виготовленням та розповсюдженням традиційних паперових квитків, сягають 25% від всіх зборів за проїзд, — казав Скальський. — Для порівняння, будь-яка сучасна автоматизована система потребує витрат не більше 18%. А ще е-квиток приносить більше доходів — у перші місяці, зазвичай, прибуток зростає мінімум на 10%.

Якраз на 10% зросла виручка і в міському транспорті Житомира.

Але вже з жовтня подорожчає проїзд у електротранспорті: з двох до трьох гривень. Хоча, як пояснювали в місцевому ТТУ, причиною здорожчання є не електронні квитки, а збільшення вартості електроенергії та розміру мінімальної зарплати. І в мерії додають, що власники електронних платитимуть за проїзд 2,5 до 2,9 гривні.

Читайте більше про транспорт Вінниці:

Коментарі (14)
 • Олексій

  Ого, 9 000 000 Євро на  приблизно аж на 300-350 трамваїв, тролейбусів та автобусів рухомого складу, це по 500,000 грн на кожен? Нічого так собі бабла розпиляють в борг. Це мають бути з золота ці "Валідатори", навіть якщо їх декілька буде на салон, бо картки до них копійки коштують, ПО теж не може стільки коштувати.  Не вірю я цим "реформам", скільки б вони тут доріжок не вкатали з карманних асфальтних заводів.
 • Olvol

  Водитель кричит по громкоговорителю: расчитывайтесь со мной. Все как истуканы сидят.А представьте если еще и какой-то автомат
 • Инна Титова

  Коментар видалено...
 • Oleg Korolchuk

  Коментар видалено...

  Pavel Ostrovskyi reply Oleg Korolchuk

  Коментар видалено...

  Новини Вінниці на 20хвилин reply Oleg Korolchuk

  Коментар видалено...

  Pavel Ostrovskyi reply Oleg Korolchuk

  Коментар видалено...

  Новини Вінниці на 20хвилин reply Oleg Korolchuk

  Коментар видалено...
09:29 Курс валют НБУ на 24 червня. За скільки сьогодні продають євро? 08:25 Прогноз погоди в Вінниці сьогодні, 24 червня 2018 року 21:23 На Київській та Магістратській капітально ремонтують тротуари. Кому ще пощастило? 19:59 День родини у Вінниці: багатодітні сім’ї запрошують на «Активне дозвілля» 18:43 Дощ «розігнав» людей на День молоді в Центральному парку photo_camera 18:30 Нічна крадіжка:  26-річний вінничанин виніс з кафе гроші, випивку та закуску 17:08 Міський пікнік біля «Локомотиву»: багато м’яса, мало відвідувачів photo_camera 17:04 У Вінниці безвісти пропала 16-річна Фатіма. Дівчина сіла на Лісопарку у трамвай photo_camera 16:40 На Вінниччині банда «підсаджувала» на метадон студентів та учнів 16:00 Водій «BMW» влупився у мопед «Honda». Постраждала водійка двоколісного 15:19 На Вінниччині виловили потопельника. Обставини з’ясовує поліція 14:40 У вінницькій дитячі лікарні відкривають сімейну кімнату. Що там буде? play_circle_filled 13:43 Погодні витребенькі: сьогодні у Карпатах випав сніг. Що чекати у неділю? play_circle_filled
photo_camera

На Фонтанній площі, 23 червня, відзначають День молоді Організатори анонсують співи, танці та шоу. А поряд можна скуштувати...

photo_camera

Сьогодні, 22 червня 2018 року, у Вінниці сталася аварія. У соцмережах виклали фото з місця. У поліції розказали перші...

play_circle_filled

Запитали вінницьких пенсіонерів про те, як вони витрачають пенсію та скільки потрібно отримувати, щоб вистачало. Колишні...

photo_camera

Через коротке замикання загорілася іномарка. На щастя, обійшлося без постраждалих.

Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up