Радарний фронт: у Повітряних Силах розповіли, як працюють захисники неба України

- Офіцер Павло Литвин, начальник радіолокаційного вузла, розповів про роботу свого підрозділу під час масованих атак дронів і ракет.
- Завдяки злагодженій роботі операторів РЛС і сучасній техніці виявляють тисячі цілей, забезпечують ефективну роботу ППО.
- Незважаючи на труднощі, військові продовжують модернізувати обладнання та тримати оборону.
— Коли ракети чи дрони летять на нас — оператори радіолокаційних станцій здебільшого не ховаються в укриття, а продовжують «видавати» та «вести» цілі. Для мене, як командира, це одночасно і гордість, і нерви… Наші РЛС-ки здригаються від роботи підрозділів ППО, які працюють зовсім поряд. Нові ворожі ракети та дрони продовжують летіти у нашому напрямку. А хлопці та дівчата локаторники продовжують працювати далі: хтось «видає» цілі, хтось забезпечує живлення станцій, а решта беруть до рук ПЗРК, кулемети чи автомати і прикривають підрозділ від атаки з повітря, — розповідає Павло Литвин, начальник радіолокаційного вузла радіотехнічного батальйону Повітряних Сил.
У підпорядкуванні офіцера — шість радіолокаційних станцій (РЛС) і десятки людей. Цікаво, що до повномасштабного вторгнення Павло працював старшим оператором на кондитерській фабриці. Дбав про те, аби українські діти ласували якісними смаколиками. А зараз захищає їх від ракетно-дронових атак росії.
— Скільки цілей виявив та супроводив підрозділ? Насправді це непросте запитання, адже рахунок давно пішов на тисячі: це і ракети різних типів (крилаті, балістичні, аеробалістичні), і дрони, і літаки. Статистика, на жаль, оновлюється цілодобово. Тільки за цей тиждень ми відбивали рекордну дронову атаку, коли росія запустила по Україні біля 200 дронів та один з найбільших комбінованих ударів, де ворог задіяв до двохсот ракет та БпЛА. Ми бачили, як щохвилини з’являлися нові і нові цілі.
Монітори із картою неба України буквально стали червоними. Ще й погодні умови заважали результативно працювати мобільним вогневим групам. У такі моменти вже хвилюєшся не про те, чи впораються оператори РЛС, а чи вистачить у зенітників ракет, на ці десятки і сотні цілей, що ми щодня виявляємо.
Не секрет, що на Київщині зосереджене потужне угрупування комплексів протиповітряної оборони. Проте, ефективність їх роботи залежить у тому числі і від вчасної та коректної видачі цілей фахівцями радіотехнічних військ. Їхні РЛСки часто працюють у парі із зенітними ракетними комплексами для прикриття важливих об’єктів.
Павло пояснив, що окремим «головним болем» є маскування стаціонарних станцій. Вони – громіздкі. Та ще й для ефективної роботи повинні стояти на пагорбах. Оперативна передислокація таких станцій просто неможлива.
— Чудово спрацювали макети, що імітують наші зразки техніки. Ворог неодноразово «знищував» наші «РЛС» своїми дороговартісними ракетами. Макети — теж недешеве задоволення, та результат того вартує. Щодо мобільних комплексів, вони працюють у різних регіонах України. До прикладу, зараз один — на Черкащині, другий — на Сумщині. Вони постійно переміщуються, змінюють позиції… Траплялось, що «ловили» цілі за кілька десятків кілометрів від кордону. Наші люди і техніка попрацювали скрізь.
Павло повернувся у бригаду після тривалої перерви у понад 10 років. Каже, хоч проблем і досі багато, та був приємно здивований змінами.
— Я ішов із армії у 2010-му році із твердим переконанням, що більше сюди не повернусь. Йшов через відсутність змін, зневажливе ставлення до військових, бюрократію… Зрозуміло, повернувся до війська через широкомасштабне вторгення і, відверто кажучи, був приємно здивований потужним «стрибком» українських РТВ за цей час. За час моєї відсутності суттєво оновили техніку, відбулось оцифрування видачі інформації із аналогових зразків та автоматизація роботи. Не приховуватиму, у нас і досі є деякі зразки радянського парку, проте вони також модернізовані та оцифровані. Більшість техніки — на сучасній елементній базі, як вітчизняного, так і західного виробництва. До речі, українські виробники виготовляють дійсно непогані станції. Зросла якість та ефективність роботи, зовсім інший рівень взаємодії між підрозділами.
Нагадаємо, що сьогодні День радіотехнічних військ, тому вітаємо причетних.
— На жаль, сьогодні нам не до святкувань. Ворог не дає змоги перепочити. Працюємо, оновлюємось і тримаємо свій фронт!, — підсумовує військовослужбовець.
Інтерв'ю з ним опублікували на сторінці Командування Повітряних Сил ЗСУ.
Читайте також:
У Вінниці відбулася акція на підтримку родин військовополонених і зниклих безвісти
Страшна аварія на обʼїзній Вінниці: шматки автівки розкидані по дорозі
У Літинській громаді п'яний чоловік стріляв по сусідах із пневматичної рушниці
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Валентина Олексієвич
Lidia