Виставка Івана Марчука – це вагома подія у культурному житті міста. Ім'я художника знане у всьому світі. У Туреччині видають каталоги з його роботами, видання The Telegraph визнало Івана Марчука одним із сотні найгеніальніших людей у світі, а його картини виставляють у різних музеях світу. І протягом місяця вінничани зможуть познайомитися із картинами художника.
Перш, ніж Івану Марчуку дали слово, художника вітали всі – Валерій Коровій, Максим Філанчук, почесні консули, архієрей Симеон та художник Володимир Козюк. Усі бажали здоров'я та довгих років. Крім того, голова ОДА вручив Івану Марчуку нагороду від проекту «Кращий художник». На що художник відповів, що йому ніде не видавали такого.
– Є 9 обласних центрів України, де я ще не був. Вінницька область входить у цей список, – говорить художник Іван Марчук. – Я багато де був: на 5-ти континентах, відвідав 10-ки країн, а у Вінниці не був. Вінницю оминав я, думав, що Вінниця і про мене не думала. Бо там, де я не був, там мене просили.
Виставка організована за сприянням генерального консула Республіки Молдова Михайла Куницького. До речі, разом із вітаннями запрошеному художнику, вітання так само адресували консулу. Так як почесному консульству Республіки Молдова у Вінниці вже два роки.
– Мені сподобалася ідея виставки у Вінниці. Дякую консулу пану Михайлу, що такий чоловік вперся і сказав, що все зробить, – сказав Іван Марчук.
Митцю вже 82 роки і про нього дійсно говорять по всьому світу:
– Турки готові були побудувати мені музей, тому що в Україні цього досі ніхто не зробив. Як ви знаєте капсула лежить, але вона буде лежати там до другого пришестя, – заявив художник.
Дійсно, капсулу було закладено президентом Віктором Ющенко на Андріївському узвозі в Києві, але будівництво досі не розпочалося.
У радянські часи творчість Івана Марчука була заборонена.
– Михайло Горбачов мене визволив з того пекла. Я людина ненаситна, затята, я – вічний мандрівник. І з 1989 року почалася моя світова Одиссея. Я жив у Сіднеї, Нью-Йорку, Канаді та містах Європи. Я працював без вихідних і творив, – говорить Іван Марчук. – Коли я повертався до України, то думав, що повертаюся до нормальної країни… Сумно мені.
Протягом дванадцяти років Марчук шалено працював у Нью-Йорку. Зараз його доробок налічує близько п'яти тисяч картин.
– Ця «тюрьма» у Нью-Йорку мені була потрібна для творчості. І сьогодні вона дарує людям насолоду по всьому світу.
Виставки художника регулярно проходять у Польщі, Німеччині, Бельгії, Люксембурзі, Туреччині, Йорданії. А зараз Івана Марчука запросили до Таїланду.
– Це була моя мрія з дитинства – потрапити до Таїланду. Це ж справжній рай на землі, – говорить митець.
Про виставки у країнах Азії Марчук говорить, що люди дуже дивувалися, зображеному на картинах, снігу:
– Вони його ніколи не бачили, так роздивлялися. Я навіть дозволяв торкатися до картин, – сміється Іван Марчук, а тим часом архієрей Симеон і сам спробував торкнутися до снігу на картині.
Художник все ж наполягає на тому, щоб в Україні створили музей з його картинами:
– До мене постійно ходять різні мери, президенти і я всі говорю: «У світі є музей Ван Гога, весь світ приїжджає в цей музей. Мільйони щоденно пливуть в казну Амстердама, дякуючи Ван Гогу. Зробіть і в Україні музей. Я вже знаний на весь світ художник. Невже ви не хочете, щоб увесь світ приїжджав до України і привозив грошенята», – говорить Марчук. – Не хочуть.
Тому художник планує оголосити конкурс на те, яка країна зможе побудувати музей, де будуть виставлені 100-200 робіт. Тим часом Валерій Коровій пошуткував, що такий музей потрібен у Вінниці.
Крім того, митець Іван Марчук говорив і про талановитих людей в Україні:
– У нашій країні дуже поганий грунт для того проростання талантів, бо Україна народжує найбільше талантів на квадратний метр у світі. То є правда, але талант, як квітка потребує, щоб його поливали, щоб вона проростала цвіла. Тож потрібно шукати грунту, де талант може прорости і такі грунти звичайно є – за межами України.
Власне, як художник Іван Марчук знайомить світ із Україною можна подивитися у залах художнього музею.
Вартість квитка: 20 гривень для дорослих, 10 гривень для дітей.
Читайте також:
Клубочки чудернацьких ниток: у Вінниці презентують виставку Івана Марчука
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер