…У неї немає субсидії, грошей і світла. Вона гріє ноги у порожній картонній коробці від «Рошена» під облрадою… Жінка з Козятина не перший день влаштовує на сходах до влади одиночний голодний протест. У шапці, в темних окулярах, решта обличчя прикриває плакатом: «Владо! Відреагуй!»… Мовчки повз неї проходили депутати – спішили на сесію облради… Хтось подумав про неадекватність жінки, а про їхню адекватність думала вона…
10.05
57 депутатів (із 84) 28 вересня розпочали роботу чергової сесії Вінницької обласної ради. Доходили, дореєстровувалися… Кворум уже був. Всі раді бачити один одного після літніх канікул: здоровались, обнімались, цілувались… Влада вітала перед трибуною - вручала відзнаки, грамоти, квіти… Згадували минулі дні народження депутатів і з весіллям «свободівця» Андрія Вигонюка привітали…
Представниця з БПП «Солідарність» Людмила Станіславенко швиденько зробила селфі із сусідкою по фракції - Ларисою Білозір… А Олег Легеза з БПП підсів до Людмили Щербаківської з «Батьківщини» - обоє жмеринчани. Жартували, сміялися…
Ейфорійну атмосферу в залі перебивав лише збій із електроенергією… Це було перше попередження.
10.20
Усі нагороджені владою сіли на свої місця, деякі з квіткою грамотою в руках старались непомітно вийти із залу поки з трибуни зачитували, що «за власним бажанням звільнився голова Піщанської райдержадміністрації». А в кулуарах розповідали, що він дізнався про своє звільнення під час недавнього відрядження за кордон, де був із головою облдержадміністрації Валерієм Коровієм. Озвучили, що на пенсію пішов Василь Федоришин, який, здавалось, все життя завідував комунальною власністю…
10.33
«Батьківщина», «Свобода» і «УКРОП» встають та йдуть до президії. Сенсації не чекали - блокування трибуни опозицією було добре проанонсовано. Ніби-то все через депутата Олександра Масленнікова, який очолює, так звану, «комунальну комісію». Рік тому його вигнали із «Батьківщини» - «за неслухняність». Не виконував партійних рішень – не так голосував. І він пересів до іншої фракції – Опозиційного блоку… Це той самий депутат, якого на одній із сесій вивів із себе прапор ОУН-УПА. "Тусуйся звідси, бл*дь!", - сказав Олександр Масленніков активісту, який намагався пояснити депутату значення прапора для українських націоналістів та бійців АТО.
Офіційно Олександр Масленніков - директор ТОВ "Магістраль 2002". Співзасновником цієї фірми також є депутат Вінницької міської ради від партії "Вінницька європейська стратегія" - Петро Бабій (минулого скликання був від "Партії регіонів"). Між іншим, Масленніков і Бабій також співзасновники приватної фірми "Алі Баба і ко" у власності якої ТЦ "Алі Баба", що знаходиться біля центрального ринку, а також ТЦ "Караван" по вул. Грушевського, який «виріс» замість продовольчого базару "Супутник". Окрім того, у приватній власності фірми "Алі Баба і ко" дві земельні ділянки – 0,0651 га по вул. Грушевського та 0,0473 га по проспекту Коцюбинського, де й знаходяться торгівельні центри...
Та повертаючись до облради. Комісія, яку очолює Масленніков, - найпрестижніша – ділять комунальне майно. До речі, заступником голови в Комісії з питань регулювання комунальної власності та приватизації є Юрій Яремчук з «ОпоБлоку». Замість Масленнікова опозиційні фракції запропонували призначити депутата з фракції «Батьківщина» Анатолія Ткача. За словами Людмили Щербаківської, Масленніков «сам вирішує, кому дати землю в оренду, а кому не дати».
- У міжсесійних перервах відбулися перемовини із головою обласної ради та головою облдержадміністрації, і вони пообіцяли, що на сесію буде внесено питання порядку денного щодо заміни голови комісії. Через декілька днів голови фракцій зустрілися із Валерієм Коровієм, він сказав, що обов’язково це питання буде внесено. То я хочу сказати, Валерій Вікторович, що ви є брехун! Ви обманули депутатів… Брехун - це літературне слово з енциклопедії: «Людина, яка завжди говорить неправду». Я вам передаю роздруківку значення цього слова. Почитайте, Валерій Вікторович… У вас є в кого вчитися – у тієї людини, яка зупинила війну за два тижні, яка дала солдатам по тисячі, яка продала свій бізнес, яка підвищила соціальний статус населення, яка сказала нам, що будемо жити краще… Але цього не відбулось. Валерій Вікторович, життя продовжується – бумеранг діє… Прошу в порядок денний внести рішення…
Але голосів не вистачило – не внесли…
10.36
«УКРОП» з трибуни озвучує свою заяву: про тиск на бізнес Олександра Шевченка, який висунув свою кандидатуру на вибори Президента.
10.50
Голосують за порядок денний – «за». Уже 61 депутат присутній у залі.
10.55
Помічниця Людмили Станіславенко принесла дві кави. Для шефині та племінника брата її чоловіка – теж депутата облради - Сергія Ткачука.
Без довгих обговорень прийняли програму підтримку учасників АТО та членів їхніх сімей.
Вислухали звіт прокурора. До речі, Людмила Щербаківська так по-жіночому красиво перед мікрофоном напросилась на каву до прокурора. Її цікавили справи вінницьких «тітушок» на Майдані. Прокурор відповідав, що вся детальна інформація є на сайт Генеральної прокуратури.
Можна я прийду до Вас на каву, і Ви мені покажете?...
На черзі третє питання: звіт комісії облради житлово-комунального господарства. До виступу депутата Андрія Ковальова питань у колег не було… 57 проголосували «за».
А от начальнику комунального підприємства «Вінницяводоканал» Олександру Чернятинському стояти за трибуною довелося довго. Він невпевнено звіт за перше півріччя, презентація була на екрані – слова і цифри… Вникати в інформацію особливо ніхто не хотів. Мабуть, так тихенько б і проголосували, якби не Валерій Скрипченко зі «Свободи»:
– Як ви попали на цю посаду?! Заступник у вас Кістіон – син міністра, кожен якійсь родич. Я не знаю, як таку непрофесійну людину можна утримувати на такій посаді! Ви не надали чіткої відповіді: коли, що і за які гроші буде зроблено? Я знаю, що ви провели тендер на 46 мільйонів і його виграє фірма, з села Ямпільского району. Ви родом теж з Ямпільского району? Кістіон теж з того самого села? Ви розумієте, що робити реконструкцію очісних споруд «Вінницяводоканал» виграє фірма з ямпільсого села?! Ми привозили і польську фірму, і київську…
– Ви мені нікого не привозили…
– А знаєте чому? Бо ви не ходили на цю комісію! Я кожен раз про це кричав. То, будь ласка, розкажіть зараз, хай почують всі вінничани: коли будуть реконструйовані вінницькі очисні споруди? І за які гроші? І яким чином виграла на це тендер фірма, яка ніколи в житті цим не займалась, окрім того, що її власник перед цим мав фірму, яка займалась реконструкцією готелю «Дністер» в Ямполі, по якому відкрито кримінальне впровадження?.. Та ви навіть прочитати свій звіт не могли!…
– Очисні в цьому році заплановано за кошти з державного бюджету. Роботи вже розпочаті. Щодо тендера. Є голова тендерної комісії – провели прозорі торги. Любий бажаючий міг взяти участь. Документи були надані, комісія розглянула. Згідно торгів визначено переможець. Якщо ви не знаєте, то він уже виконував роботи з реконструкції очисних споруд у Ямполі. І в мене нема основаній йому не довіряти…
Галас між депутатами намагалася стримати Людмила Станіславенко:
– Будьте толерантні один до одного, майте повагу… Неприємно слухати зауваження від одних, що хтось не так читає чи погано говорить . У нас теж є колеги-депутати, які, можливо, не дуже правильно вимовляють слова, не дуже чіткою українською мовою розмовляють, але ж ми маємо повагу. Дякую за розуміння…
Ніби в залі й стало тихіше, але звіт начальника водоканалу не підтримали. Тричі голосували. Власне, не безпідставні були підозри Валерія Скрипченка: пан Чернятинський справді має ямпільське коріння. І кар’єру там робив, і нерухомість залишилась: в селіЦекинівка - хата, в Ямполі – квартира.. . У 2014 році купив квартиру у Вінниці – 64 кв.м, а у 2016 році ще одну – 79 кв. м., є ще земельні ділянки… До речі, дружина – Валентина Чернятинська теж працює на «Вінницяводоканал», ще й підприємницькою діяльністю займається…
П’ятим питання порядку денного був звіт комунального підприємства «Вінницяоблтеплоенерго». Його навіть не слухали – одразу проголосували «за».
«Про бюджетний регламент Вінницької обласної ради 7 скликання» - це пропозиція заступника голови облради Ігоря Хміля («Самопоміч») – шосте питання.Про «рейтинг фінансового здоров’я». Зрозуміти про що мова, було важко не лише журналістами, а його колегами.
Якщо коротко, то депутат Хміль пропонував залучатися колегам і громадськості до формування бюджету області. Начебто так буде прозоріше, а було мутно. «Бюджетники» кричали у відповідь, що є відповідний закон формування бюджету, а те, що пропонує Хміль - це чисте політиканство. Бо інакше він хоч би раз поцікавився до цього, коли приймали бюджет, а не перед виборами активність проявляв. Мовляв, громадськість і так може залучатися через Громадську раду при облраді…
Кілька цитат із депутатського батлу фінансистів:
- Абсурд – це те, що ви знаходитися в цій залі. В цивілізованих країнах таких, як ви, не підпускають до таких установ навіть на 500 метрів!
- Що таке зведений бюджет області? Дайте мені визначення!
- Я - не великий бюджетник. Для цього є голова бюджетної комісії.
- Мене дивує, що ви протягом трьох років в цій облраді... Скільки правок внесли до обласного бюджету? Скільки ви були на бюджетних комісіях? Яким законом передбачений цей бюджетний регламент? Ви пропонуєте щоб ми внесли зміни в регламент і не користувались Бюджетним кодексом, а користувались Бюджетним регламентом…
- Яка різниця між ними? Як між обласним бюджетом і бюджетом області…
12.08
Поки одні кусали інших словами, з боку «УКРОПу» почали роздавати цукерки «Вечірній Київ», звісно, «Рошен». Передавав Олег Легеза (БПП). Далі через Людмилу Станіславенко потрапила цукерка до руки Тетяни Антонець («Опозиційний блок»), яка саме вийшла до мікрофону закликати до коректної поведінки колег:
– У мене питання до голови комісії з питань депутатської етики. Я абсолютно рівно відношусь до всіх колег депутатів, але маю прохання. Заступник голови обласної ради, якого ми обирали заступником, не може допускати некоректної поведінки до своїх колег-депутатів.
Цікаво, що на місце кожного депутата до початку сесії разом із матеріалами поклали ще звернення голови ОДА Валерія Коровія: просив зняти з розгляду питання про Бюджетний регламент, бо підготовлений документ суперечить ст. 19 Конституції. «Прийнявши документ облрада вийде за межі своїх повноважень».
Голова фракції БПП «Солідарність» Олександр Крученюк обходить зі всіх боків своїх депутатів і шепоче їм, але не надто тихо: «Не голосуємо»…
12.21
Голосують щодо регламенту бюджету… І знову напруга не витримує. Табло не показало: хто і як голосував.
21.24
Голова облради Анатолій Олійник оголошує перерву на 15 хвилин.
21.41
Другий дзвінок.
12.44
Третій...
12.52
Анатолій Олійник знову просить подзвонити… Він сидів у залі так одиноко. Як той мем Почекун…
12.54
31 депутат реєструється. «Сесія неправомочна»…
12.56
На табло уже 45 депутатів. Кворум є. Перерва було вдвічі довша – 30 хвилин…
Фракція «Самопоміч» у знак протесту щодо пропозиції їхнього представника Ігоря Хміля заявляє, що не буде брати участь у засіданні. За ними солідарна «Батьківщина»… Виходять…
31.01
27 депутат. 35 сесія облради 7 скликання «оголошується закритою»…
– Кожну сесію, поки Коровій не стримає своє слово - Масленнікова не знімуть з голови комісії, буду казати, що він брехун, - після закінчення прокоментувала Людмила Щербаківська. Ще є інші слова, і кожного разу будемо їх називати…
Всі пішли. Залишили макулатуру: 900 грамів матеріалів плюс 88 г роздруківок зміненого порядку денного. Це на кожного депутата. Шість питань = 164 грами за півдня роботи … Яка далі доля цього паперу з облради – окрема тема.
Свого часу розглядали проект щодо електронної бази проектів рішень. Тоді мова йшла і про закупівлю планшетів для депутатів. Але тоді проголосували «проти». Наскільки відомо, на наступне засідання облради готують новий проект. До речі, три райради на Вінниччині працюють з планшетами. Спеціально для того, аби запровадити і навчити місцевих депутатів користуватися новими технологіями приїжджали айтішники зі Львова…
…Жінка без субсидії під облрадою після сесії не сиділа… Свою макулатуру – коробку від «Рошену» забрала. Адекватна…
Про неї у нашому матеріалі: Одноосібний протест на сходах облради
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер