Що загрожує вільним виборам

Що загрожує вільним виборам
Під час першого туру виборів вінничани напевне стоятимуть у довгих чергах до виборчих дільниць. Велика кількість не знайде себе у списках. Зовсім не зможуть проголосувати ті вінничани, які ще знаходяться на відпочинку, за кордоном чи на вітчизняних курортах. Проблематичним буде голосування для людей, що знаходяться у лікарнях. Це - прогнози, які, сподіваємось, не справдяться

Конституція гарантує українцям обрання глави держави під час вільного, чесного та таємного голосування. Проте у Вінниці вибори будуть умовно чесними та вільними. Судячи з того, що органи, які мають забезпечити цю чесність і вільність, до останнього часу перебували в стані розгубленості. Цьому сприяла недостатність фінансування.
Всеукраїнська громадська організація «Комітет виборців України» вважає, що найбільша загроза проведенню в Україні демократичних виборів - відсутність фінансування виборів у 2009 році та відсутність прийнятого бюджету на 2010 рік. Принаймні, так було на кінець грудня. В Комітеті кажуть, що легітимність виборчого процесу сумнівна.
Адже через неприйнятий Держбюджет будь-хто з кандидатів може оскаржити результати першого туру.
Це може статися після самих виборів.
У ході підготовки до виборів виникло кілька проблем. Перша і головна: списки виборців - не якісні. Багато вінничан там себе не побачили. Друга важлива проблема - технічна підготовка дільниць до голосування. І третій фактор: кваліфікація членів виборчих комісій, та їх матеріальна зацікавленість у роботі. Часто представники кандидатів у президенти відряджали у комісії людей, які погано орієнтуються у тонкощах виборчого законодавства. Не секрет, що на кожній дільниці практично всю роботу здійснюють кілька осіб. Решта – своєрідна декорація демократичності процесу.
Штаби кандидатів часто обіцяли своїм членам комісій золоті гори, але розраховуватися не поспішають. За місяць роботи у комісії платять від 600 до 1000 грн. На Вінниччині в окружних комісіях працює 265 людей. У дільничних - до 5000 осіб. Тож, і місячні кошти на оплату їхньої праці чималі – до п’яти мільйонів гривень.

Представники органів реєстру виборців, штабів кандидатів у президенти, голови окружних комісій та інші причетні до виборчого процесу вінничани висловили своє бачення організації виборів. І висловлювання не були оптимістичними.
 

Олег Левченко (35)
член правління Громадянської мережі «ОПОРА», керівник програми навчання членів дільничних комісій у Вінницькій області
- Вибори в Україні сьогодні відбуваються «без участі виборця». Діалогу з людьми майже немає, нам пропонують «зажовані», старі лозунги і відсутнє жодне цілісне бачення, як вийти з кризи державі, а не бізнесу з кола підтримки кандидатів у президенти. Ми помітили три тенденції у процесі агітації: посилилася недобросовісна, так звана «чорна» агітація. Спрямована в основному на двох кандидатів, що лідирували останнім часом у виборчих перегонах. З кожним тижнем вона все більш вишукана. Посилилися спроби прямого та опосередкованого підкупу виборців. В останні два тижні майже згорнута пряма агітація кандидатами другого ешелону, за винятком С.Тігіпка, О.Тягнибока, В. Ющенка. Тому робимо висновки: основні кандидати борються за перший тур президентських виборів, другий ешелон - за місця в наступному парламенті. В Західній та Центральній Україні точиться найзапекліша боротьба бо тут виборці територіально сконцентровані. На Вінниччині видно дві тенденції у роботі з комісіями. Перша - в окремих округах відбулася заміна до 25% від складу ОВК. З різних причин та обставин, але це серйозно впливає на стабільність роботи та рівень компетенції дільничних комісій. До 50% членів комісій окремих дільниць не знали на першому засіданні, від якого вони кандидата були подані. Через відповідальність багато людей відмовилися бути членами дільничних виборчих комісій. Друга - у дільничних комісіях існує перевага в кількості членів від В. Противсіх, М. Бродського, С. Ратушняка, В. Януковича.

Відео дня
>Володимир Кінщак (51)
голова ОВК №12
- Ми не стикнулися з якимись надзвичайними ситуаціями під час організаційної роботи по створенню окружної виборчої та дільничних комісій. Але разом з тим, було і є чимало дрібних проблем, які перешкоджають організації роботи. Головна з них: ротація членів виборчих дільниць, постійна зміна їх складу довіреними особами кандидатів у президенти. З нового року фінансування виборчого процесу стабілізувалося. Зараз немає недостачі у коштах. Але якщо у Вінниці усі проблеми вирішуються оперативно, то у Вінницькому районі райдержадміністрація, райрада та інші державні і місцеві органи, які напряму мають сприяти у проведені виборів, самоусунулися від цього. У Вінницькому районі проживає половина виборців округу. А в приміщеннях сільських виборчих дільниць часто немає тепла та не забезпечені умови для роботи дільничних комісій та громадян, які 17 січня прийдуть голосувати. Проте ми намагаємося допомогти за рахунок міста.
Члени, що працюють у комісіях на постійній основі, отримають зарплату з коштів ЦВК. Решта самостійно домовлялася зі штабами і довіреними особами кандидатів. Їм треба було одразу ж визначатися з умовами оплати. Частково це й викликало зміни у складі дільничних комісій. Але зараз ситуація нормалізувалася. Я, як голова ОВК буду робити усе, щоб вибори на окрузі відбулися відповідно до закону. Нас постійно контролює СБУ, тому фальсифікація даних на рівні комісій неможлива.

Анатолій Синявський (51)
начальник відділу ведення Державного реєстру виборців міської ради у Ленінському районі
- Ми вважаємо, що мало вінничан вирішили перевірити правильність внесення їх у списки для голосування. Три наші відділи держреєстру виборців неодноразово нагадували: прийдіть і перевірте свої данні у виборчих списках. Вінничани у переважній більшості тягнули з цим до останнього моменту. Особливо це стосується молодих людей, які голосують вперше. Наші люди чомусь думають, що хтось має прийти до них і внести їх у список. Закон цього не передбачає. Там прямо написано: щоб здійснити своє виборче право, кожен громадянин має прийти до відділів держреєстру і перевірити правильність внесення у списки усіх даних. Саме для цього і друкувалися та були рознесені за адресами запрошення виборцям для участі в голосуванні. Якщо там були неточності, то виборець сам мав прийти до нас. Річ у тім, що у базових списках, які ми отримували від різних державних органів, було багато неточностей. Тому, якщо під час виборів будуть проблеми зі списками, це вже вина самих виборців. Ми зробили для якісної реєстрації усе, що могли, в межах законних повноважень. Якщо говорити відверто, то у списках у 2010 році менше неточностей, ніж на парламентських виборах 2007 року. Але вони будуть. Надіємося, що під час місцевих виборів у травні 2010 року якість списків  буде ще кращою.

Олег Фурман (40)
довірена особа кандидата в президенти (О. Тягнибок)
- На жаль, передвиборча кампанія проходила в нерівних умовах для кандидатів.  Щодо місцевих ЗМІ, то у нас не було жодного спротиву – все вирішувалося в межах законодавства. Щоправда виникали поодинокі неприємні ситуації у виборчих комісіях. Наприклад, член однієї з ОВК, комуніст, на засіданні дозволив собі брутально ображати нашого представника і отримав за це попередження. Також було дивно спостерігати, як довірена особа одного з «провідних» кандидатів у президенти приносила на виборчу комісію подання відразу від шести інших кандидатів. Якраз у цьому є велика загроза. Зареєструвавши велику кількість «технічних» кандидатів до виборчих комісій, олігархи отримали по їх квоті велику кількість членів комісій. А це може призвести до тиску та махінацій під час підрахунку голосів. Були також  десятки дзвінків від голів ДВК з настійливим проханням замінити наших представників в комісіях на представників інших кандидатів. Коли я радив їм діяти згідно із законом про вибори, то вони чомусь звинувачували мене у спробі зірвати вибори.

Іван Бондарчук (57)
довірена особа кандидата у президенти (В. Янукович)
- Найбільшою загрозою виборам було недофінансування з бюджету виборчого процесу. Але зараз цю проблему зняли, фінансування пішло на місця. Щодо ротацій членів виборчих комісій, то закон дозволяє довіреній особі кандидата замінювати членів дільничних виборчих комісій за добу до виборів. Хочу сказати, що ми замінили по Вінниці лише двох осіб. Я це знаю достеменно. Я вважаю, що списки виборців неякісні. Це може створити проблеми у день виборів на дільницях. Цьгоріч вибори вперше проходять на основі державного реєстру виборців. Другий тур та наступні вибори будуть організовані у цьому сенсі краще. Ми, знаючи про ці проблеми, налаштовували своїх агітаторів, щоб вони пропонували людям перевірити свої дані у списках виборців. Про недосконалість списків свідчить хоча б те, що до останнього часу не були зафіксовані виборці і не створена спеціальна виборча дільниця у тубдиспансері. Зараз ЦВК вирішила це питання. У нас є інформація, що певні дії готуються нашими супротивниками щодо фальсифікації виборів. Ми налаштовані робити усе, щоб зберегти результати виборів. Тут логіка така: напевно не варто розраховувати, що наш кандидат набере у Центрі України, і на Вінниччині зокрема, більше голосів, ніж Тимошенко. Тому усім нашим людям ми сказали: не треба вдаватися до жодних дій, які можуть бути розцінені, як фальсифікації. За це ми відриватимемо голови. Але ми налаштовані захистити результати виборів усіма законними методами.

Сергій Кудлаєнко (35)
начальник виборчого штабу (А. Яценюк)
- Робота окружної дільничних виборчих комісій нас задовольняє. Це, скоріше, ми їх не задовольняємо. Адже, головна проблема – це людський фактор. Політична партія «Фронт Змін» вестиме паралельний самостійний підрахунок голосів на виборах Президента України 2010 року.  
Я сподіваюся на те, що в Україні все-таки буде достовірно проведений підрахунок голосів Центральною виборчою комісією, відповідними виборчими комісіями, а не партіями. 105 тисяч людей по всій Україні є на виборчих дільницях від «Фронту Змін». Ми повністю готові до паралельного підрахунку. Водночас на цих виборах імовірні фальсифікації насамперед за рахунок купівлі голосів українців. Уже ходять і носять: кому по 100, по 200 гривень, кому гречку, цукор. І люди це відверто визнають. Особисто у нас проблем із агітацією на рівні області немає. Усе відбувається в рамках чинного законодавства. Але, особливістю цих виборів стало використання сфальсифікованих соціологічних опитувань для впливу на виборців. На Тимошенко і Януковича працюють технологи, яким поставили завдання створити замість трьох кандидатів, які були у вересні, двох. Ми не віримо соціологічним опитуванням, а тому справжній результат покаже голосування. Рейтинг побачимо 17 січня. Фальсифікуватимуть також результати виборів за допомогою членів виборчих комісій технічних кандидатів. Їх дуже багато – переважна більшість. Технічні кандидати вводяться, по-перше, для контрагітації. по-друге, для того, щоб мати у комісіях людей, які належать «Їй» або «Йому». Вони поділили цих технічних кандидатів між собою. Там, де результат Яценюка буде високий, ці люди підійматимуть бюлетень і проголошуватимуть інше прізвище, хоча там стоятиме «Яценюк». Зі 105 тисяч членів партії по Україні під час виборчої кампанії політичну силу залишили лише четверо. Це про щось говорить.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (1)
  • Anonymous

    знакомые все хари, они нам канешна памагут
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
10:18 Де у Вінниці 31 березня відключили воду та світло? Перелік адрес 10:10 Назавжди 43: Вінниця прощається з Героєм Віктором Ковбасюком 10:02 Сьогодні відзначають День флориста. Історія, заборони та прикмети 31 березня 09:40 Автошкола: чи варто її відвідувати? (Новини компаній) Від читача 15:08 На Вінниччині стартує проєкт підтримки ВПО та людей з інвалідністю «Соціальна згуртованість в дії» 21:00 ТОП важливих новин на «20 хвилин» від 24 по 31 березня, які ви могли пропустити 20:03 Разом у коханні та на війні: як подружжя Слепухіних з «Червоної калини» борються за нашу свободу 19:10 Археологічні розкопки в Оксанівці: розпочались дослідження давнього скельного монастиря 18:18 Другий меморіальний турнір Федора Новіка з хокею на траві виграли господарі поля photo_camera 17:58 «ЯСКО» — чемпіон! Вінничани здобули тріумф на Кубку Лобановського play_circle_filled 17:48 «Борщ і відбивні для Героїв»: як кухар «Форель» годує поранених на Донеччині 17:04 У Павлівці облаштували нове гніздо для лелек 15:50 Яскравий квітень: які театральні екскурсії, подорожі та майстер-класи підготували для вінничан? 14:35 У квітні Укрзалізниця скасує курсування електричок з Вапнярки до Одеси 13:05 Під Іллінцями від чуми гинуть кабани. Що відомо про ситуацію? play_circle_filled 12:25 На Вінниччині знайшли отруйного павука — чорного ерезуса, більш відомого як павук-сонечко 12:12 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 11:06 30 березня — День прогулянки в парку. Влаштуйте повноцінний вихідний з користю для здоров'я 10:54 Найкращою футзалісткою чемпіонату області була визнана граюча тренерка
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up