Верховна Рада України прийняла законопроект №6776-д від 14.11.2017 про поправки до Податкового кодексу, які обмежують отримання посилок з-за кордону
З 2018 року на одну людину припадатиме три посилки на місяць. Тільки от незрозуміло, вартість кожної повинна не перевищувати 150 євро, чи сумарна вартість?
В Пояснювальній записці до законопроекту (посилання на законопроект) зазначається:
“196.1.17. ввезення на митну територію України на адресу одного одержувача (фізичної особи) у перших трьох міжнародних поштових та/або міжнародних експрес-відправленнях протягом одного календарного місяця товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, в одній депеші у міжнародних поштових відправленнях або в одному вантажі експрес-перевізника у міжнародних експрес-відправленнях”.
Три посилки з-за кордону в місяць - за таке обмеження проголосували нардепи. Чи зміняться ваші звички онлайн-шопінгу за кордоном?
Коментар від пошти
З проханням прокоментувати зміни, які стосуються отримання поштових відправлень з-за кордону, ми звернулись до прес-секретаря “Нової Пошти” Тетяни Попової.
— З моменту прийняття парламентом поправок до законодавства, у ЗМІ та соцмережах сформувались дві діаметрально протилежні думки. Одні експерти вважають, що це 3 відправлення по 150 євро кожне, інші говорять. що сумарна вартість має становити 150 євро. Для першої позиції є підґрунтя у вигляді пояснювальної записки Мінфіну, який саме таку ідею і закладав. Втім, з формулювання викладених норм не можна однозначно стверджувати, що саме кожна з трьох посилок, які споживач має право отримати без сплати ПДВ, має не перевищувати суму у 150 євро. Навпаки, вона читається так, що сумарна вартість товарів у трьох посилках на місяць не має перевищувати 150 євро.
Одразу виникає декілька питань: якщо споживач ввозить 4 посилки по 1 євро кожна, ПДВ потрібно сплачувати? А що буде, якщо упродовж місяця споживач ввезе 3 посилки по 1 євро (чохол для телефону, наклейки), а 4-й раз товар – на суму 100 євро?
Виходить, платити потрібно і ПДВ? І де логіка обмеження кількістю без визначення загальної межі таких відправлень за місяць?
У прийнятому законі не врегульовано механізм обліку кількості відправлень, що отримуються особою, та механізм обліку вартості товарів, що ввезені у відправленнях. Тобто невідомо, які інструменти будуть використовувати для ідентифікації одержувачів відправлень.
Коментар від експерта
Про основні аспекти новвоведень розповідає засновник Інтернет -магазину F.ua Дмитро Покотило.
— Що з поштовими посилками будуть робити, то для мене це залишається загадкою, адже яким чином можна контролювати таку велику кількість компаній, які займаються міжнародними відправленнями в Україну. Та й продавець, який передає товар, не зобов'язаний вказувати свої паспортні дані. Має бути якийсь номер, а зарубіжні магазини не будуть давати кожному покупцеві окремий номер. Мені здається, що необхідних інструментів у держави немає. До Нового року це зробити нереально. Я не бачу у цьому законопроекті великого негативу, але й переваг теж не розумію. По-перше, велика кількість людей буде обслуговувати закон, а по-друге, я дуже сумніваюсь, що з цими змінами можна буде отримати дохід у бюджет.
Нагадаємо, що схожі обмеження зарубіжних відправлень уже діють у сусідній Білорусі. Окрім цього, там обмежили безмитний онлайн-шопінг з-за кордоном до 22 євро на місяць.
Цей матеріал було підготовлено в рамках програми міжредакційних обмінів за підтримки національного фонду на підтримку демократії NED
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер