Сурогатна мама не віддає дітей

- Це – трагедія! Діти будуть плакати не своїми голосами. Бо ті, кому їх хочуть віддати, для них чужі люди. А як ще почують чужу мову, - так каже Ірина, мешканка Бару, що народила італійцям двійку хлоп’ят. А сама полюбила їх, як рідних.
Ще навесні нинішнього року Барський районний суд постановив визнати подружню пару з Італії біологічними батьками двох хлопчиків-двійнят з міста Бар. Перед тим на двох засіданнях судді приймали протилежні рішення.
10 грудня, Вінницький Апеляційний суд залишив без змін рішення суду першої інстанції. Про це журналісту RIA повідомив адвокат Леонід Мазур, який брав участь у судовому засіданні.
Такий висновок колегії суддів вразив у саме серце 32-річну пані Ірину, яка виношувала і народжувала дітей для італійців.
«Це трагедія для нас!»
Два роки минуло після народження Іриною хлопчиків-двійнят. Місяць тому, 9 листопада, вони всією сім’єю відзначили день народження малят.
Весь цей час діти були з Іриною і її чоловіком Дмитром. У подружжя є 14-річна донька Олександра. - Ми всі разом доглядали малюків, виховували їх, у нас були спільні радощі й плачі, бо ж діти без сліз не ростуть, - каже Ірина. - Наші хлопчики усім своїм єством відчувають, що ми їхні батьки. Вони знають наші руки. Наші очі. А ми вже без них не уявляємо себе. Так само, як і вони без нас. А тепер їх хочуть у нас відібрати. Ви можете уявити, як це має відбуватися? У мене від однієї думки про таке мурашки бігають по спині.
Пані Ірина переконана: якби все робилося так, як потрібно. То нинішньої ситуації вдалося б уникнути. Упродовж перших трьох днів після появи на світ дитини від сурогатної матері, батьки мали б забрати дитину до себе. І вже з трьох днів маля було б з ними.
- Знаю, що дехто з таких батьків супроводжує сурогатну маму вже тоді, коли вона виношує дитину, - розповідає Ірина. – Разом чекають тієї щасливої миті. У всьому підтримують сурогатну маму, оберігають її від неприємностей, щоб дитина народилася здоровою. У моїй ситуації все було навпаки. У мене таке враження, що цим італійцям дитина взагалі не потрібна. Або потрібна для чогось іншого.
За словами співрозмовниці, вона тільки один раз бачила італійську пару. І то недовго.
- Таке враження, що їх показали тільки для того, щоб підтвердити, що такі люди є насправді, - каже Ірина.
Договір… заднім числом
- Так, Ірина - сурогатна мама. Але вона не підписувала жодного документа, - каже адвокат жінки Леонід Мазур. – Її тільки на словах запевняли в тому, що все оформлять належним чином. Процедура запліднення пройшла у Києві. Ірині багато разів казали, що сурогатне материнство у нас не заборонене законом, і тому нема жодних підстав для хвилювання. Говорили, що їй треба берегти здоров’я, щоб усе пройшло добре. Про оформлення документів рідко згадували. Ірина так і не дочекалася, коли їй нададуть їх на підпис. Декілька разів її запрошували в клініку на обстеження. За словами адвоката, всю увагу жінка зосереджувала на своєму стані здоров’я.
- Навіть тоді, коли справа дійшла до виконання найважливішого етапу – запліднення, жодних паперів про те, що вона стає сурогатною мамою, не надали, - розповідає Леонід Мазур. - Не зробили це й тоді, коли виношувала дитину. І грошей жінка не отримувала. Один раз їй дали тисячу гривень після народження дітей. І все. Жінку просто обдурили. Коли їй нарешті принесли договір, дітям уже виповнилося два місяці. Можливо, Ірина й підписала б документ, якби той, хто приніс його, не наполягав, щоб зробила це заднім числом. Це її насторожило і вона відмовилася ставити підпис.
Адвокат наголошує: без наявності договору, що врегульовує відносини між трьома сторонами - сурогатною мамою, біологічними батьками і клінікою, не може йти мова про факт сурогатного материнства.
- Варто було суду детально дослідити одну цю обставину, і все, як кажуть, стало б на свої місця, - каже адвокат Леонід Мазур. - Чому суд не взяв до уваги цей очевидний факт, важко пояснити. Тому ми будемо оскаржувати ухвалу Вінницького Апеляційного суду у Вищому спеціалізованому суді.
У понеділок, 3 грудня, до нас в редакцію RIA прийшли несподівані гості. Це були журналісти одного з популярних видань Франції «Le Monde». Виявляється, вони проводять журналістське розслідування у справі сурогатної матері з Вінниччини. Просили допомогти зустрітися з жінкою, яка стала сурогатною мамою. Французи сказали, що ця справа викликала інтерес не тільки у них, а й в італійських журналістів. Адже склалася незвична ситуація, яку вирішують у суді.
Вони зустрілися із Іриною та її сім’єю.
- Французи намагалися зустрітися з італійською подружньою парою, - каже Ірина. - Але їм це не вдалося. Кажуть, можливо ті уникають зустрічі, через те, що в Італії сурогатне материнство заборонене чинним законодавством, а може, є інша причина. Тому й з’ясовують усі деталі. Перед тим, як приїхати у Вінницю, мали зустріч в Києві в офісі Уповноваженої Верховної Ради з прав людини.
На жаль, журналістам RIA не вдалося поспілкуватися з представниками батьків-італійців. Але газета готова надрукувати їхню позицію у найближчих номерах (ЖИРНЫМ)
Ірина Таргулова,
представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини:
- Ці діти - громадяни нашої держави. Мають на це офіційні документи – свідоцтва про народження, в яких записані мама й тато. Вони вже розмовляють українською мовою. Тому не можна їх розглядати як естафетну паличку, передаючи від одних людей до інших тільки тому, що хтось з дорослих підписав, чи не підписав якісь документи.
На судовому засіданні у понеділок, 10 грудня, я наголошувала, що Міністерство охорони здоров’я встановило зразок договору для сурогатних матерів, він узгоджений і затверджений Мін’юстом. Цей документ є обов’язковим для всіх лікарняних закладів, що мають ліцензію на виконання процедур сурогатного материнства, а також для їх учасників. У даному випадку є очевидні порушення в документальному оформленні процедури. Не дотримані також інші норми чинного законодавства. Найбільш прикро, що так і не враховані інтереси дітей. Не знаю, як їх мають позбавляти громадянства, якщо передаватимуть італійцям, адже зробити це можна тільки через Указ Президента держави.
RIА дізналася, скільки коштує сурогатне материнство
Про можливість стати сурогатною мамою пані Ірина дізналася з оголошення в газеті. Розмістив його представник однієї з київських клінік. Сам він вінничанин. У такий спосіб чоловік підбирає клієнтів. На web-сторінці однієї з київських клінік розміщений прейскурант цін для процедури сурогатного материнства.
Так, за $2,5 тис. вам знайдуть кандидатуру на роль сурогатної мами, обстежать її та підтримають вас у юридичних тонкощах. $10 тис. доведеться заплатити жінці, яка народить дитину. Додайте ще дві тисячі, якщо дітей народиться двоє. По $300-400 треба буде платити щомісяця на підтримку вагітної жінки. $3000 – вартість аналізів та пологів. Форсмажорні обставини у цей пункт не включені. Оформлення документів для дитини, яку забиратимуть за кордон, коштуватиме приблизно 1,5 тисячі доларів. Найменша сума, вказана в прейскуранті, 10 євро. Стільки треба заплатити за годинне відвідування сурогатної мами чи за супровід її до лікаря. Весь перелік послуг становить понад $20 000
Насправді послуга мами-«інкубатора» коштує $20-30 тис. Бо клініки не включають у прейскурант особисті домовленості між сурогатною мамою і біологічними батьками.
Загалом в Україні нараховується понад 20 клінік, що мають ліцензії на здійснення процедур із сурогатним материнством.
Тим часом сурогатне материнство заборонене законом у низці країн Європи, зокрема, Франції, Німеччині, Італії.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
-
Верника НикулинаЯкщо чесно, то я в перше зустрічаю таку ситуацію, яктаке клініка могла допустити?! Навіщо сурогатній мамі абсолютно чужий малюк, він має гени своїх батьків. Розумію, що під час вагітності та пологів дуже грають гормони, але ж не до такої міри. Сама здавала своє тіло в оренду ,була сурогатною мамою ,не приховую, але для мене ситуаці про яку йдеться в статті дійсно якась не зрозуміла!!!
-
ИраТю... Ну как так можно? генетически это не твои дети? Их же всю жизнь потом будет мучить в подсознании то, что что-то с ними не так. Что они не дома. Я вот полностью поддерживаю сурогатное материнство. НО в таком случае только в хорошей клинике, где родители все же получат своих детей. А тут она как будто в шаражкиной конторе была!
-
Тетяна РомашкаЯ була сурогатною мамою і те що прочитала то реально якась дикість. Не може жінка в адекватному стані забирати чужу дитину. Це должні буть сугубо ділові відносини, ти їм дитину, а вони тобі гроші.Верника Никулина reply Тетяна РомашкаПогоджуюся, сама проходила той самий шлях, що й ця сурогатна мама про яку в статті йдеться. Але ж має бути якийсь здоровий глузд. Тим паче з клінікою та біологічними батьками має бути укладений контракт, там за порушення штрафи страшенні. У будь-якому разі коли сурогаткою в біотехі яула, то в мене була впевненість в тому, що дитина мені не залишиться а після пологів її забируть і я просто після відмови отримаю свої кошти. До речі дитину я не бачила після пологів ,це була одна з умов договору і вважаю ,що це правильно!Ира reply Тетяна РомашкаСогласна! "глаза у нас одинаковые"... Ну совпал цвет, так бывает. Био родители ведь часто выбирают похожих на себя людей. А как теперь людям знать что их дети ходят где-то, но никогда не будут с ними? Почему о них она не подумала??
-
Настасьяона однозначно неправа. У нее нет никаких прав на этих детей! Она просто их выносила тем людям, у которых это не получалось сделать самостоятельно. И видимо родители тоже хороши – клинику ненадежную выбрали. В том же биотехе такая ситуация невозможна!Ира reply НастасьяИменно. Эта женщина была просто как бы сосуд! Это была ее основная функция и все. А вы о какой клинике говорите? Биотехком?