Іван із сім’єю був вимушений переїхати у Вінницю. - Рішення приймалося за лічені години після того, як на сусідніх вулицях нашого району вперше впали снаряди, а від розривів вібрували стіни підвалу, в якому перебувала моя сім'я, - розповідає чоловік. – Крім того на наш вибір вплинули ще два факти - Вінниця отримала статус "найкомфортніше місто 2013", і дві донецькі IT-компанії перевезли свої офіси саме у Вінницю. Місто і люди у ньому по-хорошому здивували. І сьогодні, через більш ніж два роки, Вінниця продовжує радувати, а вінничани в більшості своїй у різних сферах життя показувати свою доброту, людяність і готовність до конструктивного діалогу.
Іван Шихат-Саркісов витрачає час, сили, гроші та гроші друзів на роботів і дітей. Фото - Наталя МнухінаЗа словами Івана, вимушене переміщення у інше місто на деякий час вибило зі звичного русла діяльності, у тому числі і за освітнім проектом Roboclub. - Незабаром прийшло розуміння необхідності його переформатування і масштабування. Так народився technic.in.ua, проект про технічну творчість для дітей та підлітків, – каже Іван. – Проект просуває ідею створення для дітей будь-якого населеного пункту безкоштовних клубів з освітньої робототехніки і візуального програмування.
Педагог проводить заняття з робототехніки. Фото - Наталя Мнухіна
У Вінниці Іван Шихат-Саркісов співпрацював з правозахисною організацією "Джерело Надії". У 2015 р. проводилися регулярні заняття у змішаній групі - діти-переселенці і вінницькі школярі безкоштовно вивчали освітню робототехніку. З 2016 р. така співпраця відбувається на базі навчального центру HUB School в рамках його соціальної відповідальності. Проводяться періодичні безкоштовні майстер-класи з робототехніки для дітей різного віку і регулярні заняття для учнів 4-го класу в школі № 25. Проект technic в тому чи іншому вигляді охоплює на сьогоднішній день більше 10 міст України, проводить активну діяльність у Facebook-спільноті і налічує майже 2300 однодумців зі всієї країни.
Чи реально створити безкоштовний клуб робототехніки в Вінниці?
Іван наводить слова із книги письменника Паоло Коельо. "Якщо ти чогось хочеш, увесь Всесвіт буде сприяти тому, щоб твоє бажання збулося". - Якщо людина хоче щось зробити, вона шукає і знаходить можливості. Необхідно мати бажання дати дітям - своїм, сусідським, будь-яким, можливість вчитися і розвиватися за допомогою найкращих освітніх інструментів, відсутніх в місті або недоступних фінансово для усіх верств населення, - вважає педагог. - Коли мені кажуть, що це все дуже дорого, я пропоную перерахувати бюджет робоклубу на літри слабоалкогольних або енергетичних напоїв, кількість порцій фастфуду, пачок цигарок. Іван розповів, що волонтери допомагають зібрати кошти на обладнання клубів. - Хто буде працювати у робоклубі? Я ж працюю, значить зможуть і інші, говорить він. - У мене досить напружений графік роботи. Крім Вінниці я зайнятий в освітньому проекті у Києві, але все ж, я знаходжу 3 години часу для вінницьких школярів і щовівторка проводжу безкоштовні заняття.
Щовівторка учні 4 класу школи № 25 безкоштовно вивчають робототехнікуРоботехніка має бути у шкільній програмі
Іван створив безкоштовний відкритий онлайн курс з роботехніки. YouTube-плей-лист можна знайти за посиланням .
Також підготовлено матеріали для продовження. Особливим приводом для гордості чоловік ввважає той факт, що кілька місяців тому в додатку YouTube for Kids на перших позиціях пошуку по слову "роботи" (укр.) з'явилися кілька роликів зі згаданого плей-листа.
Іван Шихат-Саркісов говорить, що необхідно, аби робототехніка найближчим часом стала окремим предметом у школі. - Освіта має швидко адаптуватись до потреб суспільства і надавати учням такі знання, які у майбутньому дозволять стати конкурентоспроможними фахівцями ІТ-індустрії, - каже учитель-ентузіаст. - Зрозуміло, що закладати фундамент навичок програмування необхідно з початкової та середньої школи.
Робототехніку можна вивчати, починаючи з початкової школи. Фото - Наталя Мнухіна
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер