Багатоквартирний дім у Вінниці можна утеплити за рахунок держави. У Вінниці діє дві програми утеплення для багатоквартирок. Які будинки ними скористалися, та що необхідно зробити, аби не мерзнути взимку 2017 року?
У будинку на Литвиненка, 44 ще нема ОСББ, але є старший по будинку - Іван Капля. Його обрали на загальних зборах мешканці багатоквартирки. Налаштовувати на утеплення дому він почав ще у 2015 році. Каже, шукали різні способи, але зупинилися на програмі від міськради, де 30% коштів за утеплення сплачують мешканці, а інші 70% беруться з міського бюджету. Перед цим хотіли утеплитися за рахунок держпрограми “Тепла оселя”, але та програма - для ОСББ. Яке тільки мають створити.
Далі міськрада визначила ціну, обмірявши площу фасаду та квартир, а старший по будинку розподілив кошти між мешканцями дев’ятиповерхівки. Після того, як кошти були зібрані, підписали тристоронній договір між міськрадою, підрядниками та представником мешканців. Далі перерахували зібрані з людей 30 % коштів (або 500 тисяч грн) авансом на рахунок підрядника, і робота зрушила з місця.
Як починали?
Основні тепловтрати йдуть через фасади, покрівлі, техповерхи, підвали. Спеціалісти рекомендували мешканцям почати капітальний ремонт зсередини будинку: замінити вікна, водопровідні труби і т. д. Але мешканці вирішили братися за найважче і найдорожче - фасад, який почали ремонтувати минулого літа.
Звичайно, мешканці не одразу погодилися викласти таку кругленьку суму. Переговори велися із кожною квартирою окремо - а їх у багатоквартирці 180. Когось шукали у Києві, когось в Італії, і в результаті будинок вже утеплений на 90%.
Держпрограма - тільки для ОСББ
За даними аналітиків Інформаційної кампанії “Сильніші разом!”, у 2015 році за державною програмою в Україні було видано 1,300 млн гривень “теплих кредитів”. Доступні вони для кожного мешканця багатоквартирки окремо або для ОСББ. У середньому на утеплення окремої квартири у 2015 виділялись 20 тис. грн кредиту, для ОСББ - 110 тис. грн.
Іван Капля каже - коли хотіли теплоізолювати фасад, спершу мали надію на державу.
- Коли я пішов до банку консультуватися із приводу кредиту, мені сказали: оскільки ми - багатоквартирний будинок, а не ОСББ, кредит можуть дати лише кожному мешканцю будинку окремо. Але аж ніяк не будинку. Тому вирішили співпрацювати із містом, - сказав старший.
Олег візьме кредит у розмірі 100 тисяч гривень на вікна, 40% за матеріали “ЮМ і Р” відшкодує держава (тим, хто на субсидії, відшкодують 70% замість 40). Місто погасить 30% від вартості матеріалів і роботи, і таким чином людям залишиться сплатити 30% від ста тисяч - тобто 80 квартир скинуться по 375 гривень.
А от фасад багатоквартирки Олег Побірський утеплятиме за міською програмою. Чому так? Каже, є два аргументи:
- Ми збирали протоколи із підписами наших жителів за одним зразком, зараз банк вимагає іншого зразка. Відповідно, довелося збирати підписи повторно. У новому протоколі у рядку “Утеплення” люди пишуть: “За утеплення, але проти кредиту”.
- Взагалі вартість робіт треба розраховувати. Для когось дешевшою виходить державна програма утеплення, для когось - міська. Для “ЮМ і Р”, наприклад, за моїми розрахунками, дешевшою буде міська програма.
Роман Фурман, виконуючий обов’язки директора Департаменту житлового господарства, зазначає, що порівнювати державну та міську програми утеплення складно.
- Є багато нюансів, які можуть впливати на вартість програми. У кожному випадку суми економії різні, тож однозначно сказати, яка із програм дешевша для людей, не вийде. Єдине, що можна сказати напевне, у цьому питанні найголовніший фактор - бажання та ініціатива зі сторони мешканців, - каже чиновник.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер