Олександр Вондра: «Щоб декомунізуватись - відродіть середній клас»

Олександр Вондра: «Щоб  декомунізуватись  - відродіть середній клас»

Відкрита дискусія з екс-міністром іноземних справ Чехії Олександром Вондрою відбулась сьогодні, 31 березня в креативному просторі "Артинов". 20minut.ua публікує основні думки політика про декомунізацію, посткомуністичний досвід Чехії та наступні кроки України.

Пострадянська трансформація

Суспільство базується на трьох поколіннях, щоб досягти стабільності, потрібно пережити два покоління, це мінімум 40 років. Але практична політика живе не в роки Мойсея, і якщо ви виграли вибори, мусите досягати реформ дуже швидко, щоб люди побачили результати.

Економіка понад усе. Європейці радять будувати нові інститути, але це не основне.

Ми зробили важливу річ -  повернули кожному власнику все майно, конфісковане радянською владою. Спочатку було нелегко, бо коли якась бабуся отримувала будівлю, яка належала її предкам і в неї не вистачало грошей на реставрацію, це було не дуже добре, але крок за кроком ми це подолали.

Відео дня

Це повернуло людям відчуття власності та відчуття відповідальності за власність і за економічну ситуацію в країні. Половина населення Чехії -  п’ять мільйонів з десяти отримали вигоду від повернення майна.

Якщо ви відвідаєте Прагу й Будапешт – то помітите вражаючу відмінність, в Празі кожна будівля сяє, а в Будапешті сіра. Причина в тому, що кожна будівля в Празі має свого власника. Тоді як в Угорщині приватизовані конкретні квартири, а не цілі будинки. Квартири усі знаходяться у власності людей, а будинок має колективного власника.

Цей процес повернення власності і процес приватизації, коли дві третини майна були безкоштовно роздані людям сприяло будівництву нового середнього класу.  Комуністи ненавиділи середній клас, вони його вбивали, і щоб декомунізувати суспільство, найкращий спосіб  - відродити середній клас.

Шлях до Європейського союзу

Перший крок, який посприяв вступові в ЄС –  відкриття ринків Європейського союзу.  До того 60 відсотків нашої економіки було орієнтовано на країни Східної Європи, тоді як після реформи 80 переорієнтувалося на Західноєвропейські ринки.  Вони дуже конкурентоздатні і це сприяло покращенню продукції .

Нам в якомусь сенсі пощастило через  вигідне географічне розташування,  ми маленька країна і були сприятливі геополітичні умови на той час. Америка була дуже сильною державою, Росія дуже слабкою і в Європі панувала ейфорія щодо розширення ЄС. Дуже важливо, що такі країни як Чехія, Угорщина та Польща здобули членство в НАТО ще до того, як стали членами Євросоюзу. Це визначна подія, і невідомо, як повернулася б історія, якби не було сильної Америки на той час.

Тоді були справжні лідери: Рейган, Тетчер, та інші. А де зараз лідери? Минулого тижня Федеріка Могеріні, (міністр іноземних справ Євросоюзу) і я не знаю, чи ви помітили, якою була її реакція на терористичні атаки в Брюсселі – вона плакала. На публіці. З одного боку це вияв людських почуттів, але з іншого боку  я очікував іншої реакції від лідерів ЄС. Я уявляв, якщо Путін дивився телевізор, він мабуть посміхався.

Про геополітичні зміни

В 2000-х Сполучені Штати почали свою політику розширення імперії. Якщо ви маєте супер владу, у вас багато відповідальності, а коли багато відповідальності, ви втомлюєтесь від неї. І так у 2008 НАТО сказало ні розширенню на Україну.

Помилка Америки у перезавантаженні стосунків з Росією. Вони пропонували щось росіянам, але не просили нічого взамін. Америка обмежила свої інтереси лише тихоокеанськими, показавши що більше не зацікавлена в Європі. І Путін зрозумів, що в нього розв’язані руки.

Америка відійшла від справ, тому Європа створила свою політику європейського сусідства. Поляки, Чехи та Угорці, спрямовували свої зусилля на Україну, але вони були дуже м’якими. Іспанці, італійці та португальці змістили фокус на середземноморські країни. Зараз  Єропа переживає стійкого Путіна зі сходу і жахливу хвилю міграції з півдня.

Фільм жаху чи шлях до порятунку

Що робити? Захід має прокинутися. Інакше буде сценарій фільму жахів. Південь Європи стане комуністичним. Німці  і шведи не захочуть платити за це і стануть більше націоналістичними,  Франція стане ісламською державою, Великобританія вийде, а Штати спостерігатимуть збоку. Мій висновок в тому, що проблема в нас.

Коли ми маємо справу з класичною політикою 19 століття, з політикою сили, ми не повинні ридати, як Обама чи Меркель  що в нас зараз 21 століття . Наш обов’язок і відповідальність – теж показати силу.

Все залежить від вас. В ваших руках зробити Україну сильною, незалежною та демократичною. Ви довели що ви бійці і любите свободу, захищали країну силою. Ви маєте продовжувати робити свою країну сильнішою і тоді вона стане цікава світові, а не приповзати до Заходу на колінах і ридати.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
18:11 Вінницький художник Володимир Козюк представив виставку «Україна крізь віки» у Страсбурзі photo_camera 17:02 Вінниця приймала студентський турнір з настільного тенісу: відомі переможці photo_camera 16:15 Вінниця відзначає Великдень. Як у Храмі Різдва Пресвятої Богородиці освячували паски photo_camera 16:09 Об'єднані доброю справою: вінничани прибрали територію дитячого будинку перед святами photo_camera Від читача 13:38 Петиція для коханого чоловіка і найкращого татка 15:04 Браконьєр сіткою наловив карасів на понад 135 тисяч гривень 14:23 Семеро травмованих, серед яких дитина та іноземець: автобус потрапив у ДТП на Вінниччині photo_camera 14:11 Нові технології для безпеки: ДСНС Вінниччини тестує роботів та дрони photo_camera 13:13 Вінницькі студенти розробили унікальні інклюзивні туристичні маршрути 12:05 Вінниця чудотворна: розповідаємо про місця сили, де трапляються дива 11:54 ЗСУ стримують наступ. Де точилися найзапекліші бої минулої доби? photo_camera 11:43 Маршалок Крассовський та неоготика: чим вражає цвинтар у Сніткові photo_camera 11:34 Безкоштовні щеплення від сказу: з'явився графік для приватного сектору Вінниці photo_camera 11:17 Рідкісне фото Вінниці 1944 року знайшли на Ebay. Його продали майже за 38 євро photo_camera 11:07 Надія та радість на полотні: у Вінниці відкрилася дитяча великодня виставка 10:09 Що варто знати про кліщі? У МОЗ розповіли, як вберегтися 09:51 На Вінниччині за добу згоріли 17 гектарів екосистем та вісім будинків photo_camera 09:13 На Жмеринщині зіткнулися легковик та маршрутка: є загиблі та поранені photo_camera 08:01 Сьогодні — Великдень. Історія, традиції та прикмети 20 квітня 21:01 Ремонт на Брацлавській: хто зможе проїхати та які зміни в русі громадського транспорту
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up