Із півтисячі вінницьких криниць тільки 48 виявилися безпечними (КАРТА)

Із півтисячі вінницьких криниць тільки 48 виявилися безпечними (КАРТА)
  • Майже усі вінницькі криниці не відповідають санітарним нормам. 
  • Проте є декілька десятків таких джерел, звідки воду можна пити.
  • Журналіст та фахівці санепідемстанції підготували мапу 48 “безпечних” колодязів Вінниці.
  • Бонус: поради, як убезпечити себе від “брудної” води

Катерина набирає воду у пластиковий бутель у криниці на Коріатовичів, 164/2, адже це джерело - найближче до її оселі.

— Вода як вода. Набираю її тут постійно. Щоб було від неї погано, не пригадую. Колодязною водою користуюся, бо вода з-під крану занадто жорстка й пахне хлором. Пити її неможливо, - розповідає дівчина, наливаючи по вінця води у п’ятилітровий бутель. Олександр, що підходить слідом з двома відрами, каже: готує на ній їжу. Але тому, що вибір у нього невеликий.

— Я сам з Томашпільського району, а у Вінниці працюю на будівництві охоронцем. Набираю тут, бо ніде набирати більше. Воду з цієї криниці беру нещодавно: близько тижня тому назад. Ну, на смак вона не така, як у селі, гірша, - розповідає Олександр. А от до свердловини за адресою бульвар Свободи, 2 вишикувалася черга людей. Серед них і Павло з трьома порожніми бутлями у руках.

Відео дня

— Теж набираю з цієї криниці воду, бо у крані вода хлорована, а в мене дитина маленька, їй така не підходить. Поки що ми на якість води не скаржилися, - розповідає чоловік.  

Опитування, яке журналісти RIA/20minut  “закинули” у соціальну мережу “Вконтакті”, свідчить про те, що воду з криниці п’є 42 % опитаних вінничан.

“Дивлячись, яка криниця”, - прокоментувала пост із опитуванням у “ВКонтакті” Ната Ната.

 
“Таку воду - для технічних потреб”

Людмила Крутікова - головний спеціаліст санітарно-гігієнічного відділу СЕС у місті Вінниця. Розповіла, що воду з крану можна пити. А з криниці - небажано.

— Результати лабораторного контролю по воді з системи централізованого водопостачання відповідають усім нормам. Це означає, що воду із крану можна пити. Протягом року бувають випадки відхилення якості води. Але не забуваймо: “Водоканалу” нещодавно виповнилося 100 років. Технічний стан труб у системі подекуди незадовільний, а тому можливі і відхилення у аналізах води по різних показниках, - каже Людмила Крутікова.  

По даним міської СЕС, криниць по Вінниці 630. Але зараз затвердження у міськраді чекає новий перелік джерел.

— У липні співробітники санепідемстанції виїжджали та оновлювали список громадських криниць. Реальна їх кількість криниць у місті - 521. З цієї кількості тільки 10 відповідають усім нормам. Ще 38 мають нормальні показники по мікробіологічних та санітарно-хімічних нормах, але жорсткість води у них підвищена. Серед таких - і свердловина за адресою бульвар Свободи, 2, - розповіла Людмила.

На графіку - статистика забруднення криниць за 4 роки у відсотках. Під мікробіологічними нормами мається на увазі наявність/відсутність паразитів, бактерій групи кишкової палочки та ін. Під санітарно-хімічними нормами мається на увазі рівень нітратів у воді, жорсткість, мінеральний склад і т.д.

 

Причини забруднення та ризики

Колодязна вода, на перший погляд, нічим не пахне. Тому люди надають їй перевагу, вважаючи  “живою”. Це не так вже й далеко від правди: неочищена джерельна вода може містити цілий “зоопарк” паразитів і найпростіших.

— Подивіться на воду у Бузі і уявіть, як її треба очистити, аби вона була безпечна для споживання. Перш, ніж политися з вашого крану, ця вода проходить процедуру очищення. Вода з криниці в цьому плані мало чим відрізняється від води з Бугу. Адже вона проходить очищення раз на рік, - розповідає Людмила і додає:  - Те, що вода прозора та смачна, не значить, що вона безпечна. Якщо у вас є маленькі діти, для них взагалі краще брати бутильовану воду.

Для криниць, в основному, використовується верхній водоносний горизонт: глибина різна в залежності від місцевості.  Він погано захищений від можливих джерел забруднення: усяких нечистот та продуктів діяльності людини. А якщо ще опади проходять, то забруднення відбувається ще інтенсивніше.

— У багатьох колодязях реєструються бактерії групи “кишкові палочки”. Вони можуть викликати у людини розлади кишкового тракту, пронос, температуру. У воді багатьох криниць також високий вміст нітратів. Саме тому на нормативи цілком покладатись не можна: склад води у криницях може змінюватися протягом року, - сказала вона.Перевірте свою криницю

Як вже зазначалося, склад води у криниці може змінюватися протягом року. Аби дізнатися, чи придатна джерельна вода до пиття саме зараз, доведеться самостійно зробити платний аналіз води у лабораторному центрі Державної санепідем служби України. Усі деталі можна дізнатися за телефоном 68-32-94. А от приблизний аналіз води по кожній криниці, зроблений у 2016 році, можна дізнатися у міській СЕС за телефоном 27-14-57.

У Франції та Німеччині найякісніша вода

За інформацією аналітиків Інформаційної кампанії “Сильніші разом!”, найкращі показники щодо поводження і очисткою питної води демонструють в Німеччині та Франції.

Постачання та санітарна обробка питної води в Німеччині на найвищому рівні. Наприклад, до мешканців Берліну питна вода потрапляє майже з 700 свердловин. В процесі очищення хлор не застосовується. Контроль якості дуже жорсткий, навіть більший, ніж до води в пляшках. Кожен німець може зайти на сайт, де після введення свого поштового індексу дізнається все про стан води, яку споживає. На очисних станціях вода збагачується киснем, що дозволяє абсорбувати з неї залізо та марганець з допомогою реагентів. Потім вода проходить через фільтри з піску.

У Франції теж споживають дуже якісну воду: там діє 13 тисяч постачальників та 15 тисяч компаній по очистці води. В процесі очистки питної води застосовуються якісні та дорогі технології. Вода проходить етапи оброблення озоном, піщані фільтри, повторне озонування, і на завершення протікає через вугільні фільтри. Відповідно до проведеного нещодавно дослідження компанією ТNS-Sofres, 87% французів задоволені станом та якістю води, якою вони користуються.

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (10)
  • Громадянин

    из-за отсутствия "санитарной зоны" вода в колодцах в городе не может быть качественной, идёт "подпитка" от канализации, плюс вся та грязь, которая скапливается в городе (мусорки, фекалии животных, дороги и т.п) и потом смывается осадками
  • Марта Грибовська

    Немає на мапі криниці на вул. Блока.

    Диана Гулбиани reply Марта Грибовська

    Немає, адже на карті вказані не всі криниці Вінниці. А тільки ті, з яких за даними СЕС, у період аналізу води можна було пити воду. В матеріалі я зазначала про це. З повагою, журналіст Діана Гулбіані
  • укроп

    "Вода з криниці в цьому плані мало чим відрізняється від води з Бугу. Адже вона проходить очищення раз на рік."



    Мається на увазі очищення на Водохреща?



    "А от приблизний аналіз води по кожній криниці, зроблений у 2016 році, можна дізнатися у міській СЕС за телефоном 27-14-57."



    А чому б не розмістити список всіх криниць які обстежувались? А то не зрозуміло, можливо є й ще криниці з нормальною водою, просто їх не обстежували. Наприклад чомусь зовсім не відображена Корея та П'ятничани.
  • Усатий В'ячеслав

    це якась маячня, а не мапа.

    Олексій reply Усатий В'ячеслав

    Підтримую. А також додам, купа "болотних", поверхневих криниць позначено синім як безпечні, причому вода там не ахти. Мапа не точна.

    Андрей Александров reply Олексій

    А как вы узнали, что вода там не ахти? Анализ проводили, или на глаз?

    Диана Гулбиани reply Усатий В'ячеслав

    Шановний В'ячеславе, мапа клікабельна: якщо хочете продивитися адресу криниці - клацніть на будь-яку з іконок. З лівої сторони з'явиться вікно, де можна побачити дату, коли воду з криниці востаннє аналізували у СЕС. Окрім того, мапа масштабується (це я пишу на випадок, якщо раптом ви не розібралися) Із повагою, Діана Гулбіані, журналіст
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
11:01 У Вінниці знеструмили 10 вулиць: адреси, де немає світла та причина відключення 10:10 «Ця картина — не порнографія». Чому через роботу вінницького художника спалахнув скандал photo_camera 09:35 Мікрорайон Слов'янка та ще п'ять вулиць без води. АДРЕСИ 09:05 Наші оборонці вночі знищили ворожий бомбардувальник, 15 ракет та 14 ударних безпілотників Від читача 15:02 Skills4Recovery та JA Ukraine провели ярмарок молодіжного підприємництва Junior EXPO-2024 08:40 Вентиляція та димовідведення: як обрати оптимальне обладнання для вашого будинку (Новини компаній) 08:29 Сьогодні вітаємо Івана та Єгора. Історія, заборони та прикмети 19 квітня 21:28 «Це поставить хрест на Буші». Власники екосадиб проти створення кар'єру у заповіднику photo_camera 21:01 Судитимуть браконьєрів, які хотіли поласувати рибкою за 174 тисяч гривень 20:25 «Це конкуренти поширюють чутки, що нас уже нема». Інститут землеустрою продовжує працювати 20:03 Вінниччина готується до сильного вітру: оголосили жовтий рівень небезпеки 19:40 Будівельні та ремонті послуги по дому. Актуальні оголошення від вінницьких компаній 19:17 Суддя з Тульчина наїхав на поліцейського. Покарання винесли лише одному — копу 18:06 У Могилів-Подільському районі під колесами автомобіля Toyota загинула жінка 17:32 Скотомогильник площею у дві тисячі квадратів виявили у Барській громаді 17:03 ТОП-5 пам'яток Вінниці для незабутнього вікенду та подорожі крізь епохи 16:37 Екс-голова лісового управління Бондар вийшов з-під варти за два мільйони гривень застави 16:20 Допоможуть у тяжку хвилину: ритуальні послуги та товари, кафе та обіди на замовлення (партнерський проєкт) 16:11 На Келецькій п'яний та «під кайфом» водій потрапив у ДТП 15:15 Музиканту Джанго, який публічно підтримує росію, вінницькі СБУшники оголосили підозру
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up