Катерина набирає воду у пластиковий бутель у криниці на Коріатовичів, 164/2, адже це джерело - найближче до її оселі.
— Вода як вода. Набираю її тут постійно. Щоб було від неї погано, не пригадую. Колодязною водою користуюся, бо вода з-під крану занадто жорстка й пахне хлором. Пити її неможливо, - розповідає дівчина, наливаючи по вінця води у п’ятилітровий бутель.
— Я сам з Томашпільського району, а у Вінниці працюю на будівництві охоронцем. Набираю тут, бо ніде набирати більше. Воду з цієї криниці беру нещодавно: близько тижня тому назад. Ну, на смак вона не така, як у селі, гірша, - розповідає Олександр.
— Теж набираю з цієї криниці воду, бо у крані вода хлорована, а в мене дитина маленька, їй така не підходить. Поки що ми на якість води не скаржилися, - розповідає чоловік.
Опитування, яке журналісти RIA/20minut “закинули” у соціальну мережу “Вконтакті”, свідчить про те, що воду з криниці п’є 42 % опитаних вінничан.
“Дивлячись, яка криниця”, - прокоментувала пост із опитуванням у “ВКонтакті” Ната Ната.
Людмила Крутікова - головний спеціаліст санітарно-гігієнічного відділу СЕС у місті Вінниця. Розповіла, що воду з крану можна пити. А з криниці - небажано.
По даним міської СЕС, криниць по Вінниці 630. Але зараз затвердження у міськраді чекає новий перелік джерел.
— У липні співробітники санепідемстанції виїжджали та оновлювали список громадських криниць. Реальна їх кількість криниць у місті - 521. З цієї кількості тільки 10 відповідають усім нормам. Ще 38 мають нормальні показники по мікробіологічних та санітарно-хімічних нормах, але жорсткість води у них підвищена. Серед таких - і свердловина за адресою бульвар Свободи, 2, - розповіла Людмила.
На графіку - статистика забруднення криниць за 4 роки у відсотках. Під мікробіологічними нормами мається на увазі наявність/відсутність паразитів, бактерій групи кишкової палочки та ін. Під санітарно-хімічними нормами мається на увазі рівень нітратів у воді, жорсткість, мінеральний склад і т.д.
Причини забруднення та ризики
Колодязна вода, на перший погляд, нічим не пахне. Тому люди надають їй перевагу, вважаючи “живою”. Це не так вже й далеко від правди: неочищена джерельна вода може містити цілий “зоопарк” паразитів і найпростіших.
— Подивіться на воду у Бузі і уявіть, як її треба очистити, аби вона була безпечна для споживання. Перш, ніж политися з вашого крану, ця вода проходить процедуру очищення. Вода з криниці в цьому плані мало чим відрізняється від води з Бугу. Адже вона проходить очищення раз на рік, - розповідає Людмила і додає: - Те, що вода прозора та смачна, не значить, що вона безпечна. Якщо у вас є маленькі діти, для них взагалі краще брати бутильовану воду.
Для криниць, в основному, використовується верхній водоносний горизонт: глибина різна в залежності від місцевості. Він погано захищений від можливих джерел забруднення: усяких нечистот та продуктів діяльності людини. А якщо ще опади проходять, то забруднення відбувається ще інтенсивніше.
— У багатьох колодязях реєструються бактерії групи “кишкові палочки”. Вони можуть викликати у людини розлади кишкового тракту, пронос, температуру. У воді багатьох криниць також високий вміст нітратів. Саме тому на нормативи цілком покладатись не можна: склад води у криницях може змінюватися протягом року, - сказала вона.
Як вже зазначалося, склад води у криниці може змінюватися протягом року. Аби дізнатися, чи придатна джерельна вода до пиття саме зараз, доведеться самостійно зробити платний аналіз води у лабораторному центрі Державної санепідем служби України. Усі деталі можна дізнатися за телефоном 68-32-94. А от приблизний аналіз води по кожній криниці, зроблений у 2016 році, можна дізнатися у міській СЕС за телефоном 27-14-57.
У Франції та Німеччині найякісніша вода
За інформацією аналітиків Інформаційної кампанії “Сильніші разом!”, найкращі показники щодо поводження і очисткою питної води демонструють в Німеччині та Франції.
Постачання та санітарна обробка питної води в Німеччині на найвищому рівні. Наприклад, до мешканців Берліну питна вода потрапляє майже з 700 свердловин. В процесі очищення хлор не застосовується. Контроль якості дуже жорсткий, навіть більший, ніж до води в пляшках. Кожен німець може зайти на сайт, де після введення свого поштового індексу дізнається все про стан води, яку споживає. На очисних станціях вода збагачується киснем, що дозволяє абсорбувати з неї залізо та марганець з допомогою реагентів. Потім вода проходить через фільтри з піску.
У Франції теж споживають дуже якісну воду: там діє 13 тисяч постачальників та 15 тисяч компаній по очистці води. В процесі очистки питної води застосовуються якісні та дорогі технології. Вода проходить етапи оброблення озоном, піщані фільтри, повторне озонування, і на завершення протікає через вугільні фільтри. Відповідно до проведеного нещодавно дослідження компанією ТNS-Sofres, 87% французів задоволені станом та якістю води, якою вони користуються.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Мається на увазі очищення на Водохреща?
"А от приблизний аналіз води по кожній криниці, зроблений у 2016 році, можна дізнатися у міській СЕС за телефоном 27-14-57."
А чому б не розмістити список всіх криниць які обстежувались? А то не зрозуміло, можливо є й ще криниці з нормальною водою, просто їх не обстежували. Наприклад чомусь зовсім не відображена Корея та П'ятничани.