Турнікети Вінницької міської ради останнім часом, кому тільки не перешкоджають. Причому, як у прямому сенсі (місяць тому на засідання міськради таким чином не був допущений один із депутатів Верховної Ради), так і у переносному (стали поперек горла багатьом громадським активістам, обмежуючи їм доступ до сесії).
Нещодавно керівник програм практичної політики Інституту Політичної освіти Олександр Солонтай, який був проїздом на Вінниччині, зазначив, що турнікети у міськраді — незаконні.
— Турнікети у міськраді — це порушення, відмова людям у праві на доступ до публічної інформації (статті 3, пункту 2 Закону України про доступ до публічної інформації, де сказано: право на доступ до публічної інформації гарантується визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє). Якби ваші депутати зрізали ці турнікети і понесли кудись, то навіть не було б за що їх притягнути. Ви можете спокійно через них перелазити, ніхто не має права вас чіпати, - сказав політолог.
Анатолій Банах, координатор Люстраційного комітету Вінниччини — а саме він підняв цю тему на зустрічі із Солонтаєм — розповідає, що турнікети у свій час уже “штурмував”, але все марно.
- Фактично, намагався потрапити до міськради півтора роки тому. Пам'ятаю, Вінницька міська рада ще мала затвердити бюджет 2015 року. Ми з моїми товаришами хотіли бути присутніми на сесії міськради, бо нас якраз цікавило це питання. Але за турнікети нас не пустили, мотивуючи це тим, що у приміщенні не було місця. І не пустив якраз представник міськради.
Сьогодні ситуація така сама, розповідає Анатолій:
- Нардепа навіть не пускають, не те що там депутата. Депутати ради мені кажуть, що все нормально, працюємо — зайти можна. Але насправді все це нісенітниці. Це ж обмежений доступ до інформації, кожна сесія міськради повинна бути відкритою для усіх бажаючих.
Анатолій висловив надію, що це явище себе вичерпає. І через пару років можна буде вільно зайти до приміщення. А поки що…
Міськрада: турнікети - законні
- Я кажу, що турнікети у міськраді законні. Підіймалися вже ці питання, і прийшли висновку, що все законно. Якщо вам цікаве “чому?” із обґрунтуванням, мені треба підняти документи по турнікетах та відправити вам відповідь, - каже Руслан Швед, заступник директора Департаменту правової політики Вінницької міськради. - Чесно, я от не хочу бути голослівним і не хочу брати відомості нізвідки. Треба документи підняти. Якщо вам цікава більш предметна розмова, то, будь ласка, надсилайте папір у канцелярію.
Адвокат Сніжана Чубенко інакшої думки про законність турнікетів:
- Державна установа чи органи місцевого самоврядування — це є органи, які мають бути доступні для всіх громадян. Турнікети порушують два закони України в цілому. Так, перший з них - Закон України про звернення громадян (стаття 19). А другий закон, який порушено в цілому - Закон України про доступ до публічної інформації. Окрім цього, порушені також і конституційні права людини, зокрема, стаття 34, де вказано наступне: кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір. На мою думку, пропускний метод - до певної міри, дійсно незаконний, адже є перешкоди тій чи іншій особі пройти у приміщення. З іншої сторони, з огляду на те, що сьогодні ми фактично перебуваємо у стані війни, є певні загрози і певна небезпека для працівників міськради, її відвідувачів і взагалі будь-якої державної установи чи органу. Тож ці заходи безпеки є виправданими. Тому, в цілому це незаконно, але з огляду на військовий стан та можливість загрози та провокації, сьогодні ці турнікети є доцільними.
Чи обмежують доступ до міськради у інших містах?
Прес-служба Львівської міськради:
- Ні, конструкцій, які б обмежували доступ до приміщення міськради, в нас немає вже близько 10 років. Теоретично, у громадян вільний доступ до усіх приміщень міськради, і кожен львів'янин може зайти до міськради без перешкод.
Юлія Боднар, заступник керівника прес-служби Київської міської ради:
- У нас діє пропускна система. Перший поверх, де розташована канцелярія, кабінети, куди люди звертаються зі своїми проблемами, питаннями, довідками, знаходиться у абсолютно вільному доступі. Щоб мати доступ до сесії Київради, треба попередньо акредитуватися через Бюро перепусток. У нас працює саме така система для доступу громадян. Наприклад, якісь громадські активісти хочуть бути присутніми на засіданні сесії. Вони кажуть — нас буде стільки-то людей. Реєструють список, і цих людей дійсно пропускають.
Ірина Кущенко, начальник відділу із зв'язків з громадськістю Харківської міської ради:
- Турнікети у нас є — на центральному вході. Але вони мають “рудиментарний” характер — кожен, хто бажає, може безперешкодно туди зайти. Турнікети поставили, так як існує загроза терактів, хоча увесь депутатський корпус у нас засідає у ОДА. До речі, як раз у будівлі обладміністрації зараз дуже жорсткий контроль. Взагалі турнікети — це, дійсно, незаконно. Бо у громадян повинен бути вільний доступ до інформації. Але такі заходи необхідні у нас у Харкові — наприклад, ту ж ОДА постійно заміновують.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер
На сесію потрібно запровадити акредитацію!!!
Сесія має транслюватися в прямому ефірі на міському телеканалі "ВІТА", на першому поверсі міської ради та в інтернеті, технічні можливості для цього є!!!
А чи законні такі дії одного привладного бізнесмена?
https://www.youtube.com/watch?v=Ry1mSda8Umk