У Києві 12 травня почнеться переатестація керівників поліції Вінниччини. Серед тих, хто буде це робити, є представники громадськості. Щоправда, деякі з них настільки “незалежні”, що навіть зареєстровані за адресою райвідділку поліції
Список тих, кого з поліцейських перевірятимуть першими, оприлюднили на сайті Нацполіції лише у п'ятницю, 6 травня, увечері. У той же день дізналися про свою участь в атестаційних комісіях і представники громадськості. Потрапити в “екзаментори”, до речі, було не просто. Кажуть, конкурс більше 10 осіб на місце, як у хороший внз.
Як обирали екзаменаторів від громадськості?
Володимир Філенко, радник міністра внутрішніх справ, який брав участь у доборі членів комісій та сам буде брати участь у переатестації, розповів журналістам RIA, як проходив відбір представників громадськості.
- Перевага надавалася тому, хто має юридичну освіту, але це не обов’язково. Дивилися, від якої громадської організації, який досвід роботи цієї організації. Яке вона має відношення, пряме чи опосередковане, до діяльності правоохоронних органів, для чого це їм потрібно. Як правило, колишніх працівників правоохоронних органів у комісії не залучали.
- Треба розуміти, що до представників громадськості також входять народні депутати, - сказав радник міністра, - та, як виняток, представники всеукраїнських об’єднань.
За словами Володимира Філенка, проводили співбесіду, на якій з’ясовували, для чого громадській організації це потрібно. Також враховували кількість членів в організації та їх діяльність.
Володимир Філенко розповідає, що відбирали кандидатури в комісії, так би мовити, “творчою групою”, в яку входив в тому числі він та Ігор Клименко, начальник Департаменту кадрового забезпечення Нацполіції.
Як збираються оцінювати поліцейських
Журналісти RIA поспілкувалися зі всіма представниками громади, які увійдуть у склад комісій.
Головні критерії переатестації керівників поліції області у представників громадськості різнилися, але не принципово. Так, за словами нардепа від БПП Юрія Македона, це рівень розкриття в районі, оцінка колективу і рівень публічності. Інший нардеп від БПП Іван Мельничук назвав відсутність сигналів громадськості про корупційність та переконання, що Закон один для всіх. Для профспілкової діячки Ірини Кривешко, яка пройшла від “Конфедерації вільних профспілок Вінницької області”, вирішальним критерієм є знання законодавства і корупційна складова. Перевіряти її вона пропонує, співставивши задекларовані доходи з витратами.
Чесність, порядність та професіоналізм назвав головними представник “Бершадської козацької сотні” Микола Грабчак. Різниться думка іншого суспільника Анатолія Слівінського:
- Вони всі професіонали. Для мене надважливим критерієм відбору є честь офіцера. Якщо немає честі, який з нього керівник, який у нього патріотизм? - сказав афганець Анатолій Слівінський. Він пройшов у комісію як голова “Всеукраїнського об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО Вінниця”.
"Вінницька Варта" з Пирогова, 4б
На жаль, отримати відповідь від Ростислава, керівника "Вінницької Варти", одразу не вдалося. Телефоном він запропонував зустрітися днями і відповісти на питання, але потім зійшлися на тому, що зателефонуємо через годину. В результаті, зв'язатися так і не вдалось і на лист у ФБ відповіді не отримали. Щоб якось згаяти процес очікування, журналісти вирішили знайти "Вінницьку Варту" за адресою, вказаною в реєстрі юросіб, а саме на вул. Пирогова, 4б. У комплексі будівель на Пирогова, 4 розташовані Вінницький відділ поліції та міграційна служба. Нас зустрів черговий поліцейський і підтвердив, що ми не помилилися адресою. Він здивувався, коли почув, що тут має бути офіс громадського формування. Пояснив, що тут приймальня громадян та кабінети дільничних. Про “Варту” нічого не знає.
Журналісти вирішили пошукати інформацію на сайті міської ради. І знайшли. За рішенням міськради №30, від 25.12.2015, представники “Вінницької Варти” разом з правоохоронцями патрулювали вулиці. І що "в міському бюджеті на 2015 рік передбачено “283,200 тис. грн - на заходи, що виконує ГФ «Вінницька Варта»". Документ закінчується на оптимістичній ноті: “Продовжити співпрацю у 2016”.
Керівник ГФ “Вінницька варта”, Ростислав Синявський прокоментував походження юр.адреси організації.
- На момент створення і реєстрації формування в нас не було фактичного приміщення і у процесі погодження статуту нам було запропоновано використати для реєстрації вказану адресу, приміщення яке було нам надане потім поміняли на інше, можливо і це змінять. Тому перереєстрацію юридичної адреси ми не проводили.
Виявилось, що Ростислав вже має досвід в перевірці поліцейських. За його словами, він брав участь в наборі патрульної поліції, яка вже функціонує в Вінниці.
- Я був членом комісії на прийом до лав патрульної поліції також вирішив спробувати і в атестаційну комісію, є власні переконання щодо людей які мають захищати людей їхні якості мають бути на високому рівні, тому я вирішив, що якщо є нагода щось зробити, то потрібно робити а не сидіти на пеньку і казати яка поліція погана, - каже Ростислав.
Також він зазначає, що критеріями оцінювання є професійний шлях, аналіз декларації, плями в біографії та особисті спостереження.
Щодо фінансування зазначив, що в рамках програми заходів із забезпечення діяльності громадських формувань, яку затвердила міськрада в 2014 році, фінансування йде на заохочення членів громадського формування за участь в охороні громадського порядку.
P.S.
Якщо у вас є що розповісти про керівників поліції області, ви можете це вписати у спеціальну форму. Знайти її можна в інтернеті з цим коротким посиланням:goo.gl/jbRGVc
Атестаційна комісія зобов’язана буде взяти до уваги те, що ви напишите.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер
В Україні з’явився посібник «Сільське питне водопостачання – від ідеї до реалізації», розроблений україно-швейцарським проектом DESPRO в рамках проведення реформи з децентралізації влади:
http://agropolit.com/blog/65-abetka-dlya-obyednanih-gromad