Культову «Конотопську відьму» і театр Франка Вінниця зустріла двома аншлагами

Культову «Конотопську відьму» і театр Франка Вінниця зустріла двома аншлагами
  • «Вистава, на яку обов’язково має сходити кожен українець! Але зробити це вдасться в наступному житті, бо квитків за лічені години вже немає».
  • Так жартують кияни про постановку-хіт Національного театру ім. Франка та режисера Івана Уривського, яку франківці 5 жовтня вперше привезли у Вінницю.
  • Розповідаємо, чим вразила вистава, і яку наступну нашумілу постановку скоро побачать вінничани.

Менші, ніж у Києві, та великі, як для Вінниці, черги біля театру. Саме ту «Конотопську відьму», фрагменти з якої сколихнули TikTok, про яку писали у New York Times, яку возили на Саміт миру у Швейцарію і яка цьогоріч принесла режисеру і Національному театру ім. Франка Шевченківську премію, вінничани чекали неабияк.

Із дня прем’єри у квітні 2023 року, ажіотаж навколо постановки Івана Уривського не вщухає. Назва «Конотопська відьма» на афіші — гарантований аншлаг. Чим, до речі, неодноразово користалися інші театри і режисери. Після буму активізувалися з гастролями своїх версій вистав за повістю Григорія Квітки-Основ’яненка, часто використовуючи франківські фото й описи під час продажу, тож театру Франка навіть довелось попереджати театралів про фейки. Адже глядачі, не дивлячись на назву театру та ім’я режисера на афіші, часто йшли геть на інші постановки, щиро вірячи, що купують квитки саме на ту «Конотопську відьму».

І от саме та «Конотопська відьма» 5 жовтня нарешті вперше доїхала до Вінниці. Два абсолютні аншлаги у один день, а серед глядачів — не лише вінничани, а й — львів’яни та кияни, які спеціально їхали у Вінницю, адже у нас квитки вдалося легше купити.

Відео дня

Після довгожданих показів — найбурхливіші овації і сотні захоплених відгуків у соцмережах. «Конотопська відьма» вразила і скорила Вінницю так само легко, як і столицю.

«Шлях повернення (до) свого, глибинного»

Магічна й філігранна, талановита і геніальна, грандіозна і багатошарова, довершена і повна сили, з естетикою краси і глибини у кожному моменті.

«Конотопська відьма» дає змогу побачити і відчути той самий феномен української класики. Нарешті не поверхнево-шароварної, а — сучасної, стильної, захоплюючої і актуальної.

— Спектакль «Конотопська відьма» Національного академічного театру імені Івана Франка у Вінниці. Витвір режисера Івана Уривського, який за півтора роки встиг стати культовим. Приїхав додому і намагаюсь прийти до тями, — ділиться Вадим Мазурик.

— Давно я не виходила з вистави під таким враженням, що аж мовчиш. Тільки подумки перебираєш моменти… Браво! — зазначає Олена Остапенко.

— Тебе бере в обійми-лещата з першої миті, звуку, плями світла... І тримає дві години поспіль за серце, за горло, за спину, за руку... І не відпускає другу добу... Дякую акторам, режисеру за шлях повернення (до) свого, до глибинного, — пише Ольга Коляструк.

Постановка виняткового режисера Івана Уривського і Національного театру ім. Франка дійсно блискуча!

Містична, естетична, цікава, з прекрасною грою світла і тіні, чудовими костюмами й декораціями, тонким гумором й ідеально підібраним музичним супроводом: від авторської колядки «Зозулька» на основі традиційних наспівів до сучасної версії «Ходить гарбуз по городу» і електронних бітів.

Все це споглядаєш при бездоганній акторській грі. Чого лише вартий один погляд фантастичної Олени Хохлаткіної у ролі Зубихи!

Красеня В'ячеслава Хостікоєва вінничани побачили у ролі Дем’яна.

А сотника Забрьоху та писаря Пістряка у Вінниці під час двох показів грали різні актори: вдень — Назар Задніпровський і Михайло Кукуюк, ввечері — Олександр Ярема і Андрій Самінін.

«Про вибір між двох сил — Світла і Темряви»

Попри всі візуальні родзинки, окрема цінність цієї постановки — актуальність та питання, на які кожний дасть свою власну відповідь.

Бо це не просто цікава містична українська казочка про любов. Важливих підтем у виставі предосить.

Тут і про «царьків-чинуш», яким посади за незмінною традицією достаються у спадок.

— Обрівши таку владу, у що її обернемо? — питає писар.

— Ну як? Дороги! Бруківка! Фонтани! Барабани, — під сміх зали відповідає сотник.

Тут і про жінок. Тобто «бабів», яким доля з каменюкою на шиї «сплисти або не сплисти»…

Тут навіть про той загадковий пил, що огортає все довкола.

Тут передусім — про вибір. Світла чи Темряви.

— Давно мріяв здійснити постановку «Конотопської відьми» за повістю Григорія Квітки-Основ’яненка. Історія, викладена автором, на мій погляд, є достатньо актуальною, хоча і вирішена в жанрі сатиричної комедії, — зазначає режисер Іван Уривський. — Тут присутні точні архетипи, з якими мені як режисерові цікаво працювати. Є бажання зберегти стиль і атмосферу твору. Повість досить відома і знана серед широкого загалу. Такою саме популярністю користувалася вистава «Конотопська відьма», (прем'єра відбулася у 1982 році) яка завдяки автору інсценізації Богдану Жолдаку та композитору Ігору Покладу протягом багатьох років з незмінним успіхом йшла на сцені театру Франка. Ми зробили власну версію. Для мене головною темою став вибір між двох сил — Світла і Темряви. Це у глобальному розумінні, але цей вибір може бути набагато об'ємніший і різноманітніший. У повісті присутні історія кохання і відчуття неминучої війни, адже ж одним із лейтмотивів твору є те, що до сотника постійно надходять листи-накази, аби він із своєю сотнею виступав у похід на захист держави. І ще багато різних підтем, які є суголосними із нашими проблемами: тема влади, яка випадково потрапляє не до тієї людини, а вона через лінощі та нерозуміння призначає своїм намісником ще більш невідповідну особу, яка за будь-яких обставин прагне скористатися з цієї ситуації у власних інтересах. Автором у творі закладено чимало сенсів політичних, життєвих, духовних… Певною мірою це своєрідна казка із жахливим фіналом. Персонажі зрікаються Віри і покладаються на темні сили. А людина без Віри перестає бути Людиною, перетворюючись на пішака, який не здатен ані змінити власне життя, ані протидіяти тому, що відбувається навколо. А ще дуже цікаво і глибоко Григорієм Квіткою-Основ'яненком розкрита тема катаклізмів, що відбуваються в природі — посуха «відьми покрали дощі і роси». Це теж певна метафора, що, на мій погляд, асоціюється із сьогоднішніми світовими надприродними явищами: як то землетрусами, повенями, цунамі, що відбуваються у різних частинах земної кулі. Можливо, це теж вплив втрати Віри і початок загибелі планети, і людству варто замислитися, що з усіма нами відбувається? Після постановки «Калігули» Альбера Камю мені хотілося дати глядачам трохи світла. Потрібні вистави з різними настроями, які народжують різні відчуття, думки, але й у той же час провокують на роздуми. «Конотопська відьма» — бурлескна яскрава комедія, просякнута гумором, але і гумор у нас, українців, завжди дає поштовх до дії, до пошуку досконалості, в першу чергу в самому собі, в кожному із нас.

Ще одну виставу Івана Уривського «Хазяїн» побачимо у Вінниці 26 жовтня

Цього місяця вінничани матимуть нагоду побачити ще один шедевр режисера Івана Уривського — виставу «Хазяїн», яку постановник втілив у Театрі на Подолі, і яка стала одним із найбільш обговорюваних спектаклів року.

Показ пройде 26 жовтня о 18.00 на сцені Вінницького театру ім. Садовського.

У цій виставі Іван Уривський вкотре проявив себе, як майстер модернових осмислень класики. Тож навіть якщо ви добре знаєте п’єсу Івана Карпенка-Карого, можете бути впевнені, що сюжет вас здивує.

У виставі побачимо, хто Хазяїн сьогодні. Тиран? Чи добрий ґазда, що дбає про бізнес, сім’ю й рідний край?

Комедійна за жанром, постановка вразить цікавими паралелями з нашим життям, свіжим режисерським поглядом на відомий сюжет та блискучим акторським складом.

У головних ролях — зірки українського театру та кіно: В'ячеслав Довженко, Богдан Бенюк, Роман Халаімов, Михайло Кришталь, Катерина Рубашкіна, Даша Малахова, Артем Мяус, Михайло Кукуюк, Сергій Сипливий, Сергій Гринін, Марія Деменко, Дар’я Проценко, Дмитро Грицай, Станіслав Крушинський.

— «Хазяїн» — одна із п’єс Карпенка-Карого, з якою я давно хотів працювати, — зазначає у інтерв’ю Іван Уривський. — Щоразу цікаво підбирати нові ключі, щоб відкривати українську класику. Наприклад, з темою корупції, якою просочена ця п’єса, я ще не зіштовхувався на своєму театральному шляху. Сьогодні вона, на мій погляд, актуальна, навіть дуже болюча. Корупція — немовби бацила нашого суспільства. Ми постійно чуємо про неї в новинах, і зараз бум таких новин. А корупція під час війни — це ще страшніше.

Із дня прем’єри у Театрі на Подолі «Хазяїн» утримує статус вистави-солдауту, тож, всім, хто бажає потрапити, із квитками краще не зволікати.

Квитки на виставу доступні на сайті afisha.vn.ua та у всіх касах міста.

Фоторепортаж з гастролей «Конотопської відьми» у Вінниці — Дмитра Данкевича.

Читайте також:

З Довженком і Ступкою: Віктор Бронюк знявся у серіалі з відомими українськими акторами

Мати загиблого Героя Ярослава Менюка на честь сина відкрила артпростір «ЯR»

«Ой з-за гори» у новому звучанні: подарунок від вінницьких музикантів нашим захисникам

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Юлія і Віталій
    Я б теж хотіла в театр,не була там вже дуже багато років😥
  • Юлія
    Вистава була чудова, але білет коштував 2000 за колонкою де пів сцени не було видно

keyboard_arrow_up