Якщо від Вежі, що в центрі міста, йти прямо по вулиці Миколи Оводова, потрапимо у тихий куточок. Звідти відкривається чудова панорама Південного Бугу. Раніше тут був паром, а зараз знаходиться парк Кумбари. Народу мало, а сміття багато.
За кілька хвилин галаслий центр міста змінюється на затишний і прохолодний парк з оглядовими майданчиками, кам’яними сходами, лавами та смітниками. Щоправда останні не дуже-то й використовуються, судячи з того, скільки сміття можна побачити, прогулюючись Кумбарами.
Звідси можна побачити протилежний берег Бугу і те, як зараз проходить реконструкція Київського мосту. Не тільки побачити, а й почути міцну лайку робочих. Сходи при вході ведуть униз до річки. Там ми зустріли рибалка, що якраз витягував улов. Він розповів, що раніше в цьому місці був паром. У бік Центрального мосту — старе русло, в сторону Київського мосту — нове. А де ми зараз знаходимося — коса, пляж “Кумбари”. Моста Київського не було. Його збудували тільки в 1961 році.
— Ми ще хлопчаками грали в футбол на стадіоні третьої школи і потім спускалися сюди до Південного Бугу, пірнали, пили воду з річки і піднімалися назад, — говорить чоловік, застерігаючи не наступати на вудочку, бо дуже дорога. — Вода тоді чиста була. Поряд росли дерева з яблуками. Ми яблук нарвемо, нап’ємося та й вертаємося знов грати.
Як каже, замість камишів, якими обросла права сторона берега, була вода. Не зміг стримати рибалка і свого обурення з приводу сміття навкруги. Двірники іноді сюди спускаються та прибирають.
— Усе ж для людей робиться. Куди молодь прийде погуляти, подихати свіжим повітрям? Вони приходять сюди поспілкуватися. Але якщо приходять, то беруть щось випити, та й так і залишають ці пляшки. Чим розвинутіша цивілізація, тим нижче культура. Зараз всім начхати, що буде завтра.
- У 1910 році в кінці вулиці Театральної (нині вулиці Миколи Оводова) біля Одеського купця Кумбари побудували кам’яні сходи, що служили спуском до парому, який з’єднував Нове місто з військовим містечком. Складались вони із 118 сходинок. З верхньої відкривався чудовий краєвид на Буг та околиці міста. Влітку це було місцем прогулянок мешканців міста. Проектантом спуску був архітектор Григорій Артинов.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
називний Риба́лка
родовий Риба́лки
давальний Риба́лці
знахідний Риба́лку
орудний Риба́лкою
місцевий на/у Риба́лці
кличний Риба́лко*
И главное, не было этих дурацких бетонных дорожек в ужасном состоянии, были простые тропинки по которым приятно прогуляться...