"Друге дихання" шкірі, котру усі звикли сприймати, як один з найпопулярніших матеріалів для одягу та взуття, подарував неординарний ужгородський художник Артур Тиводар.
Шкіра у картинах митця оживає: переливається і майорить фарбами, оповідуючи історії з Біблії та Корану, виводячи прості життєві та високі філософські істини, влучно потрапляє у головну ціль - зачаровує кожного глядача.
"Знаки" (шкіра, агат, гранат)
"Поїдаючи рибу" (шкіра, сердолік)
Цікаво, що навіть самому художнику важко дати назву своїй техніці. Каже, до неї привів його величність Випадок.
- Хоч моя дружина викладає дітям англійську мову, за натурою вона дуже творча людина. Ще на початку 90 років, поки я захоплювався живописом, вона принесла додому шкіру і запропонувала поекспериментувати - ту першу роботу я й досі вважаю однією із найкращих, - зізнається Артур Тиводар. - Уже після друзі познайомили мене із майстром, який знаходить, шліфує та обробляє напівдорогоцінне каміння.
"Мелодії Бхагавад Гіти" (шкіра, аметист, апатит)
Над однією картиною Артур Тиводар працює від кількох днів до місяця. Каже, інколи концепцію майбутнього шедевру диктує камінний зріз, інколи - навпаки, вже до готового сюжету підбирається самоцвіт.
Кожна з картин художника має свою історію створення. Чуттєва "Бабця принесла води" зі шкіри та агату, наприклад, йому просто наснилася. Багато своїх робіт митець створив після прочитання книг та походів у гори, а цілу серію - присвятив світовим релігіям: християнству, буддизму, ісламу та старовірам.
- Суть усіх релігій фактично одна, - відзначає Артур Тиводар. - Не має значення, у якій релігії ти знаходишся, ти - араб чи індієць. Головне - яка ти людина по своїй суті: чи добра, смілива.
Ідея шедевру зі шкіри та агату "Бабця принесла води" художнику прийшла уві сні
Себе митець вільним художником називає не випадково: на художника він ніде не вчився, а став ним за покликом душі. З дитинства Артур Тиводар спілкувався із мистецькими сім'ями, а коли повернувся із армії, почав їздити на пленери і захопився живописом.
- Що ніде не вчився, мене врятувало від багатьох речей у живописі, - переконаний Артур Тиводар. - Вивчаючи чужу творчість, все одно потім десь починаєш її наслідувати. А коли сам пишеш, є змога віднайти свій почерк, власне бачення.
"Диво про Флора і Лавра" (шкіра)
Здобувши славу, як майстер картин зі шкіри, Артур Тиводар все-таки продовжує займатися живописом. Каже, таке "переключання" дуже допомагає не зациклюватися на своїй майстерності виконання роботи, яка веде до кон’юнктури та комерції.
- Вінниця для мене особливе місто, де живе багато моїх друзів, - ділиться художник. - Раніше я займався альпінізмом і в горах десять років тому познайомився із вінницьким банкіром Валерією Нікітюком - він перший запросив мене зі своїми картинами у Вінницю. Потім, знову ж таки випадок звів мене у потязі із ще одним вінничанином - професором вінницького "Політеху" Володимиром Кожемяко, який запропонував на кафедрі культурології провести виставку - їх у технічному університеті вже чотири пройшло. Тому цього року вже маю невеличкі вінницькі ювілейчики: презентую п'яту виставку у Вінниці та святкую 10 років знайомства із вінницькими друзями.
"Кораблі старовірів" (шкіра, агат)
Персональна виставка Артура Тиводара "Pilgrimage" до 21 жовтня триватиме в галереї "Арт-Шик", розташованій на четвертому поверсі комплексу "Галерея Інтершик" (вул. Архітектора Артинова, 12а). Час роботи: у будні - з 10.00 до 20.00, у вихідні - з 11.00 до 18.00.
"Пастух простору" (шкіра, кришталь, агат, гранат)
"Класична китайська поезія" (шкіра, агат). Епіграф до картини: "Возвращение - это действие Пути. Слабость - это применение Пути. Все Вещи в мире исходят из сущего. А сущие исходят от отсутствующего"
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер